Kā top? Balticovo olas un olu produkcija

2018. gada 14. decembris plkst. 8:51
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Biznesa portāls Db.lv viesojas AS Balticovo, vērojot, kā Iecavā tiek ražotas olas un pārējā produkcija.

Ražošanas procesa fotogrāfijas skatāmas raksta galerijā!

Olu un olu produktu ražošanas uzņēmums AS Balticovo nesen nosvinēja savu 46. dzimšanas dienu. Pirmās dējējvistas uz Iecavu tika atvestas 1973. gadā, bet industriāla olu ražošana aizsākās tikai 1975. gadā, pastāstīja Toms Auškāps, AS Balticovo valdes loceklis. AS Balticovo ir uzņēmums ar 100% Latvijas kapitālu. Uzņēmums piedāvā vistu olas čaumalās, vārītas un lobītas olas, šķidros olu produktus un sausos olu produktus.«Balticovo ir arī olas, kuras ir bagātinātas ar selēnu un omega-3 taukskābēm, pateicoties barībai ar paaugstinātu rapšu raušu daudzumu,» pastāstīja T. Auškāps.

Patlaban uzņēmumā ir 2,8 miljoni Lohman Brown šķirnes vistu. No Vācijas tiek iepirkti vienu vai divas diennaktis jauni vistu cālēni, kuri tālāk tiek nogādāti jaunputnu novietnēs jeb «bērnudārzā». T. Auškāps stāsta, ka cāļi tiek vesti no Vācijas tāpēc, ka tur ir ļoti labi izkopta dējējvistu šķirne. «Kādreiz mums bija inkubācijas zona, kur šķīlās mazie cāļi, taču šobrīd, efektivizējot procesus, mēs tos iepērkam no Vācijas,» sacīja T. Auškāps. Pirmās nedēļas cāļi dzīvo 33 grādu siltumā un tiek baroti ar īpaši smalku barību. Vēlāk, kad putni tiek pārvietoti uz dējēju novietnēm, tās netiek apsildītas. Arī apgaismojums ir ļoti minimāls, jo putni nemīl spilgtas gaismas. Kūtīs vistas dzīvo 2 līdz 8 stāvos.

Viena vista dienā spēj izdēt maksimums vienu olu, vai precīzāk 9 olas 10 dienās. Kopumā dienā tiek saražots aptuveni 2,1 miljons olu.

Vistas Balticovo ražotnēs atrodas līdz 90 nedēļu vecumam.

Balticovo ražo arī putnu barību. «Viens putns dienā patērē 120 gramus barības, nedēļā visas vistas patērē aptuveni 2000 tonnu barības. Ražas laikā no vietējiem zemniekiem mēs iepērkam graudus, kurus uzglabājam. Mums ir barības cehs, kur mēs paši ražojam trīs veidu barību. Mums pašiem ir savi zootehniķi, kuri regulē uzturvielu balansu barībā - proteīnu, C vitamīnu un visu pārējo, kas putnam dzīves ciklā ir nepieciešams,» stāsta T. Auškāps.

Uzņēmums investējis vairāk nekā astoņus miljonus eiro ārpus sprostiem turētu vistu olu ražošanas attīstībā Iecavā un brīvās turēšanas kūtī Madonā. «Ideja attīstīt ārpus sprostiem turētu vistu olu ražošanu ir radusies tāpēc, ka mūsu eksporta tirgi – Skandināvija un Rietumeiropa - to pieprasa. Mēs Madonā atklājām brīvās turēšanas kūti, līdz tam sadarbojāmies ar zemnieku saimniecībām, kas mums ražoja brīvās turēšanas olas. Šobrīd mums ir jauna, 8 hektārus plaša kūts 20 tūkstošiem vistu. Kopumā 90% olu tiek ražotas Iecavā un pārējie 10% - Madonā un Daugavpilī,» komentē T. Auškāps.

Latvijā no saražotā paliek aptuveni 30%, pārējā produkcija tiek eksportēta uz 20 valstīm. «Galvenais kritērijs, pēc kura mēs izvērtējam eksporta valstis, ir - pašpietiekamības indekss, kas nosaka, cik lielā mērā pati valsts spēj sevi nodrošināt ar olām. Veiksmes stāsti ir dažādi. Mēs esam viens no vadošajiem olu zīmoliem Čehijā. Interesants stāsts ir par ASV, kur pirms pāris gadiem bija milzīgs putnu gripas «uzliesmojums» un tas pavēra iespēju eksportam uz šo valsti. Tā mēs ne vien paplašinām savus eksporta tirgus ārpus Eiropas, bet arī apgūstam jaunu pieredzi un zināšanas. Pēc trīs gadus ilgām sarunām mēs sāksim eksportēt uz Honkongu. Savukārt, uz Japānu mēs eksportējām olu pulveri, kas ir paredzēts sporta zirgiem. Arī NATO bruņotie spēki Afganistānā ēd Balticovo olas. Taču nākotnē mēs gribētu «iekarot» arī Singapūras un Dienvidkorejas tirgus,» stāsta T. Auškāps.

Dalies ar šo rakstu