Teicām – Adrians Dāvis, domājām – Latvijas gāze, teicām – Andris Oskars Brutāns, domājām – Valmieras stikla šķiedra

Līdz ar skaistā pavasara mēneša maija beigām jārunā arī par zināmu noslēgumu vienam no Latvijas biznesa posmiem. Par savu aiziešanu no līdzšinējiem amatiem paziņoja divu lielu uzņēmumu vadītāji – a/s Latvijas gāze valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis un a/s Valmieras stikla šķiedra valdes priekšsēdētājs Andris Oskars Brutāns. Abi uzņēmumi ir ļoti būtiski Latvijas tautsaimniecībā, bet to līdzšinējie vadītāji ilgās darba pieredzes un arī personīgo īpašumu dēļ ir Latvijas biznesa leģendas.

Viņi ar saviem vadītajiem uzņēmumiem ir «saauguši» tik ļoti, ka, sakot, Adrians Dāvis», mēs patiesībā domājam a/s Latvijas gāze, bet Andris Oskars Brutāns mums asociējas ar a/s Valmieras stikla šķiedra. Būtībā Latvijā var runāt par zināma gadu gājuma cilvēku varas grožu nodošanu citās rokās. Pie viņiem var pieskaitīt arī pašreizējo Latvijas Valsts prezidentu Andri Bērziņu, kurš ir nolēmis uz nākamo periodu šajā amatā vairs nekandidēt.

Lai arī paaudžu nomaiņas process Latvijas biznesā ir iesācies jau pirms kāda laika – pirms dažiem gadiem no aktīvās biznesa darbības aizgāja vēl kāda leģendāra Latvijas uzņēmuma a/s Latvijas finieris vadītājs Juris Biķis –, katra šāda mēroga cilvēka aiziešana no vadītāja amata prasa zināmu pierašanas laiku.

Iespējams, tas ir saistīts arī ar Latvijas biznesa samērā jauno vēsturi. Minētie cilvēki savos uzņēmumos strādājuši vēl krietnu laiku pirms vētraino pārmaiņu skartajiem 90. gadiem un ir spējuši ne tikai pārdzīvot trakos privatizācijas laikus, bet arī veiksmīgi izstūrēt uzņēmumus Latvijai tobrīd pilnīgi jaunos biznesa apvāršņos, gūstot atzinību arī aiz Latvijas robežām. Tā ir viņu unikālā pieredze, kas liek šādus vadītājus vērtēt ļoti augstu. Rietumu biznesa pasaulē paaudžu maiņa uzņēmumos parasti norit vieglāk, samērā raiti uzņēmumu vadībā nodrošinot sev pēctecību. Savukārt Latvijā joprojām dominē modelis, ka uzņēmuma īpašnieks daudzus gadus pats aktīvi turpina «rauties» uzņēmuma vadībā un pāreja uz darbu padomē vai tikai īpašnieka statusā bieži nenorit tik plūstoši. Runājot par Adrianu Dāvi un An- dri Oskaru Brutānu, jāatzīst, ka viņi ir arī spilgtas personības, kas nekautrējas paust savu viedokli par dažādām aktualitātēm, neaizbildinoties, ka atbilde vispirms jāsaskaņo ar uzņēmuma akcionāriem.

Viņi nebaidījās no kritikas, atklāti runāja par problēmām, nevairoties arī no «politiski jutīgiem» jautājumiem. Viņu atbildes kādam varēja patikt vai nepatikt, bet tās bija profesionālas, precīzas un pēc būtības, liecinot par gadu desmitos uzkrātām zināšanām.

Vienīgā nemainīgā lieta ir pārmaiņas – gan katram cilvēkam, gan uzņēmumam, gan tautsaimniecībai kopumā. Paldies izciliem uzņēmumu vadītājiem par ieguldīto darbu un radītajiem veiksmes stāstiem Latvijas biznesā!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra