Lietuva izceļ dzīvības zinātnes 

Dzīvības zinātņu uzņēmumu apgrozījums Lietuvā veido 1% no valsts IKP, un piecu gadu ambīcija ir to palielināt līdz 5%

Anda Asere, 22.10.2018

Virgīnijs Sinkevičs

BNS foto

«Lietuva ir kontrastu valsts – te ir spēcīgi pārstāvētas tradicionālās nozares, piemēram, pārtika un kokapstrāde, tāpat tā sevi nostiprina tādās globālās jomās kā informācijas tehnoloģijas (IT) un dzīvības zinātnes. Lietuva ir maza valsts, tāpēc tai ir ātri «jākustas», lai pielāgotos. Šādā situācijā ir nepieciešams fokuss uz inovācijām, jo tās paver jaunus apvāršņus, un tas prasa zinātnes un biznesa sadarbību,» saka Daina Klepone (Daina Kleponė), Enterprise Lithuania izpilddirektore.

Viena no straujāk augošajām nozarēm Lietuvā ir dzīvības zinātnes, un šīs jomas uzņēmumu apgrozījums veido 1% no Lietuvas IKP. «Izaugsme ir bijusi strauja, jo īpaši pēdējās divās dekādēs. 90% no saražotā tiek eksportēts, un galvenais tirgus ir ASV, Lielbritānija, Vācija, Nīderlande, bet kopumā noieta ģeogrāfija ir plaša. Šajā jomā Lietuvā ikgadējā izaugsme ir 4,4 reizes straujāka, nekā vispārējā ekonomikas izaugsme,» apgalvo D. Klepone. Viņa uzskata, ka mazai valstij nav citas izejas, kā būt gudrai un ieguldīt augstas pievienotās vērtības jomās, jo tradicionālajās nozarēs nevar saražot tik daudz, lai apkalpotu ASV vai Ķīnu. Turpretī specifiskās jomās ir iespēja izmantot savu potenciālu, zināšanas, izglītību un būt ļoti konkurētspējīgai.

Vairāk nekā 140 uzņēmumu

Runājot par dzīvības zinātnēm, skatpunkts ir atkarīgs no definīcijas. Enterprise Lithuania šajā jomā iekļauj biotehnoloģijas, medicīnas tehnoloģijas, farmāciju, medicīnas nozares izpēti un attīstību, digitālo medicīnu. Šajā jomā darbojas 143 Lietuvas uzņēmumi, kuri nodarbina 4700 strādājošo. 43% no Lietuvas dzīvības zinātņu kompānijām ražo medicīniskos instrumentus, 28% piedāvā biotehnoloģijas, 16% darbības joma ir medicīnas zinātņu izpēte un attīstība, un 13% ir farmācijas uzņēmumi.

Lietuvas ekonomikas ministrs Virgīnijs Sinkevičs (Virginijus Sinkevičius) norāda, ka tagad Lietuvā ir divas reizes vairāk dzīvības zinātņu uzņēmumu, divarpus reižu vairāk nodarbināto, teju trīs reizes lielāks apgrozījums un 3,5 reizes lielāks eksports nekā pirms desmit gadiem.

«Dzīvības zinātnes ir prioritārais sektors valsts ekonomikai un tās nākotnes mugurkauls. Šobrīd dzīvības zinātnēm Lietuvā ir zelta laikmets – katru gadu izaugsme ir 20%, tās veido 1% no IKP. Tas nav daudz, bet aptuveni sešas reizes vairāk nekā vidēji ES,» viņš norāda. Mērķis ir līdz 2030. gadam sasniegt 5% no IKP, veidot vidi, kurā cilvēki vēl vairāk rada dažādus risinājumus šajā nozarē. Viņš informē, ka valstī ir plānots izveidot inovāciju fondu, kam viens no galvenajiem fokusiem būs dzīvības zinātnes. To nepieciešams darīt, jo reizēm pārāk konservatīvie Eiropas riska kapitāla fondi šajā jomā ir ļoti piesardzīgi. «Vajag radīt labu vidi pētniecībai un attīstībai. Tam varētu palīdzēt speciāli dzīvības zinātņu akseleratori,» spriež V. Sinkevičs.

Visu rakstu Lietuva izceļ dzīvības zinātnes lasiet 22. oktobra laikrakstā Dienas Bizness. Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!