Sliktāki uzņēmumu saimnieciskās darbības rādītāji draud radīt jaunus satricinājumus pasaules finanšu tirgos

Mēdz runāt, ka visi procesi ekonomikā ir cikliski, taču katru kritumu noslēdz jauns pieaugums un otrādi. Tāpat ir dzirdēts, ka cikla aptuvenais garums sasniedz septiņus gadus, turklāt gandrīz šāds laika posms ir pagājis, kopš finanšu tirgu sabrukuma 2008. gada rudenī. Protams, cikla garums nav akmenī iecirsts, jo kādu saimnieciskās darbības procesu ietekmē cikls var pastiepties garāks, tāpat kā sarauties. Pateicoties tam, ka pasaules lielās centrālās bankas veic ekonomikas stimulēšanu ar iespaidīgām naudas injekcijām, tādējādi turot procentu likmes zemas, ļaujot lētāk realizēt dažādus projektus, teorētiski cikls šoreiz var pastiepties garāks.

Tomēr līdz šim tautsaimniecības attīstības ātrumi un paši ekonomikas stimulēšanas pasākumi dažādos pasaules reģionos ir bijuši visai atšķirīgi, kamēr ASV un Lielbritānijā pēdējā laikā bija vērojams vismaz šķietami noturīgs izaugsmes pieaugums, eirozonas un Āzijas valstīs izaugsmes tempu pieaugums ir visai diskutabls jautājums. Neraugoties uz atšķirībām, daudzu biržu indeksi kopš 2009. gada pavasara ir piedzīvojuši simtos procentu mērāmu vērtības pieaugumu, pārspējot iepriekšējās desmitgades trekno gadu rekordus. Tomēr šobrīd šķiet, ka situācija visai drīz var mainīties, turklāt uz nelabvēlīgo pusi.

Piemēram, aplūkojot analītiķu prognozes, ASV tirgus lielo kompāniju biržas indeksa Dow Jones Industrial Avereage emitentiem redzams, ka 16 no 30 uzņēmumiem šā gada pirmajā ceturksnī pelņas apjoms uz akciju varētu būt mazāks nekā pērn šajā pašā laika periodā. No finanšu portāla Yahoo! Finance uzņēmumu profilos atrodamajām analītiķu vidējām prognozēm izriet, ka divciparu procentu izteiksmē mērāms peļņas kritums uz akciju varētu būt ne tikai no tirgus svārstībām cietušā naftas sektora kompānijām Chevron un Exxon Mobil, bet vēl septiņiem uzņēmumiem, tostarp arī Microsoft, McDonalds, Caterpillar un citām. Ja piepildīsies ekspertu prognozes, peļņas samazināšanās varētu piemeklēt pat tādai no investīciju viedokļa samērā drošai kompānijai kā Coca Cola. Pagaidām investori vēl cer, ka peļņas rādītāji pārsniegs analītiķu paredzējumus, taču negatīvo prognožu skaita palielināšanās attiecībā uz saimnieciskās darbības veikumu var liecināt, ka visai drīz tirgū var notikt pārmaiņas.

Tās zināmā mērā varētu izprovocēt arī naftas cenas samazināšanos, kas galu galā var novest pie dažādu investīciju projekta atlikšanas saistībā ar deflācijas gaidu palielināšanos.

Tādējādi neraugoties uz to, ka noskaņojums finanšu tirgos ir labs, atsevišķas pazīmes liecina par konjunktūras maiņu, kura atspoguļosies ne tikai Volstrītā, bet arī pārējā pasaulē, sevišķi negatīvi ietekmējot dažādas pārejas ekonomikas valstis.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra