Enerģētika

Ar cenu kāpumu jārēķinās

Armanda Vilcāne, 20.11.2018

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šogad biržā piedzīvots pēdējos piecos gados straujākais elektroenerģijas cenu kāpums, kas būtiski ietekmē arī nākotnes darījumu cenas.

Nord Pool Spot dati liecina, ka 16. novembrī elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā sasniedza 56,37 eiro/MWh, kas ir teju divreiz vairāk nekā šajā pašā datumā pērn, kad elektroenerģija biržā maksāja 33,46 eiro/MWh. Vidējā elektroenerģijas cena biržā 2017. gadā bija 34,68 eiro/MWh, šogad - 48,90 eiro/MWh. Vairāki elektroenerģijas tirgotāji uzsver, ka šo izmaiņu dēļ patērētājiem jārēķinās ar elektrības cenu kāpumu arī savos rēķinos. DB jau ziņoja, ka aizvadītajā nedēļā par cenu pieaugumu paziņoja uzņēmums Latvenergo, norādot, ka zīmola Elektrum mājsaimniecību klientiem no 2019. gada 1. janvāra rēķini par elektroenerģiju varētu pieaugt līdz 15%.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

Cenas pēdējā gada laikā ir strauji mainījušās, piemēram, mēneša vidējā elektrības cena Nord Pool biržas Latvijas reģionā, salīdzinot ar pērnā gada oktobri, ir augusi par 63%, pārspējot visas iepriekš veiktās nākotnes cenu prognozes, atzīmē Enefit valdes priekšsēdētājs Jānis Bethers. «Tas nozīmē, ka pašlaik reālā tirgus cena elektrībai ir par vismaz trešdaļu augstāka, nekā tā ir noteikta iepriekš šim periodam noslēgtajos fiksētas cenas līgumos. Tie patērētāji, kuri iegādājas enerģiju par biržas cenām, šo pieaugumu izjūt uzreiz, savukārt fiksētas cenas līgumos cenu kāpums atspoguļosies brīdī, kad beigsies klienta izvēlētais līguma termiņš un notiks tā pārslēgšana nākamajam periodam, ņemot vērā tā brīža aktuālās elektroenerģijas cenas,» norāda J. Bethers. Viņš atgādina, ka šobrīd Enefit Latvijā elektroenerģiju piedāvā tikai juridiskajiem klientiem un cenu piedāvājumus aktualizē līdz ar izmaiņām vairumtirgū. «Tas notiek dienu no dienas, tāpēc katram Enefit biznesa klientam ir sava cena, ņemot vērā līguma slēgšanas brīdī esošo vairumtirgus pozīciju un specifiskā klienta patēriņa īpatnības,» skaidro uzņēmumā.

Arī Lattelecom tet attīstības direktors Artūrs Pielēns-Pelēns uzsver, ka pēdējos 12 mēnešos elektroenerģijas cenas biržā bijušas ļoti mainīgas. «2017. gada decembrī cena bija vidēji 0,03 eiro par kilovatstundu bez PVN, savukārt šā gada septembrī tā sasniedza vēsturiski augstāko punktu - 0,06 eiro par kilovatstundu bez PVN. Lielākoties tirgotāji šajā situācijā ir spiesti celt fiksētās elektrības cenas, un tas nozīmē, ka kopumā Latvijā nākošajā gadā patērētāji par elektrību maksās vairāk. Cenu pieaugumu uzreiz izjuta tie klienti, kas izmantoja biržas cenas pakalpojumus, turpretim fiksēto tarifu klienti, kam cenas bija fiksētas, piemēram, līdz šā gada beigām, šogad nedaudz ieguva, bet patieso biržas cenu kāpumu izjutīs nākamajā ilgtermiņa līguma darbības termiņā - 12 vai pat 24 mēnešus. Šāda situācija veidojas tādēļ, ka, sākoties jaunajam periodam, tirgotājs ir spiests savus iepriekšējā gada zaudējumus un augstās cenas prognozes ietvert jaunajos - augstākos - tarifos,» skaidro Lattelecom tet attīstības direktors, aicinot klientus rūpīgi izvērtēt gan tirgotājus, gan viņu piedāvājumus.

Elektroenerģijas cenas mainās katru stundu, un mēs tās pielāgojam klientiem dinamiski, atbilstoši situācijai biržā, stāsta Geton energy izpilddirektors Kristaps Muzikants. «Tieši šī iemesla dēļ nav iespējams noteikt, kurā brīdī cenas mainīsies vienā vai otrā virzienā. Tā kā strādājam ar katru klientu individuāli, ņemot vērā tam būtiskus faktorus, cena ir atkarīga no katra individuālajām vajadzībām. Runājot par nākamo gadu, cenas piedāvājums katram atsevišķam klientam līdz 1. janvārim var mainīties neskaitāmas reizes, tāpēc ir ļoti svarīgi saprast brīžus, kad cenu ir vērts fiksēt. Nekad nevar zināt, vai rītdien nebūs labāks brīdis, bet tieši tādēļ ir jāatrod piegādātājs, kam var uzticēties,» pauž K. Muzikants.

Visu rakstu Ar cenu kāpumu jārēķinās lasiet otrdienas, 20.novembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!