Digitālajai transformācijai Latvijā joprojām esot bērna autiņos, tomēr jau iezīmējas vairākas būtiskas problēmas, kuru risinājums, kaut arī iepriekš paredzams, vēl nav radis konkrētas aprises regulējošos dokumentos. To trūkums lielā mērā atstāj šo vitāli nozīmīgo jomu brīvprātīgu iniciatīvu līmenī.
Man ir bijusi lieliska iespēja būt klāt dažādu jaunu lietu pirmssākumos. Piemēram, deviņdesmito gadu sākumā dibināju vienu no pirmajiem tūrisma informācijas centriem Latvijā. Tolaik tūrisms sāka iegūt aktualitāti visā Eiropā, arī Latvijā sapratām, ka katrā pašvaldībā vajag šādu mazu pieturas punktu. Ar šobrīd aktuālo digitālo transformāciju ir ļoti līdzīgi. Šis process sākās jau pirms vairākiem gadiem, bet tikai tagad parādās sapratne par digitālās transformācijas būtību, jo īpaši vietējā līmenī. Tieši tāpēc nereti salīdzinu digitālo transformāciju ar toreizējo tūrisma nozares sakārtošanas sākumu.
Trīs galvenie izaicinājumi
Izaicinājumi ir vairāki – pirmais un galvenais: Latvijā trūkst regulējuma vai plāna, kas uzliktu par pienākumu vai novirzītu valsts līmeņa finansējumu digitālās transformācijas organizāciju izveidei pašvaldībās. Arī te varam saskatīt paralēles ar TIC, kas joprojām ir pašvaldību brīvprātīgi veidotas un uzturētas iestādes. Identiska situācija veidojas ar digitālo inovāciju centriem vietējā līmenī.
Eiropā šādi centri jau vairākus gadus veiksmīgi darbojas ne tikai valsts, bet arī dažādos pašvaldību atbildības līmeņos, sākot ar reģionālo un beidzot ar mazākajām municipalitātēm. Latvijā tikai nupat pieņemtas “Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.–2027. gadam”, kas nosaka valsts turpmāko digitālo attīstību jeb iezīmē ceļa karti tam, kā mūsdienu pieejamās tehnoloģiskās iespējas veicinās sabiedrības, tautsaimniecības un valsts pārvaldes izaugsmi, inovāciju un konkurētspēju. Jā, labi, ka mums ir šis dokuments, tas ir ļoti vajadzīgs, tomēr iezīmē tikai virzienus un atbildības jomas, bet galvenokārt tikai ministriju līmenī, digitālās inovācijas pašvaldībās atstājot katras vietvaras pašas sirdsapziņas un rocības ziņā.
Otra problēma saistībā ar digitālo transformāciju Latvijā: trūkst vīzijas par vienotu sadarbības struktūru jeb digitālo inovāciju ekosistēmu. Man ļoti patīk, kā mani draugi holandieši salīdzina inovāciju procesa izplatību ar vakcināciju. Un tiešām: kad sākās pandēmija, nodibināja vienu vakcinācijas biroju, cerot, ka tas tiks ar visu galā. Tad nāca sapratne, ka nepieciešami atbalsta punkti katrā pašvaldībā, un šī pieeja izrādījās visiedarbīgākā.
Digitalizācijā kāpjam uz tiem pašiem grābekļiem, nosakot atbildības jomas, bet ne precīzu struktūru un finansējuma plānu, respektīvi, digitalizācija, tāpat kā tūrisma veicināšana, ir brīvprātīga – tātad sliktākajā gadījumā “nekāda”, bet labākajā gadījumā – bērna autiņos.
No tā izriet nākamā problēma: ļoti daudz cilvēku Latvijā nesaprot, kāpēc digitālā transformācija vispār vajadzīga: “Es taču ar tālruni fotografēju, publicēju soctīklos un pat apstrādāju saturu. Hei, es taču visu protu!” Diemžēl Latvijas digitālās transformācijas atspoguļojums galvenajā šīs jomās indeksā (Digitālās ekonomikas un sabiedrības indekss, DESI) pastāvīgi krītas. Diezgan labi rādītāji sasniegti infrastruktūru līmenī, bet digitālajās zināšanās kuļamies pa pēdējām vietām, nesaprotot, ka iemaņas rīkoties ar viedierīcēm ir tālu no tā, ko var sniegt digitālā pasaule.
Atsvērt darbaroku trūkumu
Turklāt, ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju mazo skaitu, datu analītika, viedās sistēmas un uzņēmumu digitālās pārvaldības rīki pavisam reāli atsver darbaroku trūkumu. Mazs piemērs: Kuldīgas TIC saņēmusi Eiropas atzinību par ieviesto tūristu digitālo skaitītāju, kura datiem iespējams ļoti plašs pielietojums. Tātad ieskenēt dokumentu un uzglabāt to datorā nepavisam nav digitāla pārvaldība. Digitālās transformācijas izpratnē tas nozīmētu ievadīt informāciju sistēmā, kur ar to var rīkoties no jebkura punkta pasaulē un izmantot dažādiem, arī analītikas, stratēģiskās plānošanas un modelēšanas mērķiem. Tā ir iespēja spēlēt pasaules līmeņa spēli ar “nepilnu futbolistu sastāvu”. Ir kardināli svarīgi to izmantot!