Arī zemeņu tirgotājiem noderētu elektroniskā kvīts 

Šā gada sākumā visai trauksmainā ģimenes ārstu un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) vārdu apmaiņa par ārstu pakalpojumu apmaksas atskaitēm ieņēmumu dienestam tā, lai «vilks būtu paēdis un kaza dzīva», ir rezultējusies vienā izcili efektīvā risinājumā.

Jānis Rancāns, Blue Bridge Technologies valdes priekšsēdētājs, 27.6.2019

Foto: Ieva Lūka/LETA

VID akceptējis elektroniskās kvītis, kas čeku par ārstniecības iestādes sniegtajiem pakalpojumiem ļauj noformēt digitāli – izrakstīt ātri, jebkurā diennakts laikā, paveikt to viedtālrunī, ja nepieciešams. Tas šobrīd ir līdzvērtīgs maksājuma dokuments kases čekam un papīra kvītij. Es ticu – uz šo praksi ir vērts paskatīties ne tikai ārstniecības nozares kontekstā.

Atgādināšu – lielo satraukumu radīja pērn valdības pieņemtais lēmums par katru daktera pakalpojumu izrakstīto kvīti VID elektroniskās deklarēšanās sistēmā (EDS) ievadīt pamatīgu informāciju – pacienta vārdu, uzvārdu, personas kodu, saņemto pakalpojuma veidu, kvīts numuru un samaksāto summu. Ir jau saprotama kontrolējošās iestādes vajadzība rūpēties par nodokļu nomaksu, taču arī ārstu sašutumam bija pamats – 21. gadsimta sākumā bieži ar roku aizpildīt kvīšu grāmatiņas un tad šo informāciju otrreiz vadīt EDS nav visai efektīvi. Ārstniecībai tiek «nozagts» laiks, bet alternatīva – diezgan padārga visiem noteikumiem atbilstoša kases aparāta iegāde, kas nelielai ārsta praksei nav pat likumā prasīta un būtu pamatīgs finanšu slogs. Pēc Latvijas lauku ģimenes ārstu aplēsēm – 2/3 no ģimenes ārstu praksēm ir nelielas un izmanto tieši papīra kvīšu grāmatiņas.

E-kvīts atvieglo darbu, risina, nevis rada problēmas visām iesaistītajām pusēm.

Laimīgā kārtā skaļās diskusijas novedušas pie mūsdienām atbilstoša risinājuma – elektroniskās kvīts jeb e-kvīts, no kuras ieguvēji ir visi – ārsti, pacienti un arī Valsts ieņēmumu dienests. Ģimenes ārsts Andris Baumanis, kurš ir nesen izveidotās E-veselības lietotāju padomes vadītājs un lielā mērā bijis ierosinātājs elektroniskai kvītij, uzsver – ārsta ieguvums ir finansiāls, rēķinot, ka mēnesī izlietotas tiek pat 10 -15 nopirktās kvīšu grāmatiņas, rēķinoties ar to glabāšanu 5 gadus. Pirmo 14 dienu laikā, kopš viņš sācis izmantot e-kvīti, elektroniski noformēti 150 rēķini, kas aizstāj 6 ierastās papīra kvīšu grāmatiņas. Samazinās arī grāmatvedības izmaksas.

Ieguvēji ir arī pacienti. Tie, kuri brīvprātīgi iesniedz savas deklarācijas medicīnas izdevumu atmaksai, līdz šim čekus, kvītis glabāja, tad skenēja un vadīja manuāli elektroniskās deklarēšanas sistēmā. Nereti kvītis vai čeki bija pazuduši, citiem bija slinkums šo gada deklarāciju pildīt. Līdz ar e-kvīts risinājumu, ja pacients tam piekrīt, viņa dati gada ienākumu deklarācijai tiek nosūtīti automātiski. Manuālo darbu viņu vietā paveic kāds cits. Ja persona nepiekrīt savu datu apstrādei, digitālo kvīti iespējams aizpildīt arī bez pacienta vārda, uzvārda, personas koda. Dakteris Andris Baumanis uzsver – ieguvējs ir arī Valsts ieņēmumu dienests, kas visu ieskenēto informāciju apstrādāja savā pusē.

Elektroniskās kvīts popularitāte veselības aprūpes sektorā pieaug – lielā mērā tas notiek, pateicoties tam, ka e-kvīts atvieglo darbu, risina, nevis rada problēmas visām iesaistītajām pusēm. Tieši tā ir laba atbalstošā pakalpojuma pazīme – paveikt ar tiešo darbu nesaistītās lietas pēc iespējas efektīvāk, ar iespējami mazu laika, cilvēku darba un citu resursu lieku iesaisti. Konkrētajā gadījumā – ļaujot vairāk ārstiem paveikt to, ko viņi dara vislabāk – ārstēt cilvēkus. Taču, esot klāt ar e-kvīts izveidi saistītajos procesos, pēdējos mēnešos dzirdu arī tādu kā greizsirdību – kāpēc elektroniskais čeks nav pieejams arī citās nozarēs. Esmu 100% pārliecināts – veselības aprūpes e-kvīts ir piemērs citiem. Nav neviena iemesla, kāpēc kvalitatīvi izstrādāts, visu pušu vajadzības respektējošs IT risinājums – digitālais čeks, noformēts mobilajā telefonā – nevarētu kļūt par mūsu ikdienu, piemēram, pērkot salātu buntīti vai zemenes kādā tirdziņā. Turklāt svarīgākais no pieredzes – arī lietotāji un uzņēmēji var ietekmēt to, lai lietas notiktu pareizi. Droši vērsieties ar savu ideju pie VID un runājiet – šajā iestādē strādā progresīvi un pretimnākoši cilvēki: nu jau realitātē strādājošais e-kvīts risinājums veselības aprūpē tam ir lielisks apliecinājums.

Tevi varētu interesēt

Aptuveni piektajai daļai Latvijas uzņēmumu nodokļu parāds pārsniedz 150 eiro. Analizējot parādnieku...

Valsts ieņēmumu dienestam (VID) būs plašākas tiesības stingrāk vērsties pret pievienotās vērtības...

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde 13.jūnijā uzsākusi kriminālprocesu...

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) kratīšanas Latvijas katoļu baznīcas draudzēs varētu būt saistītas...

Nodokļu administrācija, izvērtējot visus uzņēmuma iesniegtos dokumentus par jauna automobiļa...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

Piecus gadus ilgstošā kases aparātu reforma joprojām nav noslēgusies, turklāt gada sākumā...

Ekonomikas ministrijā šobrīd tiek spriests par nepieciešamajām izmaiņām Vispārīgajos būvnoteikumos,...

Šī brīža situācija nekustamo īpašumu tirgū būtiski atšķiras no laika pirms termiņuzturēšanās...

Ikgadējo Baltijas finanšu regulējuma konferenci FinReg 2019 caurvija Ģirta Rungaiņa alegorija par...

Elektriskie skrejriteņi kļūst arvien populārāki ne tikai Eiropā, bet arī Latvijā. Kamēr...

Šobrīd atkritumu apsaimniekošanā Rīga tiek galā ar pamatuzdevumu – izvest atkritumus, tomēr...

Mājoklis ir viena no cilvēka dzīves pamatvajadzībām. Iespējams, tieši tāpēc īpašumi tālākai...

Ar katru gadu Latvijas autoceļu remontu deficīta samazināšana kļūst arvien aktuālāka. Deviņdesmito...

Šogad Latvijā tiks slēgtas 13 skolas un reorganizētas vēl 11 skolas, kas radīs...

Staigājot pa Rīgas centra ielām un baudot tā unikālo vidi, neviļus rodas...