Ražošana

Pasaulē cukurs strauji kļuvis lētāks

Jānis Šķupelis, 17.08.2018

Foto: Zane Bitere/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Cukura patērēšana kļuvusi nepopulārāka, kas «sit» pa šīs izejvielas cenu

Šogad vērojama vairāku izejvielu cenu samazināšanās, un vienu no straujākajiem kritumiem preču biržās piedzīvojusi cukura vērtība. Pasauli jau kādu laiku pāršalcis veselīgākas ēšanas bums, un gaismā tiek celtas raizes par dažādām veselības problēmām, pie kā dažkārt tiek vainots lielāks cukura patēriņš, piemēram, diabētu, aptaukošanos un sirds slimībām. Rezultātā arī dažādu pārtikas produktu ražotāji meklē veidus, kā cukuram rast alternatīvas un mazināt tā izmantošanu.

Par trešo daļu

Tādējādi tiek spekulēts, ka cukura pieprasījums pasaulē varētu būt uz ilgtermiņa norieta taciņas laikā, kad šī resursa piedāvājums joprojām ir ļoti liels. Starptautiskā Cukura organizācija (International Sugar Organization jeb ISO) paredz, ka globālais cukura piedāvājums gan šajā, gan nākamajā sezonā ievērojami pārsniegs tā pieprasījumu. Turklāt pārpalikuma prognozes tiek koriģētas arvien augstāk. ISO arī piebilst, ka lielais cukura ieguves pārpalikums nozīmēs, ka aug šī resursa uzkrājumi, kur to noplicināšanai, pat ja iestāsies deficīts, būs vajadzīgs ilgāks laiks. Green Pool Commodity Specialists eksperti paredz, ka šogad pasaulē cukura pārpalikums varētu būt gandrīz 20 miljonu tonnu apmērā, kas šajā ziņā būtu jauns rekords.

Uz šādu situāciju reaģējusi arī cukura cena preču biržās. Piemēram, ASV Čikāgas preču biržā cukura visaktīvāk tirgoto nākotnes piegāžu līgumu vērtība kopš šā gada sākuma sarukusi gandrīz par trešo daļu līdz 10,3 ASV dolāru centu atzīmei par mārciņu. Tikmēr kopš pagājušā gada sākuma šis kritums jau ir 50% apmērā. Savukārt Londonas preču biržā cukura cena kopš janvāra sākuma samazinājusies par 22% līdz 310 ASV dolāru atzīmei par tonnu un kopš pagājušā gada sākuma – par 43%. Liela daļa analītiķu šobrīd paredz, ka pārskatāmā termiņā minētās saldās izejvielas cena turpinās sarukt, ziņo The Wall Street Journal.

No notiekošā ieguvēji var izrādīties cukura patērētāji un lielākie šī resursa importētāji. Tikmēr zaudētāju rindā pirmie ir šī resursa ražotāji, piemēram, Brazīlija, kas ir pasaulē lielākā cukura eksportētāja.

Visu rakstu Pasaulē cukurs strauji kļuvis lētāks lasiet 17. augusta laikrakstā Dienas Bizness.