Bankas

Pārmaiņas būs revolucionāras

Natālija Poriete, 24.01.2018

Reinis Rubenis

Foto: Ieva Čīka/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

#«Man šķiet, ka daudzi uzņēmumi, un ne tikai finanšu tehnoloģiju jomas spēlētāji, joprojām līdz galam nav aptvēruši gaidāmo pārmaiņu lielumu.»

Jaunās direktīvas PSD2 prasības būtiski mainīs pašreizējo tirgu, maksājumu pakalpojumus internetā integrējot ievērojami vairāk

Mēs esam lielu pārmaiņu priekšā – maksājumu pakalpojumu direktīva PSD2, kas Eiropas Savienības teritorijā stājusies spēkā šogad, finanšu nozarē izraisīs īstu revolūciju, taču kādas tieši šīs pārmaiņas būs, vēl nav skaidrs, – tā intervijā DB atzīst Swedbank vadītājs Latvijā Reinis Rubenis.

Otrā Maksājumu pakalpojumu direktīva (PSD2) ES valstīs stājusies spēkā 2018. gada janvārī. Šis dokuments paredz, ka ar klienta piekrišanu bankas pienākums būs licencētiem pakalpojumu sniedzējiem ļaut izmantot finanšu informāciju par konkrētā klienta kontiem, kā arī izpildīt viņa maksājumu uzdevumus. Domājams, šīs prasības būtiski mainīs pašreizējo tirgu, maksājumu pakalpojumus internetā integrējot ievērojami vairāk. Saņemot piekļuvi bankas datiem, uzņēmumi var piedāvāt klientiem maksājumu pakalpojumus, integrējot tos savās lietotnēs/interfeisos. Daudzi eksperti uzskata, ka šie jaunievedumi būs izdevīgi gan finanšu tehnoloģiju jeb fintech uzņēmumiem, gan arī bankām. Bankām tas pavērs durvis uz inovatīviem pakalpojumiem un dos piekļuvi fintech uzņēmumu tehnoloģijām, savukārt fintech uzņēmumiem – pieeju banku datubāzei. Tāpat PSD2 uzlabos iespējas Eiropas banku klientiem saņemt pakalpojumus. Tajā pašā laikā, pēc konsultāciju uzņēmuma PwC aptaujas datiem, 68% baņķieru uzskata, ka direktīva vājinās Eiropas banku pozīcijas.

Fragments no intervijas, kas publicēta 24. janvāra laikrakstā Dienas Bizness:

«Banka saprot, ka šīs pārmaiņas ir neizbēgamas, un vēlas aktīvi tajās iesaistīties,» saka Swedbank vadītājs Latvijā R. Rubenis.

Vēlas vai ir spiesta?

Vēlas. Līdz šim mēs savus pakalpojumus piedāvājām un attīstījām, balstoties uz tradicionālo banku modeli, – paši veidojām produktus un savos izplatīšanas kanālos piedāvājām klientiem. Savukārt tagad mēs izmantosim daudz atvērtāku modeli, tostarp arī kopā ar finanšu tehnoloģiju uzņēmumiem, lai labāk izprastu savu klientu intereses un vajadzības. Turklāt iespējas šai ziņā ir neierobežotas, bet modeļi var būt visdažādākie.

Jūs runājat par PSD2 vai par Atvērtās sadarbības platformu Open Banking?

Nevar noliegt, ka platforma Swedbank Open Banking ir radusies, pateicoties PSD2 direktīvai. Tā atklāj jaunu sadarbības līmeni, kur fintech uzņēmumiem kopā ar bankām būs iespēja radīt jaunus produktus un pakalpojumus. Platformā sadarbību var organizēt trīs līmeņos. Pirmo varētu saukt par «smilšukasti» – tajā katram interesentam ir iespēja drošā testa vidē izmēģināt jaunus inovatīvus risinājumus, kas ar laiku varētu tikt piedāvāti bankas klientiem, un notestēt savu ideju. Otrais – sadarbības līmenis, kur saskaņā ar PSD2 jebkurš licencēts pakalpojumu sniedzējs izmanto standarta lietojumprogrammas saskarni jeb API. Trešais – fintech un Swedbank strādā, lai kopā radītu jaunu pakalpojumu.

Kāda pašlaik ir interese par šo platformu?

Ļoti liela. Mums ir vairāk nekā 700 pieteikumu Swedbank Open Banking izmantošanai. Ir arī tādi, kas jau ir atraduši ar mums kopīgus biznesa modeļus un piedāvā savus pakalpojumus ievērojami plašākam potenciālo klientu lokam. Piemēram, uzņēmums no Zviedrijas, kas ar klientu atļauju optimizē viņu ikmēneša maksājumus. Kad cilvēks autorizē maksājumu, uzņēmums apkopo datus par šī klienta maksājumiem no mūsu infrastruktūras datubāzes, izanalizē un piedāvā, kur kaut ko var optimizēt. Teiksim, izvēlēties izdevīgāku mobilo sakaru operatoru. Galvenais te ir laba ideja, un ģeogrāfiskās vietas ziņā ierobežojumu nav.

Vai Open Banking ir ieviesta visā Swedbank grupā?

Jā. Swedbank grupā ir vairāk nekā septiņi miljoni klientu. Latvijā līdz šim bija viens miljons, bet tagad, pateicoties jaunajai platformai, mūsu sadarbības partneriem paveras daudz plašāks tirgus. Izmantot Open Banking var ne tikai Eiropas Savienībā, bet jebkurā pasaules vietā. Jau 2018. gada pavasarī Swedbank kļūs par mājvietu fintech jaunuzņēmumu akseleratora programmai Wise Guys Fintech. Pēc šīs programmas 10 starptautiski jaunuzņēmumi sešus mēnešus pavadīs intensīvās apmācībās, kur varēs paplašināt savu biznesu, veidot kontaktus ar ekspertiem un mentoriem, kā arī saņemt finansējumu tālākai attīstībai.

Atgriezīsimies pie ES Maksājumu pakalpojumu direktīvas PSD2. Kādas pārmaiņas īsti gaidīt?

Pārmaiņas, ko nesīs šī direktīva, patiešām var saukt par revolucionārām. Man šķiet, ka daudzi uzņēmumi, un ne tikai finanšu tehnoloģiju jomas spēlētāji, joprojām līdz galam nav aptvēruši gaidāmo pārmaiņu lielumu. Finanšu nozarē tā būs īsta revolūcija. Jautājums drīzāk varētu būt par to, ko tā neskars. Mainīsies pats veids, kā klients pārvaldīs savas finanses, investīcijas un uzkrājumus. Maksājumu sistēma mainīsies gan fizisko personu, gan uzņēmumu līmenī, gan vietējā, gan starptautiskā mērogā. Visas sistēmas būs integrētas vienā – klienta vajadzībām pakļautā sistēmā. Kā tas viss notiks dzīvē – to pagaidām mēs nezinām.

Visu interviju Pārmaiņas būs revolucionāras lasiet 24. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.

Komentāri

Pievienot komentāru