Start-up

Trīs iemesli, kāpēc izvēlējos reģistrēt uzņēmumu Igaunijā

Jevgeniu Džirla, Startup GAUS (Moldova) izveidotājs, 05.12.2017

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Trīs iemesli, kāpēc, esot akseleratorā Rīgā, es izvēlējos reģistrēt savu uzņēmumu Igaunijā.

1. Droši vien katrā valstī var atrast labas biznesa atbalsta iniciatīvas, tomēr tas, ko Igaunija ir paveikusi lieliski, ir akcents uz vienu precīzu aspektu – nost ar papīriem! Īpaši mums, uzņēmējiem, birokrātija un dokumentu kalni reizēm ir lielāks drauds biznesam nekā klientu trūkums. Pat ja Latvijā, iespējams, ir kādi labāki procesi vai izdevīgāki nodokļi, man joprojām galvenais arguments ir tas, ka nav jāķēpājas ar papīriem un gandrīz visu varu izdarīt attālināti un angliski.

E-rezidentūras programma, e-reģistrācija, e-grāmatvedība, e-banka - visas šīs labi «nozīmolotās» lietas man kā uzņēmējam rada iespaidu, ka es varēšu netērēt laiku nevajadzīgiem procesiem un man būs iespēja pilnībā fokusēties uz savu biznesu. Tas, cik realitātē labi šis viss funkcionē, ir vēl atvērts jautājums, bet tieši šie argumenti lika man izvēlēties Igauniju, nevis Latviju kā sava uzņēmuma reģistrācijas vietu.

2. Veiksmes stāsti. Mums kā startup no Moldovas tādi lielie vārdi kā Skype, Transferwise vai Pipedrive ir īsts «āķis lūpā» interesei par Igauniju. Varbūt tā ir ilūzija, bet smadzeņu nostūrī ir doma, ka, ja mēs biznesā rīkosimies līdzīgi viņiem vai būsim tajā pašā vidē, mums arī izdosies.

Diemžēl nevaru nosaukt nevienu startup «vienradzi», nevienu veiksmes stāstu, kas man asociētos ar Latviju. Cilvēki tos nezina, pat ja tādi ir.

3. Vēstneši. Šī gada laikā trīs liela mēroga pasākumos esmu dzirdējis uzstājamies vai esmu ticies ar cilvēkiem no Igaunijas. Moldovā tie bija Startup Wise Guys un Civitta, ASV dzīvoju airbnb dzīvoklī, kas pieder igaunim, savukārt Polijā konferencē dzirdēju paneļdiskusiju, kurā viens no trim runātājiem bija igaunis. Un viņiem visiem bija kas kopīgs – tik dažādos kontekstos viņi visi runāja par savu valsti, popularizēja to. Man jāatzīstas, ka līdz mirklim, kad atbraucu uz akseleratoru Rīgā, es nekad un nekur nebiju saticis nevienu runātāju vai mentoru no Latvijas startup komūnas. Kad pienāk mirklis, kad man ir jāizvēlas, kurā valstī vēlos reģistrēt savu uzņēmumu, izvēlos to, par kuru man jau ir radies priekšstats un ar kuras pārstāvjiem ir sanācis laika gaitā aprunāties.

* Šogad notiek jau otrā Startup Wise Guys akseleratora programma Rīgā. Akseleratorā ir 11 komandas ar dibinātājiem no 11 nacionalitātēm, programma uz Rīgu atvedusi baltkrievus, turkus un pat itāļus. Pirmo reizi sešu gadu vēsturē Startup Wise Guys programmā ir arī moldāvi. Startapu atlases laikā ļoti daudzi neko nezina par Latviju un Startup Wise Guys kā akseleratoru lielā mērā izvēlas, pateicoties saiknei ar Igauniju. Arī pieteikumu skaits Latvijas programmai parasti ir par kādiem 20% mazāks nekā Tallinas programmai.

Lai saņemtu no Startup Wise Guys 20 000 eiro lielu investīciju un tiktu uzņemts akseleratorā, startup ir jāreģistrējas vai nu Latvijā, vai Igaunijā. Diemžēl ne iepriekšējā, ne tagadējā programmā neviens ārvalstu startup reģistrāciju Latvijā nav izvēlējies, visi dod priekšroku e-rezidentūrai un uzņēmuma reģistrācijai Igaunijā. Kā vērtē Startup Wise Guys, lielākā problēma ir pati uzņēmuma reģistrācija Uzņēmumu reģistrā – nevar pieteikties angļu valodā, un tas automātiski paredz uzņēmumam papildus izmaksas juristiem vai tulkiem, kā arī joprojām ir daudz kas jādara klātienē, it sevišķi, ja ir kādi prasību papildinājumi vai grozījumi. Salīdzinājumam – Igaunijā var pieteikties angliski un online, faktiski ir vajadzīga tikai viena vizīte pie notāra, piedevām daudzi Startup Wise Guys startup to veic Pērnavā, nevis Tallinā, jo, lai reģistrētos, nav svarīga ģeogrāfiskā dislokācija.

Komentāri

Pievienot komentāru