Ķīnas akciju cenu kāpumā vainojami papuči un tīneidžeri 

Ja runā par potenciālajiem burbuļiem akciju tirgū, tad daži analītiķi domīgi groza galvu saistībā ne tikai ar situāciju Rietumvalstu vadošajos vērtspapīru tirgos. Šobrīd izskatās, ka sarkanajai zonai pavisam noteikti pietuvojies Ķīnas akciju tirgus, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Jānis Šķupelis, 13.4.2015

Foto: REUTERS/SCANPIX

Šīs valsts Shanghai Stock Exchange Composite indeksa vērtība 12 mēnešu laikā palielinājusies jau gandrīz par 100%. Turklāt jāņem vērā, ka lielākā daļa Ķīnas akciju cenu kāpuma notiek kopš pagājušā gada jūnija – kopš šī perioda minētā tirgus indikatora vērtība ir palielinājusies par 96%! Strauji Ķīnas akciju cenas pieaug arī šogad – jau par 25%. Rezumējot – šobrīd tieši Ķīnas akciju tirgus pasaulē varētu būt pats pārkarsušākais un nav skaidrs tas, kā šī burbuļa plīšana varētu iespaidot investoru omu citos pasaules reģionos. Iespējams, tas aizsāks plašāku cenu korekciju arī citos pasaules vērtspapīru tirgos.

Sabriedis burbulis


Katrā ziņā dažādi tirgus apskatnieki Ķīnas akciju tirgū šobrīd nomanījuši līdzīgas sakarības ar to situāciju, kāda bija pagājušās tūkstošgades beigās ASV akciju tirgū. Toreiz ASV tehnoloģiju sektora kompāniju akciju vērtības bija pakāpušās līdz astronomiskiem līmeņiem, lai gan daudzas no tām nespēja strādāt ar peļņu un arī apgrozījums tām bija niecīgs.

Bloomberg aprēķinājis, ka Ķīnas tirgū kotēto tehnoloģiju kompāniju iepriekšējo 12 mēnešu PE (Price/Earnings) rādītājs šobrīd ir vidēji 220. Brīdī, kad ASV Nasdaq Composite indeksa vērtība 2000. gadā sasniedza savas virsotnes, ASV tehnoloģiju sektora uzņēmumu akciju PE rādītājs esot bijis 156 – tātad krietni mazāks nekā šobrīd attiecīgā sektora Ķīnas kompāniju vērtspapīriem. Ķīnas akciju tirgum gan par labu liecina tas, ka tajā tehnoloģiju kompānijām ir mazāks īpatsvars un tās tomēr ir pelnošas (Ķīnas noteikumi paredz – ja gribi iet uz biržu, tev ir jābūt pelnošam uzņēmumam). Tomēr tāpat pastāv viedoklis, ka no šī sektora Ķīnas kompānijām par lielākiem un ietekmīgākiem uzņēmumiem paliks vien 5 –10% no to pašreizējā skaita.

Raksts turpinās pēc reklāmas

Tiesa gan, tas, ka Ķīnā pašlaik visiem modē ir akciju pirkšana, līdzi sev nes arī nozīmīgus riskus. Vairums investoru ir nepieredzējuši un vēl nekad nav piedzīvojuši straujāku akciju cenu samazināšanos.

Totālais bums


Katrā ziņā par burbuļiem finanšu tirgū ir dažādi teicieni. Viens ir – ja taksists sāk tev dot vērtspapīru pirkšanas padomus, tad tā esot zīme, ka akciju tirgū ir burbulis, un akcijas tev ir jāpārdod. Tāpat reāls gadījums iz dzīves ir, ka kāds investors tieši pirms Lielās depresijas pārdevis savas akcijas pēc tam, kad savā ieguldīšanas stratēģijā ar viņu dalījies zēns, kurš pucējis kurpes.

Arī Ķīnas gadījumā jāņem vērā, ka šobrīd lielākā daļa jauno investoru šīs valsts akciju tirgū ir bez izglītības finanšu sfērā. Turklāt ir pat trakāk – Ķīnas mājsaimniecību apsekojuma aptaujas rezultāti (China Household Finance Survey) liecina, ka 12 mēnešu laikā aptuveni divas trešdaļas no šīs valsts akciju tirgus jaunajiem investoriem bijuši tādi, kas nav spējuši pabeigt pat vidusskolu (jeb aptuveni tādi, kas savas izglītības gaitas, ņemot vērā Ķīnas attiecīgo sistēmu, beiguši vidēji 15 gados). Tādējādi visai pamatotas varētu būt aizdomas par to, ka Ķīnas akcijas kļuvušas populāras masām, kas arī stimulē to cenu pieaugumu, nevis kompāniju fundamentālie rādītāji.

Visu rakstu Ķīnas burbulis vēl sārtāks 
lasiet 13. aprīļa laikrakstā Dienas Bizness.

No šīs sadaļas

Tirgus dalībnieki eiro patlaban turpina izmantot kā carry trade valūtu, kas izdara...

Piektdien pasaules akciju tirgus indeksi pieauga līdz rekordaugstiem līmeņiem, tirgus dalībnieku...

Krievijas rubļa cena aug; pārliecība par nākotni izpaliek
, piektdien vēsta laikraksts Dienas...

Sākusies parakstīšanās uz AS Rīgas farmaceitiskā fabrika jaunās emisijas akcijām, liecina...

Igaunijas mazumtirdzniecības uzņēmums Tallinna Kaubamaja 14. aprīlī saviem akcionāriem izmaksās...

Braši uzsākta eiro drukāšanas programma; cerības uz atveseļošanos
...

Otrdien sociālā portāla Twitter vērtība pieauga par 1,5 miljardiem ASV dolāru pēc...

Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrība pērn saviem klientiem nopelnījusi 43 miljonus eiro, informē...

Lai gan kopš šā gada sākuma kakao pupiņu cena pasaules lielākajās preču...

Jau gandrīz mēnesi ir iepauzējis veselu gadu ierastais ASV dolāra cenas kāpums,...