Lietuvas gāzes tirgotāji: Inčukalna gāzes krātuves tarifu paaugstināšana padarītu to nepievilcīgu 

LETA, 31.1.2018

Foto: LETA

Latvijas dabasgāzes pārvades sistēmas operatoram AS Conexus Baltic Grid (Conexus) paaugstinot Inčukalna pazemes gāzes krātuves izmantošanas tarifus, tā varētu vairs nebūt pievilcīga ārvalstu klientiem, aģentūrai BNS atzina gāzes tirgotāji Lietuvā.

«Conexus plāno palielināt tarifus par 50-60% atkarībā no produkta, bet mēs uzskatām, ka tāds palielinājums ir nepamatots un samazinātu krātuves pievilcību. Jūtam, ka cenu veidošanas politika un izsoles ir labvēlīgākas vietējiem piegādātājiem. Lai gan tarifu paaugstināšana attiektos uz visiem, tomēr Igaunijas vai Lietuvas uzņēmumiem vēl jāpieskaita transporta izmaksas, un tas samazinās to konkurētspēju,» ziņu aģentūrai BNS sacīja Lietuvas valsts gāzes tirdzniecības kompānijas Lietuvos duju tiekimas (LDT) ģenerāldirektors Mants Mikalajūns. LDT daļu gāzes glabā Inčukalnā.

Viņš atgādināja, ka šobrīd gāzes uzglabāšanas tarifs Inčukalna pazemes gāzes krātuvē ir aptuveni 1,5 eiro par megavatstundu, bet to iecerēts palielināt līdz 2,3 eiro par megavatstundu.

«Gāze krātuvē parasti tiek noglabāta vasarā, tātad ļoti svarīgi, kādas būs gāzes cenas šovasar. Mūsu sašķidrinātās dabasgāzes pirkumi ir arī atkarīgi no tā, kāda varētu būt papildu apjomu uzglabāšanas maksa. Daļa mūsu portfeļa vasarā klientiem tiek veidota no sašķidrinātās gāzes tirgus, bet pērn mēs iegādājāmies papildu apjomus, lai noglabātu tos krātuvē, un no šā gada sākuma mēs izmantojam šo gāzi no krātuves,» viņš stāstīja.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Pagājušajā vasarā Lietuva diezgan lēti iegādājās sašķidrināto dabasgāzi no dažādiem piegādātājiem un pēc regazificēšanas uzglabā to Inčukalnā. Šīs gāzes apjoms oficiāli netiek izpausts. Iepriekš tur tika uzglabāts tikai likumā paredzētais gāzes apmērs, kas nepieciešams, lai apgādātu visjutīgākos klientus, - vairāk nekā 30 miljoni kubikmetru.

Savukārt Igaunijas enerģētikas holdinga Eesti Energia pārvaldītā energouzņēmuma Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers norādīja, ka, pieaugot Inčukalna gāzes krātuves tarifiem, uzņēmums domās, vai izmantot tās pakalpojumus.

«Enefit glabājis gāzi Inčukalna krātuvē divas pēdējās uzglabāšanas sezonas un gatavojas to darīt arī šogad. Tomēr gadījumā, ja uzglabāšanas tarifi tiktu būtiski paaugstināti, mums, visticamāk, nāktos pārdomāt savu rīcību, jo gāzes tirdzniecības biznesā cenas ir ļoti jutīgs jautājums. Saskaņā ar mūsu rīcībā esošo informāciju par iespējamo tarifu paaugstinājumu ir noraizējušies arī daži citi tirgus dalībnieki,» teikts komentārā, kuru viņš atsūtījis ziņu aģentūrai BNS.

Arī gāzes tirdzniecības uzņēmumu Litgas un LDT valdes priekšsēdētājs Dominiks Tučkus aģentūrai BNS paudis viedokli, ka tarifu pieaugums Inčukalnā padarīs pazemes krātuvi nepievilcīgu gāzes piegādātājiem.

«Neviens nevar pateikt, cik gāze maksās vasarā vai nākamajā ziemā. Jo lielāks būs risks, ka šī cenu starpība netiks segta, glabājot gāzi krātuvē, jo vairāk neatmaksāsies glabāt gāzi Inčukalnā. Turklāt līdztekus fiziskai uzglabāšanai pastāv arī citi instrumenti, piemēram, finansiāla apdrošināšana, un daži lielie patērētāji vairāk izmanto šos finanšu instrumentus,» viņš sacījis.

Pēc Tučkus teiktā, galīgos lēmumus par Inčukalna gāzes krātuves izmantošanu Lietuvas uzņēmumi varētu pieņemt, kad būs zināmi grozījumi pakalpojumu cenu noteikšanā. Conexus Baltic Grid piedāvātie tarifu grozījumi vēl jāapstiprina regulatoram.

Conexus pārstāvji iepriekš vēstīja, ka Inčukalna pazemes gāzes krātuvē atrodas 11,4 miljardi kilovatstundu gāzes, kas ziemā tiek piegādāta lietotājiem Latvijā, Igaunijā, Lietuvā un tuvējiem Krievijas reģioniem.

Tevi varētu interesēt

Akcionāru maiņa nav ietekmējusi AS Conexus Baltic Grid stratēģisko virzību.

#Conexus akcionāru vidū joprojām ir Krievijas dabasgāzes koncerns Gazprom ...

Neskatoties uz to, ka dabasgāzes pārvades sistēmas operatora AS Conexus Baltic Grid...

Trešdien AS «Conexus Baltic Grid» ārkārtas akcionāru sapulcē tika ievēlēta jauna uzņēmuma...

Valdība nolēmusi iesaistīties Conexus Baltic grid pirkšanas darījumā, DB informēja Ekonomikas...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Aizvadītajā nedēļā Baltijas valstīs elektroenerģijas spot cenas Nord Pool biržā pieaugušas...

Fakts, ka privātais sektors sācis tērēt pat nedaudz vairāk, kopējo kritumu ietekmēt nav spējis.

Lietuva, kas jau sākusi izmantot Inčukalna pazemes gāzes krātuvi Latvijā, nolēmusi iesaldēt...

ASV šogad, visticamāk, naftas ieguves ziņā pārspēs Saūda Arābiju.

Latvijas energokompānija AS «Latvenergo» ir izsludinājusi konkursu uz vakanto valdes locekļa amata...

Ar vairāku nedēļu nokavēšanos atzinumus par grozījumiem Ministru kabineta noteikumos sagatavojuši...

Latvija pašlaik ir lielākā elektroenerģijas eksportētāja Baltijā, informē AS Latvenergo peses...

Pagājušajā nedēļā elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs pieauga par vidēji 10 % līdz vidējai...

Šobrīd Latvijas elektroenerģijas cenas ir kļuvušas ļoti tuvas Skandināvijas elektroenerģijas...

Eiropas Parlamenta deputāti noteikuši ambiciozus mērķus efektīvākai enerģijas izmantošanai,...