Jaunākais izdevums

Nule kā noslēgušies SIA “Rīgas nami” pārvaldītā Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljona jumta metāla konstrukciju pastiprināšanas darbi.

Līdz ar to atjaunotais Sakņu paviljons varēs atvērt durvis tirgotājiem un apmeklētājiem, lai jau pavisam drīz nepieciešamajiem remontdarbiem nodotu nākamo no pieciem vēsturiskajiem paviljoniem.

Sakņu paviljons nebija pieejams kopš 2022. gada sākuma, kad vēja brāzmas atplēsa daļu tā jumta virskārtas un paviljons tika slēgts uz remontdarbu laiku. Jumta rekonstrukcijas un nomaiņas darbi tika pabeigti 2024. gada aprīlī, taču pēc tam paviljonam vēl bija nepieciešams veikt plānotos jumta konstrukciju pastiprināšanas darbus.

Sakņu paviljona jumta seguma nomaiņas un metāla konstrukciju pastiprināšanas darbus veica AS “Būvuzņēmums Restaurators”, kurš tika izraudzīts atklāta publiska iepirkuma procesa rezultātā. Kopējās remontdarbu izmaksas sasniedza 1,3 miljonus eiro, tostarp 709 tūkstoši eiro jumta seguma nomaiņai un 612 tūkstoši eiro jumta konstrukciju pastiprināšanai.

Līdz ar Sakņu paviljona atvēršanu tajā uz laiku tiks pārcelti rūpniecības preču tirgotāji no Piena paviljona, kā arī tiks izveidota vēl viena ēdināšanas zona. Tas ļaus jau tuvākajā laikā uzsākt ieplānotos Piena paviljona jumta konstrukciju stiprināšanas darbus, kur tiks ieguldīti ap 633 tūkstošiem eiro. Pēc šiem darbiem 2025. gada nogalē Piena paviljona ēka tiks sagatavota ES finansēta investīciju projekta "MULTICLIMACT" pilotaktivitātes īstenošanai, kas paredz izstrādāt un uzstādīt Piena paviljonā integrētu tehnoloģisko risinājumu būves energoefektivitātes un noturības pret klimata pārmaiņām paaugstināšanai. Tas ietver inovatīva apkures risinājuma izstrādi, projektēšanu un izbūvi, kā rezultātā tiks uzstādīts zemas temperatūras apkures risinājums, kas pilnībā atbilst visām būves specifiskajām prasībām – mikroklimatam, kultūrvēsturiskajam kontekstam, normatīvajam regulējumam un citiem priekšnoteikumiem. Kopējās projekta investīcijas plānotas līdz 1,3 miljoni eiro.

“Sakņu paviljona atjaunošana ir nozīmīgs ieguldījums tirgus attīstībā – tā ļaus ne tikai saglabāt vēsturisko mantojumu, bet arī radīt mūsdienīgu un ērtu vidi gan tirgotājiem, gan pircējiem. Atverot Sakņu paviljonu mēs aizsāksim Rīgas Centrāltirgus funkcionālā zonējumu izmaiņas, kā to paredz tirgus telpiskās attīstības koncepcija. Paralēli tam, mums kopā ar tirgus īpašnieku jāpieņem konceptuāli lēmumi par to, kādas jaunas funkcijas turpmāk vēlamies redzēt tirgus brīvajās telpās, lai tas spētu izmantot visu savu potenciālu,” uzsver SIA “Rīgas nami” valdes priekšsēdētājs Ojārs Valkers.

“Noslēdzošajā darbu posmā paveiktie darbi paredzēja paviljona vēsturisko nesošo metāla konstrukciju mezglu pastiprināšanu un to krāsošanu – sākot no pamatnes stiprinājumiem un beidzot ar jumta konstrukcijām. Šo uzdevumu veicām, gan aizstājot un “protezējot” metāla konstrukciju bojātās daļas – nostiprinot tās gan ar metināšanas palīdzību, gan arī – uzstādot atsaites, savilces, spriegotājus, kā arī citus papildelementus, kas ir vajadzīgi, lai paviljona ekspluatācija būtu droša arī nākotnē. Procesu sarežģīja apstāklis, ka darbi bija jāveic grūtāk sasniedzamās vietās, tāpēc meistariem nācās strādāt gan 20 metru augstumā, izmantojot pacēlājus, gan arī pagrabstāvā un brīžiem pat guļus stāvoklī, piemēram, metinot paviljona balstus betona pārseguma daļā. Tādēļ, protams, ir liels gandarījums par paveikto šajā objektā,” atzīst AS “Būvuzņēmums Restaurators” valdes priekšsēdētājs Mareks Mamajs.

Rīgas Centrāltirgū ir pieci segti paviljoni: Piena, Gaļas, Zivju, Sakņu un Gastronomijas paviljoni. Tiem visiem jau tuvākajā laikā nepieciešams veikt dažāda mēroga apjomīgus atjaunošanas darbus, lai nodrošinātu tirgus darbības nepārtrauktību. SIA ”Rīgas nami” plānoto investīciju apjoms paviljonu darbības nodrošināšanai līdz 2025.gada beigām sasniedz 1,9 miljonus eiro.

Rīgas Centrāltirgus turpmākai attīstībai 2024. gadā tika sagatavota un publiskota attīstības koncepcija, kas iezīmē attīstības ceļa karti nākamajiem gadiem, lai nepieciešamās investīcijas tirgū varētu veikt mērķtiecīgi. Pēc aktuālajām aplēsēm Rīgas Centrāltirgus paviljonu atjaunošanas darbiem ir nepieciešami vismaz 16 miljoni eiro, taču kopējās investīcijas teritorijas sakārtošanā lēšamas vairāk kā 26 miljonu eiro apmērā. Ja tiks realizēts koncepcijā paredzētais virziens, pielāgojot Gaļas paviljonu mākslas un kultūras funkcijām, tad tas varētu izmaksāt vēl papildus 13 miljonus eiro. Gala lēmums par turpmāko Rīgas Centrāltirgus attīstību un veicamajiem ieguldījumiem būs jāpieņem tirgus īpašniekam Rīgas pašvaldībai.

Rīgas Centrāltirgus jau kopš tā izveidošanas 1930. gadā ir viens no lielākajiem tirgiem Eiropā. Tā kopējā zemes platība ir 9,9 ha, bet no tās tirgus statuss ir noteikts teritorijai 6,7 ha platībā. Centrāltirgus apmeklētāju skaits dienā sasniedz 30 000 – 50 000 cilvēku. Rīgas Centrāltirgus ir Valsts nozīmes kultūras piemineklis un daļa no Rīgas vēsturiskā centra, kas iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, kā arī Eiropas vēsturisko tirgu asociācijas un NOFO (Northern Forum Food Markets) biedrs.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Rīgas Centrāltirgus (RCT) pārvaldnieks SIA “Rīgas nami” ir izsludinājis iepirkumu būvniecības darbiem, kuru ietvaros plānots veikt RCT Piena paviljona metāla konstrukciju pastiprināšanu un jumta seguma nomaiņu.

Būvniecības darbi iecerēti divās daļās, kur pirmajā daļā tiks veikta Piena paviljona metāla konstrukciju pastiprināšanas darbi un tam sekos paviljona jumta seguma atjaunošana. Kopējās būvniecības izmaksas tiek lēstas 1,8 miljoni eiro apmērā, no kurām 929 tūkstoši eiro ir SIA “Rīgas nami” pašu finansējums metāla konstrukciju pastiprināšanas darbiem. Savukārt par jumta seguma nomaiņas finansējumu vēl nepieciešama vienošanās ar ēkas īpašnieku – Rīgas valstspilsētas pašvaldību.

Visus darbus iecerēts pabeigt viena gada laikā, tādejādi sagatavojot Piena paviljonu gaļas tirgotāju izvietošanai 2026. gadā, kā arī ES finansēta un Rīgas enerģētikas aģentūras vadīta investīciju projekta īstenošanai, kas paredz uzstādīt inovatīvu siltumapgādes un dzesēšanas sistēmas.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirms 100 gadiem celtajā Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljonā veic vērienīgus vēsturisko konstrukciju pastiprināšanas darbus, informē AS "Būvuzņēmums Restaurators".

Kopš 2024.gada novembra Rīgas Centrāltirgus Sakņu paviljonā notiek vērienīgi vēsturisko metāla konstrukciju pastiprināšanas darbi, kurus par nepilniem 600 000 (595 905,20) eiro pēc SIA "Rīgas nami" pasūtījuma veic AS "Būvuzņēmums Restaurators".

"Divdesmitā gadsimta divdesmitajos gados celtās būves konstrukciju mezgli bija savu nokalpojuši un tas ir tikai laika jautājums, kad šie stiprinājumi kļūtu bīstami arī tirgus apmeklētājiem. Faktiski konstrukcijas ir vēl vecākas, jo par pamatu šiem paviljoniem tika ņemti Pirmā pasaules kara ķeizariskās Vācijas armijas dirižabļu lidostas gaisakuģu jeb "cepelīnu" angāri, kas atradās Vaiņodē. Taču tā kā tie bija par lielu, tika nolemts izmantot vien angāru augšējās daļas, pašas celtnes ceļot no mūra un dzelzsbetona. Taču tā kā Rīgas Centrāltirgus ēkām bija nepieciešamas arī citas dzelzs konstrukcijas, tad tās savukārt 1925.gadā - starp citu, tieši pirms 100 gadiem - uzticēja būvēt AS "Stars". Tādēļ savā ziņā tas pat ir zīmīgi, ka to atjaunošanas darbi tiek veikti tieši tagad," stāsta AS "Būvuzņēmums Restaurators" atbildīgais būvdarbu vadītājs Dāvis Priede.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

No 1.maija Rīgā tiks ieviestas būtiskas izmaiņas tramvaju maršrutu tīklā, informē pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" pārstāve Baiba Bartaševiča-Feldmane.

Tiks atklāts jauns tramvaja maršruts Nr.14, kas savienos Iļģuciemu ar Ķengaragu. Tajā kursēs arī zemās grīdas tramvaji, nodrošinot ērtāku piekļuvi arī Iļģuciema virzienā.

Šie tramvaji brauks gar Rīgas starptautisko autoostu, sniedzot Pārdaugavas iedzīvotājiem iespēju nokļūt Centrāltirgus apkārtnē.

Pašreizējais 2.tramvaja maršruts tiks pagarināts līdz Mīlgrāvim un turpmāk kursēs ar jaunu numuru - Nr.8 - maršrutā "Mīlgrāvis - Tapešu iela".

Brīvdienās daļa reisu tiks organizēta posmā "Stacijas laukums - Tapešu iela", un tie būs apzīmēti ar maršruta numuru 8a. Kustības intensitāte saglabāsies līdzvērtīga līdzšinējam 2. tramvaja maršrutam. Tāpat pasažieriem būs iespēja pārsēsties citos tramvaju maršrutos, kuru kustība būs savstarpēji saskaņota.