Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC), izvērtējot situāciju saistībā ar tūrisma operatora SIA "Fisom" organizēto sērfošanas nometni Portugālē, piemērojis kompānijai soda naudu 8048,8 eiro apmērā par negodīgu un profesionālajai rūpībai neatbilstošu komercpraksi, vēstī PTAC.

2024.gada augustā "Fisom" rīkotajā sērfošanas nometnē Portugālē tika konstatēti būtiski pārkāpumi - nometnes dalībnieki, galvenokārt nepilngadīgas personas, tika atstāti bez pienācīgas aprūpes un atbalsta ārvalstīs, nespējot nodrošināt ceļojuma programmas izpildi. Vecāki informēja PTAC, ka organizators nav spējis segt dalībnieku naktsmītņu izmaksas, nodrošināt ēdināšanu, ūdens pieejamību, kā arī atgriešanos Latvijā. Turklāt vairākiem dalībniekiem, par kuru apdrošināšanu organizatoram bija veikti maksājumi, apdrošināšana nebija noformēta.

Tāpat PTAC norāda, ka krīzes situācijā uzņēmuma valdes loceklis pārtrauca saziņu gan ar PTAC, gan ar ceļojuma dalībniekiem un viņu pārstāvjiem, kā arī nesazinājās ar apdrošinātāju "Balta". PTAC sadarbībā ar Ārlietu ministrijas Konsulāro departamentu organizēja 147 ceļotāju repatriāciju no Spānijas un Francijas, veicot divus repatriācijas reisus, daļēji izdevumus sedzot no valsts budžeta līdzekļiem.

PTAC konstatēja, ka "Fisom" pārkāpusi virkni normatīvu, tostarp Tūrisma likuma prasības par tūrisma operatoru pienākumiem, Negodīgas komercprakses aizlieguma likumu, Bērnu tiesību aizsardzības likumu, Darba likumu, kā arī Nodokļu reģistrācijas noteikumu prasības.

Konstatēts arī, ka organizators saņēmis skaidras naudas maksājumus ceļojuma sākumā, neizsniedzot darījumu apliecinošus dokumentus, kā arī nebija noslēdzis darba līgumus ar grupu vadītājiem un autobusu šoferiem.

Ņemot vērā pārkāpumu nopietnību, kas klasificējami kā "būtiski pārkāpumi", it īpaši radot draudus nepilngadīgo ceļotāju veselībai un drošībai, negodīgu rīcību pret patērētājiem un nesadarbošanos ar valsts iestādēm krīzes laikā, PTAC nolēmis piemērot maksimāli iespējamo soda naudas apmēru - 4% no uzņēmuma 2024.gada apgrozījuma, kas ir 8048,8 eiro, informē PTAC.

PTAC atgādina, ka nometņu un ceļojumu organizētājiem, kas organizē ceļojumus nepilngadīgām personām, ir jāievēro augstākās drošības un profesionalitātes prasības, it īpaši tad, ja tiek organizētas aktivitātes ārvalstīs.

Atbilstoši Valsts ieņēmumu dienesta 2025.gada 9.janvāra lēmumam "Fisom" saimnieciskā darbība ir apturēta kopš 2025.gada 15.janvāra.

Jau ziņots, ka 2024.gada augustā Spānijā un Francijā bija "iestrēguši" vairāki desmiti bērnu, kuri ar "Fisom" bija devušies uz sērfošanas nometni Portugālē. Kopumā tika repatriētas 147 personas no Spānijas un Francijas, no kurām 115 bija nepilngadīgas.

Saistībā ar "Fisom" nespēju pildīt saistības un konstatētajām komersanta likviditātes problēmām PTAC anulēja "Fisom" tūrisma operatora licenci.

Valsts policija (VP) ir sākusi resorisko pārbaudi par "Fisom", lai noskaidrotu, vai ir noticis noziedzīgs nodarījums.

2024.gadā "Fisom" apgrozījums bija 201 220 eiro, kā arī uzņēmums strādāja ar zaudējumiem 97 490 eiro apmērā.

Uzņēmums reģistrēts 2021.gadā, un tā pamatkapitāls ir 7500 eiro. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir tā valdes priekšsēdētājs Matīss Dālbergs.