Aizvadīts veiksmīgs gads 

Ņemot vērā telekomunikāciju uzņēmuma Tele2 veiktās investīcijas, šā gada izaugsme ir likumsakarīga, intervijā stāsta kompānijas valdes priekšsēdētājs Valdis Vancovičs, kurš prognozē, ka nākamie gadi būs interesanti un izaicinājumu pilni, ņemot vērā 5G tehnoloģiju attīstību

Elīza Grīnberga, speciāli DB, 2018. gada 19. decembris plkst. 7:00

Valdis Vancovičs

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Kā vērtējat aizvadīto gadu un ar kādiem finanšu rādītājiem uzņēmums ir strādājis?

Šis periods bijis ļoti veiksmīgs, augusi klientu apmierinātība, un kompānijas apgrozījums šā gada deviņos mēnešos palielinājies par aptuveni 7% līdz 92,6 miljoniem eiro, arī peļņa pieaugusi par 8,2%. Uzņēmuma rentabilitāte pārsniedz 36% un ļauj mums droši skatīties nākotnē.

Kas veicinājis izaugsmi šajā gadā?

Šos rezultātus ietekmējis tas, ka kompānijai izdevies gan labi izprast klientu vēlmes, gan pielāgoties konkurences apstākļiem Latvijā. Jāuzsver, ka mums ir bijis veiksmīgs gads korporatīvo klientu segmentā un esam piesaistījuši vairākus lielus klientus – gan valsts, gan pašvaldību institūcijas. Tāpat turpinājās strauja izaugsme māju pakalpojumu segmentā, kā arī palielinājās mobilā interneta pakalpojumu pieprasījums, kur mums ir ļoti labas pozīcijas, jo Tele2, saskaņā ar regulatora datiem, jau trešo gadu uzrāda labākos lejupielādes ātrumus.

Vēl jāpiemin, ka šajā gadā viens no nozīmīgākajiem notikumiem bija 5G frekvenču izsole, kurā piedalījās arī Tele2 un par 6,5 miljoniem eiro ieguva radiofrekvenču spektra joslas lietošanas tiesības uz 10 gadiem. Līdz ar to var teikt, ka šobrīd Tele2 ir visgatavākais operators 5G ieviešanai, jo mums ir pilna 100 megahercu josla 3,5 gigahercu diapazonā, kas ir ražotāju rekomendācija sekmīgai 5G ieviešanai.

Kuras produktu grupas patlaban veido lielākos pārdošanas apjomus?

Lielākais segments šobrīd ir viedtālruņi, viedpalīgi un viedās ierīces. Viedtālruņu pārdošanas apjomi šogad auguši par 24%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, savukārt viedpalīgu pārdošanas apjomu pieaugums ir par 156%. Šogad tirgū ieviesām dažādus gudrās mājas produktus, kas sniedz papildu komfortu un drošību mājās, un mums to ir izdevies paveikt tā, lai klientiem šis pakalpojums būtu saprotams.

Kā mainās klientu pieprasījums pēc pakalpojumiem – tarifiem?

Patlaban pieprasītākie ir bezlimita tarifu plāni, jo jau aptuveni 5–6 gadus aug klientu patērēto mobilo datu apjoms, proti, cilvēki arvien vairāk izmanto interneta sniegtās iespējas savos mobilajos telefonos. Vēl viena tendence – pēc milzīgajām izmaiņām Eiropas viesabonēšanas regulējumā ļoti strauji pieaug viesabonēšanas datu un balss plūsmas Eiropā, un tagad tie klienti, kuri iepriekš ārvalstīs izslēdza tālruņus, tos lieto vies- abonēšanā. Vēl novērojams, ka klienti, iegādājoties dārgākus telefonus, uzreiz tos arī apdrošina, savukārt samazinās priekšapmaksas pakalpojumu apjoms, un šāda tendence vērojama visā Eiropā. Lai arī priekšapmaksas pieprasījums mazinās, šo pakalpojumu turpināsim piedāvāt, ņemot vērā, ka tas ir aktuāls vairākām sabiedrības grupām.

Vai šajā gadā mainījušās pakalpojumu cenas un vai nākotnē klienti var gaidīt cenu izmaiņas?

Šogad nav bijušas būtiskas cenu izmaiņas, tomēr mēs vērojam situāciju katru mēnesi un skatāmies, kuri tarifu plāni ir vispieprasītākie. Neizslēdzu, ka nākotnē uzņēmums varētu veikt kādas korekcijas, taču šobrīd par to ir pāragri runāt, un cenas tiks koriģētas atbilstoši tirgus apstākļiem.

Uzņēmums šajā gadā uzsāka iniciatīvu Latvija strādā – kādi ir tās panākumi šobrīd?

Ļoti daudz uzņēmumu runā par to, ka ir grūti atrast darbiniekus, darba tirgus kļūst aizvien «karstāks», un arī mums šis jautājums ir aktuāls. Līdz ar to gada pirmajā pusē uzsākām sociālu kustību Latvija strādā, kurai šobrīd jau pievienojušies 78 Latvijas darba devēji, kuru mērķis ir veicināt Latvijas valstspiederīgo atgriešanos. Tie ir gan privātuzņēmumi, gan valsts un pašvaldību institūcijas, jo visiem darbaspēka problēmas ir ļoti aktuālas. Mēs apzināmies, ka visus aizbraucējus nav iespējams atgriezt Latvijā, bet ir daļa, kuri labprāt to darītu, bet viņiem ir nepieciešama konkrēta informācija un pretimnākšana no uzņēmumiem, lai pieņemtu šo lēmumu. Tas redzams jau no tiem gadījumiem, kad aizbraucēji ir atgriezušies un veiksmīgi integrējušies vietējā darba tirgū.

Kāds šogad bijis uzņēmuma veikto investīciju apjoms un kurās jomās investējāt visvairāk?

Investīcijas, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, šajā gadā augušas par aptuveni 9%, deviņos mēnešos sasniedzot aptuveni sešus miljonus eiro. Lielākoties tās novirzītas 4G tīkla attīstīšanā, jaunu bāzes staciju būvniecībā, jaunu frekvenču slāņu veidošanā, lai palielinātu tīkla kapacitāti, kā arī pārejas tīklu veidošanā. Tajā pašā laikā investējam arī tirdzniecības vietu pārbūvē un attīstībā, IT jautājumos, digitalizācijā, un esam pārliecināti, ka šīs investīcijas mums nākotnē nesīs atdevi. Nākamgad investīcijas plānojam vēl lielākā apjomā, kas nepieciešamas 5G tehnoloģiju ieviešanā un attīstībā, protams, neaizmirstot arī par 4G, jo šī tehnoloģija, pēc mūsu domām, vēl būs aktuāla vismaz turpmākos 4–5 gadus.

Cik tālu šobrīd ir 5G attīstība pasaulē un kādas iespējas klienti var gaidīt līdz ar šīs tehnoloģijas ieviešanu?

Pirmie mūsu 5G pakalpojumi varētu sākt darboties 2019. gada vasarā. Līdzīgi kā citviet pasaulē, 5G pirmie soļi, visticamāk, būs mājas vai biroja bezvadu internets ar labākām lejuplādes ātruma un pakešu aiztures īpašībām (labāks latentums). Taču tas būs tikai pats 5G stāsta sākums. Lai tiktu panākta pilna 5G funkcionalitāte, mums jāpabeidz būvēt 5G pamattīklu, kā arī gatavām jābūt citām iesaistītajām pusēm: klienta gala iekārtu un programmatūru ražotājiem, uzņēmumiem–klientiem, kā arī zināmā mērā valstij. Paredzu, ka pilna 5G «bilde» būs redzama ap 2021. gadu, taču ar ierobežotu ģeogrāfisko pārklājumu. Lai panāktu 5G pārklājumu visā teritorijā, operatoriem, tai skaitā Tele2, jāsagaida 700 Mhz frekvenču izsole, kas varētu notikt 2021. gadā. Vēlos uzsvērt, ka 5G nav stāsts tikai un vienīgi par interneta ātrumu, kā daudzi to šobrīd mēdz trivializēt. Tas ir stāsts par to, ka 5G pasaulē lietotājam būs iespējas definēt pakalpojumus ar individuāliem parametriem, piemēram, būs klienti, kuriem ir svarīgs pēc iespējas mazāks pakešu aiztures laiks, tāpat kā būs klienti, kuriem būtisks ir minimālais garantētais lejuplādes ātrums u.c. Paredzam, ka pirmie par 5G iespējām interesēsies uzņēmumi savu iekšējo procesu automatizēšanai un efektivizēšanai, kā arī dažādu viedo ierīču ražotāji, kas piedāvās jaunākās paaudzes tehnoloģijas mājsaimniecībām.

Kritiski raugoties, 5G tehnoloģija mūsu sadzīvi varētu sākt mainīt ne ātrāk kā pēc gadiem 2–3, kad tā kļūs plašāk pieejama valsts teritorijā. 5G patiesais potenciāls atklāsies vēlāk, sniedzot iespēju gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām optimizēt, automatizēt darbību, padarīt dzīvi ērtāku un izvairīties no liekas rutīnas. Tas viss šobrīd ir vismaz 4–5 gadu attālumā.

Kurām jomām vēl uzņēmums nākamgad plāno pievērst uzmanību?

Nākamais gads neapšaubāmi būs ļoti interesants, sperot pirmos nopietnos soļus 5G pasaulē, taču noteikti turpināsim strādāt pie kompānijas tālākas izaugsmes, konkurētspējas palielināšanas un klientu apmierinātības uzlabošanas, piedāvājot jaunus produktus un pakalpojumus. Mums būs atsevišķi pārsteigumi tirgum, par kuriem gan šobrīd vēl ir pāragri runāt. Raugoties uz samērā optimistiskajām prognozēm par valsts ekonomikas attīstību, mums ir pamatotas cerības, ka iedzīvotāju pirktspēja turpinās pieaugt.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 30. novembris plkst. 15:02

Daudziem noteikti ir zināma dziesma «Video killed the radio star», kuras nosaukumā minētais apgalvojums...

2018. gada 30. novembris plkst. 8:48

Pirms trim mēnešiem uzņēmums Tele2 Latvijas jauniešiem izsludināja prestižu prakses programmu...

2018. gada 29. novembris plkst. 11:02

«Tele2» un «T-Mobile» par apvienošanos Nīderlandē paziņoja jau 2017. gada 15. decembrī...

2018. gada 26. novembris plkst. 11:33

Noslēdzies mobilo sakaru operatora «Tele2» 4G mobilā tīkla jaudas tests, kurā piedalījās vairāk...

2018. gada 06. novembris plkst. 13:42

Mobilo sakaru operators «Tele2» 9. novembrī veiks tīkla jaudas testu un aicina...

Nepalaid garām

Šodien Ventspilī tika prezentēta jaunā koncertzāle «Latvija»....

Biznesa portāls Db.lv bija liecinieks situācijai, kad kāda sieviete SIA «Ilgezeem» tirdzniecības...

Jaunlaicenē ražotās cementēto koka ēveļskaidu plātnes tiek realizētas ne tikai Eiropā, bet...

Asociācija LANĪDA turpina publicēt ikmēneša nekustamā īpašuma tirgus cenu indikatoru....

Jau 22.sezonu Saulkrastos strādā Velosipēdu muzejs, kas ļauj ielūkoties Latvijas velosipēdu ražošanas...

No šīs sadaļas
2018. gada 13. decembris plkst. 11:03

Mobilo sakaru operators Tele2 ir aizvadījis līdz šim veiksmīgāko gadu iekārtu un...

2018. gada 06. decembris plkst. 13:34

Lai aicinātu Latvijas iedzīvotājus neuzglabāt mājās nolietotos mobilos tālruņus un neizmest tos...

2018. gada 29. novembris plkst. 15:27

Lai nodrošinātu Latvijas līdzdalību starptautiskajā savienoto auto tehnoloģiju ekosistēmā,...

2018. gada 29. novembris plkst. 11:02

«Tele2» un «T-Mobile» par apvienošanos Nīderlandē paziņoja jau 2017. gada 15. decembrī...

2018. gada 26. novembris plkst. 11:33

Noslēdzies mobilo sakaru operatora «Tele2» 4G mobilā tīkla jaudas tests, kurā piedalījās vairāk...

2018. gada 14. novembris plkst. 15:49

Eiropas Parlamenta deputāti pieņēmuši jaunus telekomunikāciju noteikumus, kas nosaka Eiropas Savienības...

2018. gada 06. novembris plkst. 13:42

Mobilo sakaru operators «Tele2» 9. novembrī veiks tīkla jaudas testu un aicina...

2018. gada 02. novembris plkst. 16:14

Šā gada deviņos mēnešos mobilo sakaru operators Bite Latvija tīkla infrastruktūras attīstībā...

2018. gada 19. oktobris plkst. 15:32

2018. gada deviņos mēnešos Latvijas Mobilā Telefona (LMT) apgrozījums veidoja 157 miljonus...

2018. gada 12. septembris plkst. 12:57

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas rīkotajā izsolē par 5G attīstībai izmantojamā...