Makroekonomika

Valkas realitāte: valcēnietis dzīvo Valkā, bet pierakstīts Valgā

Dienas Bizness, 18.08.2016

Foto: ROBERTS JOHANSONS, Ziemeļlatvija

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pirms 10 gadiem toreizējais (nu jau bijušais) Igaunijas pilsētas Valgas mērs Ivars Unts aicināja Valgā strādājošos latviešus deklarēties Igaunijā, pretī solot kvalitatīvu, daudzpusīgu un lētu veselības aprūpi un dažādus atvieglojumus. Labums būtu arī Valgai - par ienākumiem no latviešu algas nodokļa igauņi uzlabotu pilsētas infrastruktūru.

Toreiz īsā laikā Valgā pierakstu nokārtoja 15 Latvijas iedzīvotāji. Tagad - pēc 10 gadiem - tādi cilvēki jau ir 1019, vēsta reģionālais laikraksts Ziemeļlatvija.

Uz tendenci zaudēt arvien vairāk savā teritorijā deklarētos iedzīvotājus bažīgi reaģējusi Valkas novada dome, nosūtot vēstuli Latvijas Republikas Saeimas Budžeta un finanšu komisijai un Ministru prezidentam Mārim Kučinskim.

Nosūtītajā vēstulē Valkas novada dome ierosina papildināt Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas likumu ar pantu, kas ļautu labot situāciju, kāda izveidojusies Valkas novadā, kur masveidā iedzīvotāji savu dzīvesvietu deklarē kaimiņvalstī Igaunijā, Valgā, taču reāli turpina dzīvot Valkas pilsētā. Pašvaldība aplēsusi, ka Valkas novada budžets rezultātā zaudē aptuveni pusmiljonu eiro gadā.

Pēc Valkas novada domes rīcībā esošās informācijas, 2015. gada nogalē un šā gada sākumā būtiski ir palielinājies to Valkas novada iedzīvotāju skaits, kuri ir Latvijas valsts piederīgie, reāli dzīvo Valkas pilsētā vai pagastā, bet savu dzīvesvietu deklarējuši Valgas pilsētā, Igaunijas Republikā.

Ziemeļlatvija arī publicējusi bijušās valcēnietes, Latvijas pilsones, kas strādā Valkā, dzīvesvietas pieraksts ir Valgā, viedokli:

- Mans vīrs ir igaunis, tāpēc arī es nokārtoju pierakstu Igaunijā, lai ģimenei būtu viena adrese. To, kādas privilēģijas var saņemt Latvijas pilsonis ar pierakstu Igaunijā, jau esmu novērtējusi. Saslimu, un Igaunijas Slimokase (Eesti Haigekassa) sedza visus izdevumus par ārstēšanos un rehabilitāciju. Man tas viss bija bez maksas. Piedevām gadā četras reizes (reizi ceturksnī līdz 10 dienām) man vingrošana, peldēšana un masāža ir bez maksas. Cik zinu, Latvijā ar tādu slimību, kāda bija man, par ārstēšanos un rehabilitāciju ir jāmaksā pašam pacientam. Igaunijā ar Igaunijas pierakstu ģimenes ārsta apmeklējums ir bez maksas. Ja samaksā par vizīti pie jebkura ārsta speciālista piecus eiro gadā, tad visas pārējās vizītes gadā pie viņa ir bez maksas. Bērna pabalsts Igaunijā ir 45 eiro mēnesī. Minimālā alga Igaunijā ir par 100 eiro lielāka, nekā Latvijā. Latvieši iet uz Valgu strādāt melno darbu, ko igauņi par tādu samaksu negrib darīt, bet latvieši ir priecīgi par to pašu, jo viņiem darba nav. Kas tad Valkā ir? Te pārsvarā strādā ierēdņi un cilvēki apkalpojošā sfērā. Valkā ļoti vajag jaunas darba vietas.

Komentāri

Pievienot komentāru