Pakalpojumi

Papildināta - Gaismas pils restorāna nosaukums būs Kleever; VVC to sauc par nepieņemamu

LETA;Db.lv, 10.07.2015

Avots: Gaismas pils restorāns/Facebook

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Gaismas pils restorāna nosaukums būs Kleever, šodien Gaismas pils durvju atvēršanas svinīgajā pasākumā paziņoja Latvijas Nacionālās bibliotēkas pārstāvis Augusts Zilberts.

Viņš stāstīja, ka pavasarī sabiedrības pārstāvji iesūtīja aptuveni 700 dažādu restorāna nosaukumu variantu, tomēr neviens no tiem pilnībā neatbilda restorāna konceptam. Bibliotēkas un restorāna darbinieki diskutējuši un izvēlējušies nosaukumu, apspēlējot vārdu Klīversala, aplūkojot tā semantisko jeb nozīmju daudzpusību.

Vārda priekšvēsture saistāma ar vēsturisku vietu un Rīgas pilsētas apgabalu, kur šobrīd atrodas Gaismas pils. Avotos šī vieta pirmoreiz minēta jau 1248.gadā, bet 17.gadsimta sākumā ūdensceļu aizsērējumi tās apkārtnē izveidoja vairākas mazas saliņas - Mazo Klīversalu un Kārķu salu, kas saplūda kopā ar Klīversalu un izveidoja Lielo Klīversalu. Vietvārds radies ap 1670.gadu, pateicoties vietējam koktirgotājam Dītriham Klīveram. «Apvienojot vēsturisko kontekstu ar Klīversalas vārda iespējamām interpretācijām, nonācām pie nosaukuma Kleever», teica Zilberts, piebilstot, ka nosaukuma pamatā ir atrašanās vieta Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, tās vēsturiskā atrašanās vieta un iespējamā nākotnes attīstība. Starptautiski vārds kleever skan līdzīgi vārdam clever angļu valodā, kas tulkojumā nozīmē gudrību. Tas savukārt veido saikni ar bibliotēkas vērtībām un apkārtnes pakāpenisko, bet progresīvo attīstību, norādīja bibliotēkas pārstāvis.

«Pavasarī notikušajā akcijā, kurā sabiedrība tika aicināta dot nosaukumu Gaismas pils restorānam, tika saņemti aptuveni 700 variantu, tomēr neviens no tiem pilnībā neatbilda restorāna konceptam,» teica Zilberts. Viņš gan solīja, ka trīs interesantāko nosaukumu autori saņems dāvanu kartes jaunajā restorānā.

Valsts valodas centrs (VVC) pauž neizpratni par šodien publiskoto Latvijas Nacionālās bibliotēkas - Gaismas pils restorāna nosaukumu. VVC direktors Māris Baltiņš pauž neizpratni par šādu izvēli, jo tas nekādā veidā nesaistās ar LNB popularizēto Gaismas pils tēlu, bet drīzāk atsauc atmiņā kārkluvāciešu laikmetu un švaukstisku izpratni par svešādo (nelatvisko) kā smalko un inteliģento. «Nav saprotams, kāpēc šāds nosaukums izvēlēts un tiešām jābrīnās, vai no aptuveni 700 sabiedrības pārstāvju iesūtītajiem restorāna nosaukumiem, šis bija pats atbilstošākais ēkai, kas ir nacionālās kultūras patvērums,» pauž VVC direktors.

Neiztur kritiku arī šķietamās saiknes meklēšana ar Dītrihu Klīveru, jo, kā visai ātri LNB digitālajos resursos izdevās noskaidrot, viņa uzvārda oriģinālrakstība bijusi Klüwer (J. Rutkis. Rīgas Pārdaugava kā pilsētas daļa. Daba un Zinātne, 1936, Nr. 1). Tātad arī vēsturiskā argumentācija šķiet vairāk nekā brīvi interpretēta.

VVC izsaka cerību, ka nosaukuma izvēle vēl var tikt mainīta, izvēloties latviskas cilmes vārdu, kas saderētu gan ar Gaismas pils tēlu, gan ar Ziedoņa zāli.

Kā stāstīja restorāna darbinieki, turpmāk tas būs atvērts visiem bibliotēkas apmeklētājiem gan brokastīm un kafijas malkošanai no rīta, gan pusdienām, gan arī vakariņām. Šovakar restorānā gaidāms īpašs pasākums ar dzīvo mūziku. Restorāna oficiālā atklāšana notikšot jūlija beigās.

Jau ziņots, ka šodien apmeklētājiem tiek atvērtas Gaismas pils galvenās durvis. Vienlaikus darbu sāks ēkas pirmie stāvi - vispirms Reģistratūra un garderobe ātrijā -, kur pusgadu norisinājās Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē notikumi.

Līdz ar Latvijas prezidentūras noslēgumu LNB ir uzsākusi pakāpenisku pārkārtošanās procesu, lai atsāktu darbību ierastajā režīmā, atkal izmantojot Konferenču centru un tehniskās telpas 1.stāvā, Ziedoņa zāli, izstāžu zāles, reģistratūru un garderobi 1.stāvā, kā arī lasītavu telpas Mezonīna un 2.stāvā. Prognozējams, ka pārkārtošanās varētu ilgt aptuveni divus mēnešus.

Paredzēts, ka laika gaitā apmeklētājiem tiks piedāvāti vēl dažādi jauni pakalpojumi un iespējas - piemēram, Latvijas Universitātes Baltijas Austrumāzijas pētniecības centra bibliotēkas lasītava, interneta lasītava, nakts lasītava, īpaši aprīkotas darba vietas cilvēkiem ar redzes traucējumiem, elektroniskie informācijas ekrāni un citas iespējas. Neiztrūkstoši Gaismas pilī notiks arī kultūras notikumi.

Bibliotēka līdz 31.augustam strādās pēc vasaras darba laika. Tas nozīmē, ka LNB būs slēgta pirmdienās un svētdienās. Otrdienās un ceturtdienās LNB būs atvērta no plkst.9 līdz 17, trešdienās un piektdienās - no plkst.12 līdz 20, bet sestdienās - no plkst.10 līdz 17.

Papildināta no 5.līdz 7.rindkopai