Nākamajā gadā, stājoties spēkā jaunajiem pakalpojumu cenu ierobežojumiem nebanku aizdevēju tirgū, var gaidīt izmaiņas. Tiesa gan, kreditētāji tām gatavojas jau patlaban, jau ieviešot papildus pakalpojumus un piedāvājot aizdevumus uz ilgākiem termiņiem.

Patlaban lielākā daļa ātro kredītu devēju par aizdevumu uz mēnesi prasa aptuveni 10% no aizdevuma summas, tādējādi, cilvēkam, piemēram, aizņemoties 300 eiro apmērā pēc mēneša būs jāatmaksā 330 eiro, secināja DB, aplūkojot aizdevēju piedāvājumu. Kā norāda uzņēmumu pārstāvji, pēdējā gada laikā piemērotās cenas par aizņēmumiem tirgū nav būtiski mainījušās, taču novērojams, ka daļa kompāniju noteikušas minimālās aizņēmuma summas un termiņus. Kā liecina informācija ātro kredītu devēju mājaslapās, daļa uzņēmumu aizvien piedāvā aizņemties pat piecus eiro uz vienu dienu, taču daļa uzņēmumu kā minimālo aizņēmuma summu noteikusi 50-70 eiro, savukārt minimālo termiņu – 7-14 dienas. Maksimālā summa, ko piedāvā kompānijas, ir dažāda – atsevišķās kompānijas iespējams aizņemties līdz 300 eiro, savukārt citās – pat virs 1000 eiro. Kā norāda ātrie aizdevēji, par attiecīgās summas piešķiršanu tiek lemts, izvērtējot klientu maksātspēju. Ja uzņēmuma speciālisti uzskata, ka pieteiktā aizņēmuma summa ir pārāk liela un pastāv augsts risks, ka aizņēmējs nespēs to atmaksāt, daļa ātro kreditētāju klientam piedāvā aizņemties mazāka apmēra kredītu.

Salīdzinot ar ārvalstu kompāniju piedāvājumu, patlaban Latvijā maksa par ātrajiem aizdevumiem ir zema – citās valstīs par kredītu uz mēnesi jāmaksā vairāki desmiti procentu. Jau iepriekš AS 4finance valdes priekšsēdētājs un 4finance grupas uzņēmumu vadītājs Kīrans Donelijs (Kieran Patrick Donnelly) uzsvēra, ka Lielbritānijā īstermiņa kredīti maksā 24% mēnesī, ASV - līdz 60%, Spānijā – 24%, savukārt Latvijā kompānijas piedāvā kredītus par 10% mēnesī, kas ir viena no zemākajām likmēm desmit valstīs, kurās strādā 4finance uzņēmumi.

Mainoties regulējumam, nebanku aizdevēji jau patlaban cenšas pielāgot pakalpojumus, lai nākotnē neciestu zaudējumus. Tādējādi jau šogad liela daļa kompāniju paralēli īsāku termiņu aizdevumiem savā pakalpojumu klāstā ieviesusi iespēju aizņemties uz ilgākiem termiņiem, kredītu atmaksājot pakāpeniski – pēc grafika.

Vairāk lasiet pirmdienas, 21.septembra, laikrakstā Dienas Bizness!
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra