Aktualizēta ES finanšu ministra ideja 

Līdz ar jaunajiem politiskajiem satricinājumiem un izaicinājumiem tiek aktualizēta ES finanšu ministra ideja, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Didzis Meļķis, 20.2.2017

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Pēckrīzes gados Eiropas finanšu politikas elites līmenī virmojusī ideja par pilntiesīga finanšu ministra nepieciešamību monetārajai savienībai ir materializējusies Eiropas Parlamenta rezolūcijās, kas teju kā pieņemtas ES nākotnes vīzijas ieskicēšanai un turpmākajām diskusijām starp ES pārvaldības institūcijām. Jau 2011. gadā par vienotu finanšu ministra posteni runāja tā laika ECB vadītājs Žans Klods Trišē.

Šī ideja no diskusiju telpas nepazuda un ir aktualizējusies līdz ar pēdējo pāris gadu ņemšanos ap parādus samaksāt nespējīgo Grieķiju, šai dilemmā ierautajiem kreditoriem savukārt neesot spējīgiem uz sāpīgu, bet acīmredzot nepieciešamu politisko risinājumu, ievērojamu parāda daļu atlaižot. Tāpēc ir saprotams, ka nepieciešamību pēc tāda amata ir izteikuši Francijas un Vācijas centrālie baņķieri un vienlaikus ar EP rezolūcijām savu atbalstu tam ir paudis arī ES ekonomikas un finanšu komisārs Pjērs Moskovisi. Rezolūcijas paredz pašlaik P. Moskovisi ieņemtā amata apvienošanu ar pašreizējo Eirogrupas priekšsēdētāja amatu, ko pilda Jerūns Deiselblūms. Kopā ar to tiktu izveidota praktiski eirozonas finanšu ministrija jeb, kā formulēts rezolūcijā, «finanšu līdzekļu pārvaldības struktūra Eiropas Komisijā».

Visu rakstu Aktualizēta ES finanšu ministra ideja lasiet 20. februāra laikrakstā Dienas Bizness.