Finanses

Mūža pensijas apdrošināšanas līgumus noslēguši 1900 klientu

Žanete Hāka, 19.10.2016

Jaunākais izdevums

Tevi varētu interesēt

Dalies ar šo rakstu

Trīs gadu laikā, kopš Latvijā pieejama mūža pensijas apdrošināšana, tās popularitāte augusi vairākkārtīgi, liecina Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) dati.

Ja 2013.gadā šo pakalpojumu izvēlējās 100 cilvēki, tad kopumā līdz šī gada rudenim jau 1900 klientu noslēguši mūža pensijas apdrošināšanas līgumus.

Mūža pensija ir produkts, kas tirgū acīmredzami ir bijis vairāk nekā vajadzīgs, skaidro Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) prezidents Jānis Abāšins.

Mūža pensijas apdrošināšana ir alternatīva iespēja pensiju 2. līmenī uzkrātā kapitāla saņemšanai. Mūža pensiju, tāpat kā valsts pensiju, pensionārs saņem līdz mūža beigām, taču pensionāram ir lielākas izvēles iespējas noteikt elastīgu mūža pensijas saņemšanas kārtību, kā arī atstāt to mantojumā paša izvēlētam mantiniekam.

Trīs pakalpojuma darbības gados kopš 2013.gada septembra līdz 2016.gada 1.oktobrim Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) apdrošinātājiem nodevusi valsts fondēto pensiju kapitālu 12 049 482 eiro apjomā. Katru gadu ar klientiem parakstīto prēmiju apjoms strauji aug: pirmajā mūža pensijas apdrošināšanas darbības gadā tika noslēgti līgumi par kopējo summu 796 991 eiro, otrajā darbības gadā – 2 899 462 eiro, bet pēdējos 12 mēnešos – jau 8 353 030 eiro. Attiecīgi palielinājušās arī izmaksātās atlīdzības (pensijas)– no nepilniem 35 000 eiro pirmajā mūža pensijas polises darbības gadā līdz 905 000 trešajā.

Mūža pensijas piedāvājums rāda, ka šāds produkts apdrošināšanas tirgū ir bijis vajadzīgs un ir spējis pierādīt savu nozīmīgumu. Mūža pensijai ir divas priekšrocības – iespēja to atstāt mantojumā un elastīgais izmaksu grafiks. Ja klients ir palicis pie 2.pensiju līmeņa valsts sistēmā, pēc aiziešanas viņsaulē visa uzkrātā nauda paliek valstij. Ja klients izvēlas privāto apdrošinātāju piedāvāto mūža pensiju – naudu var saņemt pēc elastīga grafika, nevis tikai reizi mēnesī, un lielākais bonuss – kāds to uzkrājumu var mantot, skaidro LAA prezidents Abāšins.

Piemēram, 2016.gada deviņos mēnešos klienti noslēguši mūža pensijas apdrošināšanas līgumus par parakstīto prēmiju kopsummu 6 527 000 eiro, kas par 171%vairāk nekā šajā laika posmā pērn, liecina LAA dati. Vienlaikus atlīdzībās mūža pensijas apdrošināšanā izmaksāti 741 567 eiro, kas ir par 338% vairāk nekā līdzīgā laika posmā pērn.

Apdrošināšanas kompāniju sniegtā informācija liecina, ka 99,5% mūža polises īpašnieku izmanto mūža pensijas apdrošināšanas priekšrocību – iespēju norādīt uzkrājuma mantinieku klienta nāves gadījumā, kurš turpina saņemt klientam neizmaksāto pensiju līdz izvēlētā garantētā izmaksas posma beigām. Praksē gandrīz nav gadījumu, kad klienti būtu izmantojuši līgumā paredzēto iespēju mainīt labuma guvēja vārdu. Tam par iemeslu varētu būt fakts, ka pakalpojums tirgū pieejams vien trīs gadus, kas ir pārāk īss laiks, lai klientu-mantinieku attiecības būtiski mainītos.

Mūža pensija paredz iespēju izvēlēties līdz pat trim pensijas izmaksas posmiem, kuru laikā tiek noteikts dažāds pensijas apmērs. Tāpat klients var izvēlēties, cik bieži saņemt pensiju – reizi mēnesī, ceturksnī, pusgadā vai gadā. Apdrošinātāju kompāniju dati liecina, ka vairākums klientu izvēlas saņemt maksājumus trīs posmos. Visi klienti, kas izvēlējušies saņemt naudu vairāk nekā vienā laika posmā, izvēlējušies iespēju saņemt pusi no uzkrājuma pirmo piecu līguma darbības gadu laikā.

Šobrīd mūža pensijas apdrošināšanas pakalpojumu piedāvā četras apdrošināšanas kompānijas – AAS SEB Dzīvības apdrošināšana, ERGO Life Insurance SE Latvijas filiāle, Compensa Life Vienna Insurance Group SE Latvijas filiāle un AAS CBL Life.

Latvijā darbojas triju līmeņu pensiju sistēma. Pirmā līmeņa pensijas tagadējie pensionāri saņem no budžetā iekasētajiem sociālajiem maksājumiem. Otrais jeb fondēto pensiju līmenis paredz, ka daļa no strādājošo sociālajām iemaksām tiek ieguldīta finanšu sektorā. Trešajā līmenī darbojas privātie pensiju fondi, kuros iedzīvotāji iemaksā līdzekļus brīvprātīgi.

Komentāri

Pievienot komentāru

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Lai arī nākotnē tiek plānotas dažādas izmaiņas likumdošanā, kas attiecas uz pensiju 2.līmeni, sen apspriestais jautājums par šo līdzekļu mantošanu patlaban nav dienaskārtībā. Eksperti uzskata, ka daļēji tas bremzē iedzīvotāju interesi par šiem uzkrājumiem, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Patlaban pensiju 2.līmenī uzkrāti vairāk nekā 3 miljardi eiro, un šī nauda kļūst aizvien iecienītāka pensiju pārvaldniekiem un investoriem, kā rezultātā šogad vien tirgū ienākuši trīs jauni dalībnieki. Iedzīvotāju interese par savu uzkrājumu gan varētu būt lielāka, atzīst eksperti, jo bieži vien cilvēki nemaz nezina, kas pārvalda viņu līdzekļus. Regulāri tiek runāts, ka ir nepieciešams uzlabot sistēmu, paplašinot ieguldījumu iespējas. Tāpat kā viens no mīnusiem jau gadiem tiek uzsvērts aspekts, ka pensiju 2.līmeņa līdzekļi nav mantojami. Lai arī pirms dažiem gadiem ir ieviesta tā saucamā mūža polise, kas savā ziņā ļauj atstāt līdzekļus pēcnācējiem, taču tā jāiegādājas kā papildus pakalpojums.

Komentāri

Pievienot komentāru