Eksperti

Latvijas izglītības sistēma nespēj iedvesmot mācīties

Ramona Urtāne, “Iespējamās misijas” valdes priekšsēdētāja,24.04.2025

Jaunākais izdevums

Tuvojoties eksāmenu laikam, skolēni visā Latvijā saskaras ar nopietniem izaicinājumiem – vājo sagatavotību, motivācijas trūkumu un arvien pieaugošām prasībām.

2024. gada centralizētajā matemātikas eksāmenā apmēram 2700 skolēnu nespēja sasniegt pat minimālo 15% vērtējuma slieksni. Tas nozīmē – liela daļa jauniešu, kuri 12 gadus mācījušies skolā, šo izglītības posmu nepabeigs.

Pašlaik notiek aktīvas diskusijas par minimālā sliekšņa celšanu centralizētajā eksāmenā pamatskolā un vidusskolā – laikā, kad būtiska daļa skolēnu nespēj sasniegt pat esošās prasības. Tikai katrs ceturtais skolēns Latvijā nokārto 12. klases matemātikas eksāmenu virs 60%. No tiem, kas izvēlējās kārtot papildu eksāmenu, piemēram, fizikas eksāmenu, 2023./2024. mācību gadā šajā līmenī to nokārtoja vien 1% skolēnu, programmēšanu – 1,27%, informātiku – 0,59%, bet bioloģiju – 4,66%. Tas nozīmē, ka pēc 12 skolā pavadītiem gadiem vien niecīga daļa jauniešu ir pietiekami ieinteresēti un sagatavoti turpināt ceļu eksaktajās zinātnēs. Mēs zaudējam potenciālos augstākā līmeņa ekspertus, kuri sniegtu pievienoto vērtību valsts ekonomiskajā attīstībā.

Latvijas skolēni ir nākotnes nozaru līderi, taču šobrīd viņiem trūkst pamata zināšanu un iedvesmojošu skolotāju, kuri spētu palīdzēt sasniegt augstāku līmeni. Mēs nespējam sagatavot jauniešus izaicinājumiem, kas mūs sagaida nākotnē. Ir laiks rīkoties, jo katra skolotāja ietekmes lokā ir vesela nākotnes paaudze.

Lai gan Latvijā trūkst vairāk nekā 600 pedagogu, īpaši STEM priekšmetos, problēmas būtība nav tikai vakanču apjomā, bet gan tajā, ka trūkst patiesi izcilu pedagogu. Labākus skolēnu mācību sasniegumus nepanāksim, aizpildot vakances ar ātriem risinājumiem, kas radīs viduvējus skolotājus. Izšķiroša ir kvalitatīva skolotāju sagatavošana un ilgtermiņa ieguldījums viņu profesionālajā izaugsmē. Mēs redzam, ka jau šobrīd skolās strādā lieliski skolotāji – gan ar tradicionālu, gan nestandarta pieeju mācību procesam. Viņu darbu nereti nav iespējams izmērīt ar monitoringa rīkiem, jo patiesu pedagoga ietekmi atklāj skolēnu vēlme mācīties un kļūt par jomas speciālistu.

Līderības attīstības programma “Enefit iespējamā misija: izglābt STEM” jau otro gadu piedāvā risinājumu šiem izaicinājumiem, sniedzot skolotājiem jaudīgu prasmju komplektu, kas palīdzēs viņu skolēniem sasniegt vairāk nekā viņi paši no sevis gaida. Divu gadu laikā programma sagatavo STEM nozares ekspertus par skolotājiem, nodrošinot intensīvas mācības un individualizētu atbalsta sistēmu. Programmas mērķis ir 3 gadu laikā sagatavot vairāk nekā150 aizrautīgus un augsti motivētus STEM priekšmetu skolotājus.

Organizācija “Iespējamā misija” jau 17 gadus sagatavo skolotājus – līderus, no kuriem 80% pēc programmas absolvēšanas turpina radīt pozitīvas pārmaiņas izglītībā gan pašvaldību, gan nacionālā līmenī. Šobrīd norit pieteikšanās programmai “Enefit iespējamā misija: izglābt STEM”.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šā gada 15.novembrī Latvijas zāļu ražotājs AS “Olpha” organizē ikgadējo konferenci ārstiem “Kopā veselībai: Tev tuvāk”.

Tajā pulcēsies 200 veselības aprūpes speciālistu no visas Latvijas, lai iepazītos ar aktualitātēm uroloģijā, farmakoterapijā, neiroloģijā un psihiatrijā. Konference norisināsies Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās no plkst. 13.30 līdz plkst. 17.30.

“Konferencē veselības aprūpes speciālistiem “Kopā veselībai: Tev tuvāk” kopā ar izciliem medicīnas nozares profesionāļiem dalīsimies aktuālākajās zināšanās un praktiskajā pieredzē. Šī konference ir vēl viens būtisks solis mūsu misijā – veidot kvalitatīvu veselības aprūpi pieejamu ikvienam, sniedzot Latvijas ārstiem un farmaceitiem noderīgus rīkus, resursus un informāciju, lai viņi varētu sniegt vēl augstākas kvalitātes veselības un farmaceitisko aprūpi saviem pacientiem. Sagaidot arī Latvijas neatkarības proklamēšanas svētkus, mums kā vietējam zāļu ražotājam ir īpašs gods un atbildība stiprināt Latvijas veselības aprūpes sistēmu un veicināt mūsu valsts labklājību. Šī konference ir mūsu pienesums Latvijas nākotnei un lepnums par to, ko varam sasniegt, strādājot kopā savas valsts un tās iedzīvotāju veselības labā," uzsver AS “Olpha” valdes priekšsēdētājs Juris Bundulis.

Politika

NATO paziņo par jaunu misiju zemūdens kabeļu aizsardzībai Baltijas jūrā

LETA--AP/AFP/BNS,14.01.2025

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

NATO sāk jaunu misiju zemūdens kabeļu aizsardzībai Baltijas jūrā, otrdien paziņoja NATO ģenerālsekretārs Marks Rite.

Baltijas jūras piekrastē esošo NATO valstu līderu sanāksmē Helsinkos Rite žurnālistiem teica, ka jaunās misijas nosaukums būs "Baltic Sentry" ("Baltijas sardze").

"Tajā būs iesaistīti dažādi līdzekļi, cita starpā arī fregates un jūras patruļlidmašīnas, un tā pastiprinās mūsu modrību Baltijas jūrā," sacīja Rite, piebilstot, ka tiks dislocēta arī neliela jūras bezpilota peldlīdzekļu flote nolūkā "nodrošināt pastiprinātu novērošanu un atturēšanu".

Paziņojot par jauno NATO misiju, Rite norādīja, ka vairāk nekā 95% interneta datu plūsmas tiek nodrošināti, izmantojot zemūdens kabeļus, un 1,3 miljoni kilometru kabeļu katru dienu nodrošina finanšu darījumus aptuveni desmit triljonu ASV dolāru (9,8 triljoni eiro) vērtībā.