4finance: Ātrais kredīts nevar būt šķērslis hipotekārā kredīta izsniegšanai 

Vairākas komercbankas atteikušās izsniegt hipotekāro kredītu iepriekš ņemtu ātro kredītu dēļ, portālam rus.db.lv žēlojusies kāda lasītāja.

Dienas Bizness, 2017. gada 15. februāris plkst. 16:07

Foto: Edijs Pālens/LETA

Šāda banku rīcība viņu nepatīkami pārsteigusi: «Es pat nevarēju iedomāties, ka ātro kredītu dēļ man varētu atteikt hipotekāro kredītu. Jo vairāk tāpēc, ka visus kredītus esmu laicīgi atmaksājusi, turklāt tie tika ņemti uz īsu termiņu. Kāpēc gan bankām ir tāda attieksme, ja reiz ātro kredītu bizness Latvijā ir legāls,» neizpratnē ir lasītāja.

Kā portālam paskaidroja Swedbank un SEB bankā, tad ātro aizdevumu ņēmēji patiešām riskē nesaņemt hipotekāro kredītu, īpaši, ja šie aizdevumi ņemti regulāri. Swedbank Privātpersonu finansēšanas lēmumu centra vadītājs Latvijā Ainars Balcers skaidro, ka bankā ir bijuši gadījumi, kad hipotekārais kredīts atteikts tāpēc, ka kredītvēsturē figurē ātrie kredīti. Tiesa, ja pagātnē ir tikai viens ātrais aizdevums, tas, iespējams, neko neietekmēs – runa ir par regulāru ātro kredītu aizņemšanos. «Svarīgi ir ne tikai tas, cik bieži tiek ņemti ātrie kredīti, bet arī kādiem mērķiem. Ja redzam, ka šie aizdevumi ņemti bieži, iespējams, pat katru mēnesi, tad rodas jautājums – vai ienākumi un izdevumi vispār ir sabalansēti? Un ja tie ir ātrie kredīti, kas palīdz tos sabalansēt, tad kā aizņēmējs plāno apmaksāt hipotekāro kredītu,» vaicājoši norāda A.Balceris.

Arī SEB bankas pārstāvis Māris Larionovs apstiprina, ka ātro kredītu ņēmējam banka var atteikt hipotekāro kredītu: «Bankai ir ļoti svarīgi saprast, kāpēc cilvēks izvēlas šādu pakalpojumu – vai tā bijusi vienreizēja nepieciešamība vai ātrie aizdevumi tiek izmantoti regulāri, jo viņa izdevumi pārsniedz ienākumus, un viņš nav spējīgs plānot savas finanses».  Katru gadījumu banka izvērtē individuāli, taču ja potenciālajam kredītņēmējam ir nenodzēsts ātrais aizdevums vai arī ir redzams, ka šādi pakalpojumi tiek izmantoti bieži, banka ir tiesīga atteikt hipotekāro kredītu, paskaidro M.Larionovs.

Ātro aizdevēju kompānijas 4finance Latvijas izpilddirektora pienākumu izpildītājs Gvido Endlers norāda, ka jebkura aizdevēja, arī 4finance grupas uzņēmumu, interesēs ir aizdot naudu atbildīgam klientam, kurš aizdevumu spēs atmaksāt laikā. Šim nolūkam 4finance izstrādājis maksātspējas vērtēšanas sistēmu, kuras rezultātā neatgūtie kredīti veido vien 3 % no kopējā kredītu skaita. «Cerams, banku gadījumā rādītāji ir vismaz tikpat labi. Distances kredīts pats par sevi nevar būt šķērslis, piemēram, hipotekārā kredīta izsniegšanai. Tikpat labi mēs varētu neizsniegt kredītus klientiem, kuriem ir Swedbank un SEB bankas kredītkartes, un kuri tās izmanto regulāri,» saka G.Endlers. Tai pat laikā banku bažas esot saprotamas, jo Latvijas nekustamo īpašumu tirgus nav izcilā stāvoklī un darījumu skaits ir salīdzinoši neliels.

Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš norāda, ka, saskaņā ar finanšu pakalpojumu tirgus tendencēm, klientiem arvien svarīgāk kļūst vienkārši, saprotami un digitālajā vidē lietojami kreditēšanas pakalpojumi. Apzinoties šīs patērētāju vajadzības, arī komercbankas arvien vairāk sāk investēt resursus tehnoloģiju risinājumos. Rezultātā banku un nebanku kreditēšanas pakalpojumi kļūst arvien līdzīgāki un veidojas konkurence. «No vienas puses konkurence ir apsveicama, jo tās rezultātā klientiem tiek piedāvātas plašākas izvēles iespējas un kvalitatīvāki pakalpojumi, bet no otras puses svarīgi, lai klients varētu brīvi izvēlēties jebkuru finanšu pakalpojumu, neuztraucoties par to, vai tas var ietekmēt viņa iespējas nākotnē izmantot citus finanšu pakalpojumus,» skaidro G.Āboltiņš.


 

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2016. gada 02. septembris plkst. 10:29

Visticamāk, kāds mazais spēlētājs varētu aiziet no distances kredītu tirgus Latvijā, jo...

2016. gada 01. jūlijs plkst. 9:20

Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no...

2016. gada 06. jūnijs plkst. 11:46

Pērn katram otrajam jeb 58% (2014. gadā – 48,9%) no jauno klientu...

2015. gada 14. oktobris plkst. 15:06

Valsts policijas (VP) Kriminālizmeklēšanas pārvaldes darbinieki pabeiguši izmeklēšanu...

2015. gada 28. maijs plkst. 10:25

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības...

Nepalaid garām

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

Aktīvā atpūta dabā ir jaunzēlandiešu filozofija un reliģija, ja gribat to izbaudīt...

Vivid Tech rada interaktīvas cenu zīmes, kas rāda ne tikai produkta cenu,...

Ar kokogļu ražošanu Rēzeknes uzņēmums Baibiņa nodarbojas jau vairāk nekā piecus gadus....