Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Ja pircējs ar zīmolu nav pazīstams, iepakojums ir tas, kas noteiks viņa izvēli veikalā

Iepakojumam ir vairāki svarīgi uzdevumi. Zīmolu un dizaina aģentūras Brand Eleven dibinātājs Mārtiņš Barānovs teic, ka, pirmkārt, iepakojuma uzdevums ir «saturēt» preci. Ja ir vēlme nopirkt, piemēram, riekstus, tad ar sauju vien nepietiek un tie kaut kur ir jāliek. Tāpat šī iepakojuma īpašība ir svarīga, transportējot produktu. Otrkārt, sniegt informāciju par preci. Kad tā ir kaut kādā saprotamā ietvarā, ir nepieciešams izklāstīt, kas tā ir par preci, no kā tā ir veidota, cik tā sver un ko ar to var darīt, kā arī brīdinājumi, ko nedarīt. Treškārt, kad iepriekšminētie parametri ir izpildīti, tad var strādāt ar dizainu, radot to pievilcīgu un atšķirīgu no konkurentiem. Atšķirīgais var būt gan informācijas daudzums un raibs krāsu salikums, gan arī tieši pretēji – ļoti tīrs dizains ar lielu vienas krāsas laukumu vai vispār bez krāsas.

Iepakojuma galvenais uzdevums ir precīzi informēt cilvēku par tā saturu, uzsver aģentūras Themakeme.com radošais direktors Patriks Zvaigzne. Bieži ir gadījumi, kad pusotra metra attālumā no plaukta ir grūti saprast, vai tajā gozējas tēja vai šokolāde. Iepakojums ar skaidriem attēliem un salasāmu nosaukumu palīdz definēt, kas tajā ir iekšā. Tāpat iepakojums ir platforma papildu informācijai par produktu, kas pastāsta, ar ko tas atšķiras no citiem. «Un, protams, iepakojuma uzdevums ir radīt sajūtas,» saka P. Zvaigzne. Arī sietspiedes darbnīcas Rock Print Studio dibinātāja Laila Siliņa norāda, ka iepakojuma galvenajam uzdevumam ir divējāda daba. Tam ir jābūt informatīvam, taču ne mazāk būtisks tā uzdevums ir radīt emocijas. «Ja iepakojums liek elpai aizrauties vai justies citādi – misija izpildīta,» viņa spriež.

P. Zvaigzne piebilst, ka iepakojumam ir svarīgi likt produktam labi izskatīties plauktā salīdzinājumā ar konkurentiem. «Tas ir kara lauks, kur visdažādākajiem līdzekļiem un kairinājumiem cīnās par pircēja uzmanību. Iepakojums komunicē, kas ir pievienotā vērtība vai sajūta, ko sniegs konkrētais produkts. Ja pircējs nav pazīstams ar zīmolu, iepakojuma dizains noteiks viņa izvēli,» viņš teic.

Vēsta zīmola vērtības

M. Barānovs teic, ka iepakojumi ir kļuvuši ne tikai par funkcionālās informācijas nesējiem, bet arī par zīmola vērtību vēstītājiem. Tas parasti attiecas uz zīmoliem, kuri akcentē rūpes par vides ilgtspēju. Tādiem zīmoliem vairāk nekā citiem patīk izmantot vienkāršu, nekrāsotu, nelakotu, nelaminētu kartonu, apdrukājot to ar maksimāli maz dažādām krāsām un pēc iespējas izmantojot apdrukai sojas tinti. «Šādi iepakojumi izceļas uz spilgto, apdrukāto iepakojumu fona, taču tie nav tik praktiski, piemēram, ir mazāk izturīgi pret mitrumu, salīdzinot ar laminētu kartonu,» viņš stāsta.

P. Zvaigzne starp aktualitātēm izceļ krāsainību, lielus un labi salasāmus burtus. Ir populāras krāsu pārejas, hologrāfiski spīdīgi elementi, koši toņi, ģeometriski raksti, arvien biežāk var redzēt pasteļtoņus. Tāpat tiek domāts par produktu kopskatu plauktā, akcentējot ne tikai konkrētā iepakojuma vienību, svarīgi ir arī tas, kā vairāki produkti izskatās kopā, lai tie optiski radītu sajūtu, ka produkti plauktā aizņem vairāk vietas.

Visu rakstu Veikala plaukts – kara lauks lasiet 23. oktobra laikrakstā Dienas Bizness. Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru