Redakcijas komentārs: Eksāmenjautājumi ātro kredītu lietā 

Ir politiskā griba, bet nav kompetences – šādi secinājumi rodas, sekojot līdzi nebanku aizdevēju lietai Saeimā. Jautājumi, kas skar nebanku aizdevējus, kopš vasaras ir iznēsāti pa vairākām Saeimas komisijām un vairākkārt nonākuši līdz plenārsēdei.

Anita Kantāne, 2018. gada 03. oktobris plkst. 6:16

Foto: no DB arhīva

Emocionālie politiķu paziņojumi par nepieciešamību ar nozari tikt galā ir rezultējušies ar grozījumiem Patērētāju tiesību aizsardzības likumā un Kredītiestāžu likumā. Gan vieni, gan otri vēl jāapstiprina Saeimai.

Tikt galā būtu īstais vārds notiekošajam, jo situāciju var salīdzināt ar bērnudārznieka traci rotaļlietu veikalā, kur atvase vecākiem ar asarām paziņo, ka vēlas tieši šo mantiņu. Nozares nākotne tiek izlemta priekšvēlēšanu cīņu gaisotnē. Tas padara nozari par partiju ķīlniekiem un neko labu nevar dot.

Saeimas deputāti, kuri savās priekšvēlēšanu kampaņās sola aizsargāt patērētāju, nesaprot, kas īsti būtu jāizmaina, un, ja Saeimā nebūtu Juridiskā biroja, tad tagad vārītos ne vien valdības klīsteris, bet arī nebanku ķīselis. Šāds priekšstats radās gan Saeimas tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēdē pagājušajā nedēļā, gan Budžeta un finanšu komisijas sēdē šonedēļ. Priekšlikumi tiek iesniegti, atbalstīti, tad tiek noraidīti, jo tiek saprasts, ka tie radīs pretrunas likumā.

Populistiski mētājoties ar frāzēm par patērētāju aizsargāšanu, bariņš esošo deputātu grib iebraukt 13. Saeimā, un tas viss uz ātro kredītu rēķina. Man prātā ir daži eksāmena jautājumi deputātiem, kuri grasās šajās nedēļās tomēr balsot par grozījumiem: vai jūs zināt, cik gada sākumā Latvijā bija licencēto nebanku aizdevēju? Pareizā atbilde – 59. Nākamais jautājums – cik no viņiem izsniedz distances jeb ātros kredītus? Pareizā atbilde – 22. Ko dara pārējie nebanku aizdevēji? Pareizā atbilde – sniedz līzinga, hipotekāros un kredīta pakalpojumus. Pie nebanku aizdevējiem ir arī tādi uzņēmumi kā “Luminor Līzings Latvija”, “SEB Līzings” un līdzīgi respektabli spēlētāji. Vai tiešām politiķiem ir vēlme sabeigt nozari tā, lai cilvēkiem nebūtu iespējas par precēm norēķināties pakāpeniski, piemēram, iegādājoties jaunu telefonu?

Varbūt ir vērts no smadzenēm izskalot priekšvēlēšanu klīsteri un godīgi pateikt, ka pietrūkst kompetences un kapacitātes iedziļināties. Varbūt labāk mazliet ieturēt pauzi, lai balsojums nebūtu politizēts un nozares speciālisti gan no valsts, gan uzņēmēju puses nonāktu pie kompromisa, kas ir vislabākais patērētājam.

Visā šajā jautājumā ir tikai viens svarīgs punkts, un tas ir svarīgi kā banku, tā nebanku iestādēm – aizdot naudu atbilstoši klienta maksātspējai. Kādam tie būs 50 eiro, citam tā būs simts reižu lielāka summa.

Pērc avīzi elektroniski DB HUB vietnē:

https://www.dbhub.lv/raksti/laikraksts-dienas-bizness-2018gada-3oktobra-numurs

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 27. septembris plkst. 6:31

Ja jūs mums samazināsiet PVN likmi, mēs iziesim no ēnu ekonomikas un...

2018. gada 26. septembris plkst. 6:11

Četrus gadus deputāti ļāva tautai aizņemties naudu ārpus bankām, bet pāris nedēļas...

2018. gada 25. septembris plkst. 6:00

Latvijas Republika 18. novembrī svinēs savu simtgadi. Labākā dāvana, ko varam saņemt...

2018. gada 25. septembris plkst. 8:33

Nomainīt asociācijas Latvijas auto padomi, lai ievēlētu jaunu valdi, kas gādātu, lai...

2018. gada 21. septembris plkst. 8:02

Tas, ka politiķi līdz bezgalībai var blefot saistībā ar dažādiem ideoloģiskiem uzstādījumiem...

Nepalaid garām

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

Aktīvā atpūta dabā ir jaunzēlandiešu filozofija un reliģija, ja gribat to izbaudīt...

Vivid Tech rada interaktīvas cenu zīmes, kas rāda ne tikai produkta cenu,...