Rixport īpašnieki par neīstenoto biznesa parku no Latvijas vēlas piedzīt 65 miljonus eiro 

SIA «Rixport», kas savulaik pie lidostas «Rīga» plānoja būvēt biroju un konferenču telpu kompleksu, norvēģu īpašnieki par investīciju aizsardzības līguma iespējamiem pārkāpumiem no Latvijas valsts starptautiskajā arbitrāžā vēlas piedzīt 65 miljonus eiro, vēstīja TV3 raidījums «Nekā personīga», atsaucoties uz Norvēģijas reģionālo laikrakstu «Adresseavisen».

LETA, 2019. gada 18. marts plkst. 6:24

Biznesa parka "Rixport" makets.

Foto: Evija Trifanova/LETA

Vienlaikus gan raidījums norādīja, ka investīciju politikai veltītā interneta mājaslapā minēta cita summa - 26 miljoni eiro. SIA «Rixport» pārstāve advokāte Agnese Medne «Nekā personīga» atteicās izpaust prasības apmēru, aizbildinoties, ka viņa to nedrīkst darīt.

Medne skaidroja, ka uzņēmuma vērienīgajām iecerēm lidostas teritorijā galvenais traucēklis bija valsts noteikto attīstības plānu maiņa. «Plāni, ko nosprauž Latvijas valsts galvenokārt Satiksmes ministrijas (SM) personā, mainījās vai katru gadu vai dažkārt pat vairākas reizes gadā. Nekustamā īpašuma attīstīšanā vieta ir vissvarīgākā, un, ja kāds sola vislabāko vietu un to nepilda, tad tas ir saistību pārkāpums,» «Rixport» prasības būtību skaidroja advokāte.

Tikmēr SM valsts sekretāra vietniece Džineta Innusa iebilda Mednes teiktajam. «Tā gluži nav. Lidostā ir realizēti vairāki projekti. Pēc tā paša detālplānojuma, kas neapmierināja konkrēto komersantu. Līdz ar to tas atspoguļo tikai divas iespējas: vai nu projekts bija sagatavots ar nepietiekamiem biznesa aprēķiniem, vai arī bija vēlme izdarīt izmaiņas detālplānojumā, kas projektu mainītu.»

Iepriekš, Māra Kučinska (ZZS) valdības laikā, «Rixport» piedāvājusi Latvijas valstij strīdā izlīgt, bet valdība šādam variantam nav piekritusi, jo uzskata, ka prasība ir pilnīgi nepamatota, līdz ar to uzņēmumam neesot nekādu izredžu šajā tiesvedībā uzvarēt.

Par šo pašu strīdu tiesvedība sākt arī Latvijā, un divās tiesu instancēs spriedumi jau bijuši labvēlīgi Rīgas lidostai. Nesagaidot, ko lems Augstākā tiesa, «Rixport» īpašnieki vērsušies starptautiskajā investīciju šķīrējtiesā pret Latvijas valsti, prasot atlīdzināt zaudējumus un cerētos ienākumus no neuzceltā biznesa parka. Prasības izskatīšana Parīzē šonedēļ jau noslēgusies, bet spriedums vēl neesot pasludināts.

Jau 2016.gada nogalē vēstīts, ka «Rixport» īpašnieki vērsušies Starptautiskajā investīciju strīdu izskatīšanas centrā (ICSID) ar prasību pret Latvijas valsti saistībā ar apbūves ieceri lidostā «Rīga». Prasību iesnieguši «Rixport» īpašnieki - Norvēģijas uzņēmumi «EBO Invest», «Rox Holding» un «Staur Eiendom».

«Rixport» 2000.gadu otrajā pusē vēlējās izveidot modernu un konkurētspējīgu lidostas viesnīcu, realizēt biroju un konferenču telpu kompleksa projektu, taču iecere netika īstenota.

«Rixport» pie projekta neveiksmēm vainoja lidostu «Rīga» - ieceri neesot bijis iespējams īstenot pastāvīgi mainīgo lidostas plānu un nosacījumu dēļ. «Rixport» jau bija vērsies tiesā pret lidostu par vairāk nekā 25 miljonu eiro piedziņu, bet tiesa prasību noraidīja, vienlaikus apmierinot lidostas «Rīga» pretprasību par parāda un līgumsoda 3,7 miljonu eiro apmērā piedziņu no «Rixport».

«Rixport» reģistrēts 2006.gada martā, uzņēmuma pamatkapitāls ir 1 999 800 eiro, bet īpašnieki - Norvēģijas uzņēmumi «EBO Invest», «Rox Holding» un «Staur Eiendom».

Kā liecina «Firmas.lv» dati, «Rixport» jau daudzus gadus pēc kārtas darbojusies bez apgrozījuma un ar vairāku simtu tūkstošu eiro zaudējumiem ik gadu, bet atsevišķos gados zaudējumi pārsnieguši pat divus miljonus eiro. Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu parāds uzņēmumam patlaban ir 2176 eiro.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

SIA Marine Digital System mērķis ir automatizēt procesus ostās, jūrniecības pakalpojumos...

Darbu sākusi latviešu uzņēmēju dibināta nekustamo īpašumu aģentu platforma «Big Bang Realty»,...

Kompāniju pārņemšanas un apvienošanās (M&A) darījumu jomā lielu aktivitāti tuvākajā laikā...

Lūšu dravā viesos aicina tos, kuri vēlas ko vairāk uzzināt par bišu...

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

No šīs sadaļas
2019. gada 18. marts plkst. 6:08

7,03 miljoni eiro – tāds bijis lielākā Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā pērn...

2019. gada 15. marts plkst. 16:04

Nekustamo īpašumu apsaimniekotājam SIA «Tineo» mainījies īpašnieku sastāvs un turpmāk to pārvaldīs...

2019. gada 15. marts plkst. 14:42

Pārdaugavā, «Melnsila kvartālā» starp Alīses ielas ūdenstorni un Kalnciema tirdziņu atjaunota...

2019. gada 13. marts plkst. 10:46

Aizvien vairāk uzņēmumu telpas savai darbībai izvēlas nevis iegādāties savā īpašumā, bet...

2019. gada 13. marts plkst. 9:07

Aizvadītajā gadā visās Baltijas valstu galvaspilsētās mājokļi ir kļuvuši pieejamāki, liecina...

2019. gada 12. marts plkst. 14:33

«YIT» grupas uzņēmumi - nekustamo īpašumu attīstītājs SIA «YIT LV Housing I»...

2019. gada 12. marts plkst. 11:12

Nekustamo īpašumu attīstītājs «KBO» nodevis ekspluatācijā pirmās divas daudzdzīvokļu mājas...

2019. gada 12. marts plkst. 10:48

Igaunijas lielākajam tirdzniecības centram Ülemiste nosvinēti spāru svētki, un pēc atvēršanas,...

2019. gada 12. marts plkst. 9:05

Rīgas pašvaldībā apbalvoti aizvadītā gada labākie arhitekti un dizaineri, kas devuši nozīmīgu...

2019. gada 11. marts plkst. 13:46

VAS «Valsts nekustamie īpašumi» (VNĪ) vadībā uzsākti projektēšanas darbi Nacionālās mākslas...