500 miljoni eiro inovācijām Eiropā 

2020. gadā Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūts (EIT) investēs 500 miljonus eiro zināšanu un inovāciju kopienās

Anda Asere, 05.12.2019

Foto: imago images/McPHOTO/Scanpix/LETA

Paredzēts, ka šīs investīcijas attīstīs inovācijas Eiropā dažādās nozarēs - klimata, digitalizācijas, pārtikas, veselības, ilgtspējīgas enerģijas, dažādu materiālu, ražošanas un mobilitātes jomās.

Finansējums katrai no astoņām zināšanu un inovāciju kopienām piešķirts, izvērtējot to stratēģiju un biznesa plānus 2020. gadam, kā arī to līdzšinējos sasniegumus. Zināšanu un inovāciju kopienai "EIT Health" paredzēts 85,1 miljons eiro, "EIT Raw Materials" 81,7 miljoni eiro, "EIT Climate-KIC" 78,4 miljoni eiro, "EIT InnoEnergy" 77,8 miljoni eiro, "EIT Digital" 66,2 miljoni eiro, "EIT Food" 55,1 miljons eiro, "EIT Urban Mobility" 28,8 miljoni eiro un "EIT Manufacturing" - 26,8 miljoni eiro.

Papildu tam Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūta valde nolēma piešķirt 30 miljonus eiro EIT reģionālo inovāciju shēmai. Tā ir programma, lai Eiropas Inovācijas indeksa vērtējumā mēreni attīstītiem reģioniem palīdzētu attīstīt inovāciju potenciālu, daloties labajā praksē un pieredzē EIT kopienā. Tāpat nolemts piešķirt 12,5 miljonus eiro kopīgām aktivitātēm starp dažādām zināšanu un inovāciju kopienām, piemēram, mākslīgā intelekta un nākotnes prasmju jomā.

"Šīs investīcijas nav tikai tam, lai radītu jaunus produktus vai jaunuzņēmumus - tā ir domāta, lai risinātu steidzamu vajadzību pēc lielāka skaita inovatīvu Eiropas risinājumu daudz plašākā mērogā, kas risina neatliekama sabiedrības problēmas," norāda Dirks Jans van den Bergs (Dirk Jan van den Berg), Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūts valdes priekšsēdētājs.

Eiropas inovāciju un tehnoloģiju institūta direktors Martins Kerns (Martin Kern) piebilst, ka EIT ir Eiropas inovācijas dzinējspēks un 2020. gadā, pamatojoties uz iesniegtajiem plāniem, būs jūtama astoņu zināšanu un inovāciju kopienu ietekme. "Rezultāti skaidri parāda, ka EIT ieguldījumi pārvērš novatoriskas idejas produktos un pakalpojumos, lai Eiropa būtu zaļāka, veselīgāka un ilgtspējīgāka. Mēs īpaši ceram palielināt atbalstu inovatoriem un uzņēmējiem valstīs, kurās EIT zināšanu un inovāciju kopienām ir ierobežota klātbūtne," viņš teic.

Iepriekš intervijā "Dienas Biznesam" M. Kerns norādīja, ka Eiropas nākotne ir atkarīga no tās spējas radīt inovācijas. Iespēju ir daudz, bet tikai tie, kuri tās izmantos, spēs iegūt arī ekonomiski.

2020. gadā EIT kopiena plāno atbalstīt tūkstoš uzņēmumu, ieviest vairāk nekā 360 jaunus produktus un pakalpojumus, lai iesaistītos Eiropas centienos risinot globālus izaicinājumus. Paredzēts, ka vairāk nekā 900 studenti absolvēs ar EIT saistītās maģistra un doktora studiju programmas. Paredzēts, ka 2020. gadā uzņēmumi, ko atbalstījušas EIT kopienas, piesaistīs vairāk nekā 400 miljonus eiro investīcijas.

EIT izveidots 2008. gadā kā Eiropas lielākā inovāciju kopiena ar vairāk nekā tūkstoš partneriem un 50 inovāciju centriem. Organizācija ir atbalstījusi vairāk nekā 2000 uzņēmumus, radījusi vairāk nekā 6100 darbavietas un vairāk nekā 900 jaunus produktus un pakalpojumus. vairāk nekā 2200 studenti absolvējuši ar EIT saistītas maģistra un doktora studiju programmas. Līdz šim EIT atbalstītie uzņēmumi piesaistījuši vairāk nekā 1,5 miljardus eiro ārējās investīcijas.

Latvijā darbojas piecas no astoņāmEIT zināšanu un inovāciju kopienām - "EIT Climate-KIC", "EIT Food", "EIT RawMaterials", "EIT Health" un "EIT InnoEnergy".