Nodokļi

MUN pakošļā un izspļauj

Māris Ķirsons, 12.02.2018

Foto: Edijs Pālens/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

#Saimnieciskās darbības veicēji, pamēģinot MUN mundieri, bieži vien secina, ka tas īsti viņu biznesiņam nederot.

Valsts ieņēmumu dienesta dati rāda, ka šā gada februārī mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātāju statusā strādā 43 922, bet šo statusu zaudējušo skaits ir vēl lielāks – 46 026, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Par to, ka vairāk nekā puse no MUN jau šo statusu ir zaudējuši, viedokļi atšķiras, jo daļa uzskata, ka MUN sākotnēji esot bijis izveidots kā savdabīgs nodokļu ofšors, ko sekmīgi izmantojuši daudzi apsviedīgi cilvēki, savukārt otra daļa uzskata, ka MUN deva iespēju cilvēkiem uzsākt savu biznesu un nebraukt peļņā uz ārzemēm.

Jāatgādina, ka MUN startēja 2010. gada 1. septembrī, un kopš tā laika šajā statusā strādājošie ir piedzīvojuši dažādus raibus laikus – nodokļa likmes paaugstināšanu, apgrozījuma griestu samazināšanu, ieceri ieviest minimālo fiksēto valsts sociālās apdrošināšanas maksājumu par katru darbinieku, kas gan pēdējā brīdī tika atcelts, tāpat arī bija plānots liegt MUN darboties konkrētās jomās.

Saimnieciskās darbības veicēji, pamēģinot MUN mundieri, bieži vien secina, ka tas īsti viņu biznesiņam nederot.

To, ka MUN statusa zaudētāju īpatsvars salīdzinājumā ar ienācējiem ir salīdzinoši liels (53%), rāda arī VID dati par pērnā gada janvāri – novembri, kad MUN statusu zaudēja 4151 maksātājs, bet ieguva 7773. Dati tikai apliecina MUN līdzšinējo tendenci – salīdzinoši daudzi šo statusu pamēģina un arī ļoti daudzi to pamet. Nedaudz pārsteidzoši, taču visaugstākais «mirstības» koeficients ir MUN – saimnieciskās darbības veicējiem. Proti, pērn 11 mēnešu laikā MUN statusu ieguva 4669 saimnieciskās darbības veicēji, bet to zaudēja 3221 – 69% no tiem, kas to ieguva.

Vairāki aptaujātie šādu situāciju uzskata par pašsaprotamu, jo saimnieciskās darbības veicēji, pamēģinot MUN mundieri, bieži vien secina, ka tas īsti viņu biznesiņam nederot. Ievērojami labākus rādītājus, rēķinot MUN statusa zaudēšanu attiecībā pret piešķirtajiem, uzrāda sabiedrības ar ierobežotu atbildību, proti, MUN statusu zaudēja tikai 829 MUN statusā strādājošas SIA, bet ieguva 2873, tātad tikai 29% kritušo. Labāku rādītāju nekā saimnieciskās darbības veicēji uzrāda arī individuālie komersanti, kur MUN statusu zaudējuši 93, bet ieguvuši 212 jeb teju 44% statusu zaudējušie attiecībā no jaunpienācējiem. Pēc dažu uzņēmēju domām, individuālā komersanta un vēl jo vairāk SIA reģistrācija jau liecina par cilvēka nopietnāku attieksmi pret uzņēmējdarbību un arīdzan lielāku izpratni par to, «kā taisīt biznesu».

Visu rakstu MUN pakošļā un izspļauj lasiet 12. februāra laikrakstā Dienas Bizness.