Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild Jānis Kūliņš, SIA A Aptiekas valdes loceklis un rīkotājdirektors. Uzņēmums izveidots 2005. gadā, apvienojot vairākus mazus uzņēmumus. SIA A Aptiekas ietilpst vienā no lielākajām Baltijas valstu farmācijas uzņēmumu grupām - Magnum, kas darbojas Baltijas valstīs un Somijā.

-    Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Farmācija ir sarežģīta un tajā pašā laikā ļoti interesanta nozare, kur katra diena nes jaunas iespējas un izaicinājumus. Man ir svarīgi, lai mana darba vide ir dinamiska, mainīga. Tieši tas piemīt manam esošajam darbam un darba uzdevumiem farmācijā. Man ir iespēja izvirzīt mērķus un tos sasniegt, man ir doti visi nepieciešamie resursi, lai tas būtu iespējams.
 
-    Kas Jūs iepriecina un, kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Es labprātāk redzētu raitākus dažādu lēmumu pieņemšanas procesus. Jo, kā zināms, bizness ir atkarīgs no politiskajiem lēmumiem: ja ir viens lēmums, tad bizness strādā pēc vieniem «spēles noteikumiem», ja cits – pēc citiem. Neziņa, īpaši ieilgusi neziņa, rada problēmas. Piemēram, daudzi mūsu pacienti gaida e-recepšu regulējumu, un, nenoliegsim, tas būtu izdevīgi arī aptiekām. Taču, kad šī iecere varētu būt jūtama dabā – joprojām nav zināms. Priecē, ka mūsu aptieku klienti kļūst aizvien veselāki, un farmaceiti aptiekās, līdzās tam, ka slimiem cilvēkiem skaidro kā pareizi lietot zāles, lai pēc iespējas ātrāk izveseļotos, arvien vairāk konsultē veselus cilvēkus par to, ko darīt, lai nesaslimtu. Tas tiešām priecē!  

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Pēdējo gadu laikā A Aptiekas ir kļuvušas par vienu no vadošajiem aptieku tīkliem Latvijā. Esmu priecīgs, ka to ir izdevies sasniegt, veiksmīgi sabalansējot biznesa intereses un farmācijas nozares specifiku. Lepojos un noteikti vēlos pieminēt arī savu komandu – kolēģus, viņi visi ir augstākās klases savas nozares un amata speciālisti, kuri savus darba uzdevumus pilda profesionāli, pašaizliedzīgi, aizrautīgi un entuziasma pilni. Laikam nav tādu lietu, par ko es varētu bēdāties, domājot par uzņēmumu, kopā esam izgājuši caur prieka pilniem brīžiem un sevišķi patīkamām situācijām, tāpēc es ar pārliecību varu teikt, ka visu ir iespējams paveikt, ja vien mēs to tiešām vēlamies!

-    Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Jā, mēs esam sociālajos tīklos, jo mums ir jābūt tur, kur ir mūsu klienti. Sociālie tīkli ir viena no galvenajām platformām, rīkiem un veidiem, kas mums ļauj uzrunāt gados jaunākos klientus. Viens no mūsu uzņēmuma moto ir, ka par savu veselību jārūpējas laicīgi, ir jādomā par veselīgu dzīvesveidu, profilaksi. Šādā aspektā ir svarīgi domāt par gados jauniem cilvēkiem, kam vēl ir visas iespējas veselīga dzīvesveida ievērošanai.  Šajā kontekstā jāpiemin arī mūsu pats jaunākais projekts - interneta aptieka Apotheka.lv, ko esam atvēruši pavisam nesen.

-Vai uzņēmumā izjūtat problēmas, kas saistītas ar darbaspēku?

Jā, šī gan mūsu uzņēmumā, gan visā nozarē kopumā ir ļoti nozīmīga problēma. Katru gadu farmaceita izglītību iegūst tikai ap 40 - 50 speciālistu, kas nozarei ir daudz par maz. Mums jāņem vērā, ka liela daļa no esošajiem farmaceitiem ir tuvu pensijas vecumam, līdz ar to jauno speciālistu pieplūdumam nozarē katru gadu būtu jābūt daudz lielākam. Svarīgi, lai arī valsts iesaistītos šī jautājumu risināšanā. Ja tas netiks darīts, tad ļoti reāla ir iespēja, ka piecu līdz desmit gadu perspektīvā daudzās apdzīvotās vietās, īpaši laukos, farmaceita padoms un aptieka vairs nebūs pieejami.

-    Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā? 

Mēs esam aizrautīga, motivēta un mērķtiecīga komanda, un tādus mēs sagaidām arī jaunos kolēģus. Ir jābūt gatavam turpināt nemitīgu pašizglītību, daudz strādāt un sasniegt iecerēto! Un galvenais – ir jābūt gatavam lieliem un mazākiem ikdienas izaicinājumiem!

-    Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Mūsu mērķis ir kļūt par vadošo aptieku tīklu Latvijā. Un šeit es nedomāju biznesa lielumu. Mēs vēlamies būt nozares līderis, vēlamies būt Latvijas iedzīvotāju izvēle numur viens aptiekas izvēlē. Gribam mainīt pastāvošo viedokli, ka aptieka ir vieta, kur var iegādāties tikai zāles. Aptiekai ir jābūt vietai, kur klients var atrast visu savai veselībai, skaistumam un labsajūtai. Lai to realizētu, jau šobrīd esam spēruši vienu būtisku soli – pagājušajā gadā esam uzsākuši un šogad turpinām jauna koncepta aptieku atvēršanu, lielāku akcentu liekot uz veselības profilaksi.

-    Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

A Aptiekas ir mana otrā darba vieta. Savas darba gaitas es sāku Narvesen Baltija, kur strādāju par darbinieku kafejnīcā. Sevi varētu raksturot kā mērķtiecīgu un neatlaidīgu cilvēku. To apliecina arī tas, ka savu karjeru Narvesen noslēdzu kā vecākais reģiona vadītājs, manā pārziņā bija lielākais Narvesen veikalu un kiosku reģions. Uzskatu, ka ir ļoti svarīgi, lai uzņēmums ieguldītu būtiskus līdzekļus savu darbinieku attīstībā. Tā bija viena no Narvesen prioritātēm. Sasniegtais pirmajā darba vietā man bija laba platforma, lai startētu jau kā mazumtirdzniecības vadītājs un tagad ieņemtu rīkotājdirektora amatu uzņēmumā A Aptiekas.

-    Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

A Aptiekas Latvijā darbojas no 2006. gada, kad tika sākta jauna aptieku tīkla veidošana. Pagājušajā gadā Latvijā esam uzsākuši atvērt jauna koncepta aptiekas, kuras darbojas ar jaunu zīmolu Apotheka. Ar šādu zīmolu Igaunijā jau darbojas vairāk nekā 180 aptiekas.

-    Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Iespējams, daudzi nezina, ka pērn veiksmīgi aizsāktā sociālā akcija Vislatvijas zāļu skapīšu tīrīšana, kuras laikā visās SIA A Aptiekas tīkla aptiekās iedzīvotājiem bija iespēja nodot nederīgos medikamentus, turpināsies arī šogad. Kā zināms, pagājušajā gadā iedzīvotāji uz A Aptiekas tīkla aptiekām iznīcināšanai dabai draudzīgā veidā atnesa 1664 kilogramus nederīgu medikamentu, kā arī 254 termometrus. Tas liecina, ka nederīgo medikamentu nodošanas iespējas cilvēkiem ir ļoti būtiskas, pie tam šādā veidā mēs rūpējamies arī par vidi, jo nederīgās zāles, kas ir sava veida bīstamie atkritumi, nenonāk kopā ar sadzīves atkritumiem, bet gan tiek drošā veidā iznīcināti. Par akcijas turpinājumu plašāk ziņosim jau pavisam drīz.

-    Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Man patīk, ka šogad bērzu sulu sezona sākās ļoti agri, jo, kā zināms, bērzu sulas satur dažādus organismam nepieciešamus dabīgos vitamīnus un minerālvielas, kas, jo īpaši pavasarī, cilvēkiem ir ļoti nepieciešami. Nepatīk – šīs pašas «medaļas otra puse», tas ir, aukstums, un sinoptiķi sola, ka būs vēl aukstāks, kas negatīvi var ietekmēt dabisko sulu tecēšanu, un līdz ar to – cilvēku iespējas tikt pie dabiskajiem vitamīniem.

-    Ja Jums gribētu noorganizēt ideālas pusdienas, kādas tās būtu?

Man ļoti fascinē Francijas virtuve, tāpēc pusdienas ar šīs virtuves ēdieniem nevar neizdoties. Un, protams, ja tam visam klāt vēl ir piemeklēts labs vīns...

-    Kura personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Man vienmēr interesantas ir šķitušas tās personības, kas ir spējušas sasniegt galvu reibinošus panākumus pašas ar savu neatlaidību, drosmi, spēju domāt citādāk, kā arī ar spēju realizēt idejas, kas daudziem šķitušas neīstenojamas, nereālas. Tādi cilvēki, manā ieskatā, ir Stīvs Džobs, Ričards Brensons - cilvēki, kuru panākumus var apbrīnot.

-    Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Garām darba dienām man enerģiju dod sporta nodarbības. Jau agri no rīta es esmu sporta klubā, treniņš dod labu enerģijas lādiņu, lai visa turpmākā diena būtu izdevusies. Bieži eju arī uz teātri un kino, bet brīvdienās patīk mazie izbraucieni pa Latviju. Vēl jāpiemin, ka ļoti labs veids atslēgties no ikdienas lietām man ir darbs piemājas dārzā. Tomēr vislielāko enerģiju man dod ceļojumi - gan tuvāki, gan tālāki. Neatceros, kad pēdējo reizi būtu atvaļinājumu pavadījis tepat Latvijā.

-    Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Es, visticamāk, tos iztērētu ceļojumam, kas ir mans lielākais vaļasprieks. Protams, daudz labāk gan būtu šos tūkstošus ieguldīt izglītībā, sevis pilnveidošanā.

-    Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Neesmu liels anekdošu stāstītājs.

-    Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Būt optimistiem un nezaudēt pozitīvu skatu uz dzīvi! Viss ir iespējams! Esmu pārliecināts, ka teicienu, «tur, kur mūsu nav, noteikti ir labāk», ir izdomājuši cilvēki, kuri nespēj saskatīt daudzas labās iespējas sev apkārt!
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra