Akcijām joprojām populāri paredzēt plusus

2018. gada 05. marts plkst. 11:17
Autors: Jānis Šķupelis
Sadaļa: Investors
Dalies ar šo rakstu

Neskatoties uz svārstīgo gada sākumu, akcijām joprojām populāri paredzēt plusus

Pasaules nozīmīgākajos akciju tirgos pēdējās dienās klimats atkal kļuvis aukstāks, kur, piemēram, ASV lielas kapitalizācijas uzņēmumu Dow Jones Industrial Average indeksa vērtība trīs tirdzniecības sesiju laikā zaudējusi vairāk nekā 1000 punktus no savas vērtības. Tāpat arī ASV plašā tirgus – Standard & Poor’s 500 – indeksa vērtība trīs dienas pēc kārtas sarukusi vismaz par 1%, kas pēdējo gadu laikā nav bijis bieži piedzīvots fenomens (iepriekšējo reizi šādu trīs dienu kritumu redzējām 2016. gada janvārī). Pašlaik tirgus dalībnieki sabaidījušies par kādu palielāku tirdzniecības karu, kas var sekot pēc svaigākajiem paziņojumiem, ka ASV uzliks tarifus importētajam tēraudam un alumīnijam. Valda spekulācijas, ka šī ir pazīme, ka ASV tirdzniecības politika kļūst neprognozējamāka. Tāpat arī, piemēram, Eiropas Komisijas šefs Žans Klods Junkers izteicies, ka Eiropa uz jebkādiem jauniem tarifiem atbildēs «stingri».

Rezultātā ASV akcijas uz šādu straujāku cenu izmaiņu fona paspēlējušas visus savus šā gada guvumus, un to vērtība pašlaik atrodas aptuveni turpat, kur janvāra sākumā. Zināma loma pēdējo dienu cenu kritumā bijusi arī ASV Federālo rezervju sistēmas (FRS) jaunā vadītāja optimismam par ekonomikas nākotni, kas liek domāt, ka banka, neskatoties uz notikumiem akciju tirgū, pārliecinoši spiedīs procentlikmju paaugstināšanas pogu. Turklāt Āzijas finanšu tirgos papildu pesimisma devu piemeta Japānas Centrālās bankas mājieni, ka arī šī iestāde diskutējusi par ekonomisko stimulu izbeigšanu. Tas novedis pie stiprākas šīs valsts valūtas – jēnas, un dažu dienu laikā Japānas Nikkei 225 indeksa vērtība ir sarukusi par 5,4%.

Daži arī norāda, ka mēneša beigās kā tādās tradicionāli ir vērojams lielāks akciju pārdošanas spiediens, kad daļa tirgus dalībnieku koriģē savus ieguldījumu portfeļus. Pašlaik nostiprinājies pieņēmums, ka nākotnē riska vērtspapīru cena izmaiņu ziņā būs daudz svārstīgāka, kas attiecīgi dažiem portfeļos liek domāt par skaidras naudas audzēšanu un riska vērtspapīru īpatsvara mazināšanu.

Plašāk lasiet rakstā Skats uz gada turpinājumu - optimistisks pirmdienas, 5. marta, laikrakstā Dienas Bizness!

Dalies ar šo rakstu