Valdot neskaidrībai, netrūkst arī pievilcīgu aktīvu, tā eksperti.

Šobrīd, kad pasaules finanšu tirgū, nu jau varētu teikt, pastāvīgi valda pastiprināta neskaidrība, liela daļa investoru lauza galvu par potenciālajām ieguldīšanas iespējām. Izpārdošanas viļņi mijas ar optimisma un cerību uzplūdiem - tomēr par, piemēram, vadošo akciju tirgu indeksu virzību nākotnē attīstības valstu ekonomikas vājās performances dēļ pārliecības nav.

ASV ekonomiskā izaugsme un darba tirgus atlabšana palēninās, eirozonas valstis nospiež pieaugošā parādu nasta, bet Ķīnas, kas neapšaubāmi ir viena no pasaules ekonomikas dzinējiem, vētrainā izaugsme, visticamāk, pakāpeniski kļūs lēnāka. Atsevišķi investori pat piesauc 2008. gadu, kad Lehman Brothers bankrots izraisīja nogruvumu finanšu tirgos. Varbūt līdzīgs šoks var rasties no jaunas banku krīzes, ko var izraisīt, piemēram, Grieķijas stila parādu krīzes izplatīšanās uz Spāniju vai Itāliju. Valdot šādam fonam, daudziem tirgus dalībniekiem rodas jautājums - kur ieguldīt naudu, kad, šķiet, jaunas recesijas vilnis vairs nav aiz kalniem?

Miera ostas

Uz milzīgās nenoteiktības fona tradicionāli īpaši pieprasītas ir tā dēvētās miera ostas jeb drošie patvērumi. Par tādām pieņemts uzskatīt ASV dolāru, ASV valsts obligācijas (kuru ienesīgums šobrīd ir ļoti, ļoti zems, piemēram, 10 gadu obligācijām - pie 2% atzīmes), zeltu, Šveices franku un Japānas jenu. Tiesa gan, daži no šiem drošajiem patvērumiem savu statusu ir zaudējuši. Viens no tiem ir franks, kuru Šveices centrālā banka pakļāva valūtas intervencei, nosakot maksimālo franka kursu pie 1,2 franku atzīmes par eiro. Pievilcību pakāpeniski zaudē arī zelts, skaidro eksperti.

Jāatgādina, ka, sasniedzot cenas rekordu pie 1920 dolāru atzīmes par Trojas unci, zelta cena samazinājās gandrīz par 17% līdz 1600 dolāriem par Trojas unci. Šobrīd zelta cena pieaugusi līdz 1680 ASV dolāru par unci atzīmei. «Daudzi investori vēl aizvien uzskata zeltu par vienu no drošākajiem aktīviem, kas nodrošina pret papīra naudas vērtības zudumu un pieaugošo neskaidrību par pasaules ekonomikas izaugsmes perspektīvām. Tomēr visi tie faktori, kuri šobrīd padara zeltu par pievilcīgu aktīvu, rīt var aiziet nebūtībā. Uzskatu, ka zelta cenai joprojām ir izteiktas burbuļa pazīmes, un tas var pārsprāgt jebkurā brīdī,» situāciju zelta frontē skaidro Rietumu bankas analītiķis Igors Zujevs.

Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.

Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra