Atklāta Baltijā lielākā organiskās eļļas tvaika biokoģenerācijas stacija 

Liepājā oficiāli sākusi strādāt Baltijas valstīs lielākā ORC biokoģenerācijas stacija, kas ražošanas procesā izmanto atjaunojamu vietējo resursu – šķeldu.

Vēsma Lēvalde, 15.11.2012
1/19

Foto: Vēsma Lēvalde, Dienas mediji

ORC jeb Renkina organiskais cikls nozīmē, ka iekārtā turbīnas griešanai tiek izmantots organiskās eļļas tvaiks. Līdz ar to iekārta darbojas ar ievērojami zemāku temperatūru un darba spiedienu, kā arī ar zemākiem apgriezieniem nekā tvaika turbīna – līdz ar to palielinās tās darba mūžs un būtiski samazinās ilgtermiņa ekspluatācijas izmaksas.

Projekts ir vērsts uz stabilu un ilgtermiņa attīstību ar mērķi samazināt siltumenerģijas tarifu, diversificēt kurināmā veidus un palielināt energoneatkarību, atklāšanā norādīja SIA Liepājas enerģija valdes priekšsēdētājs Anatolijs Suškovs.

Jaunā biokoģenerācijas stacija vienlaikus ražo siltumenerģiju (~ 60 tūkst. megavatstundas (MWh) gadā) un elektroenerģiju (~12 tūkst. MWh gadā). Saražoto siltumenerģiju izmanto pilsētas centralizētās siltumapgādes nodrošināšanai, bet elektroenerģija nonāk valsts energosistēmā. Patlaban ar šķeldu saražotās siltumenerģijas īpatsvars ir aptuveni 20% no uzņēmumā saražotās siltumenerģijas.

«Liepājas enerģija ir labs piemērs, kā prasmīgi un pārdomāti plānojot un investējot siltumapgādē, var izkļūt no dziļas bedres,» atzina a/s Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs.

DB jau rakstīja, ka Liepājā no šā gada novembra sākumā stājies spēkā samazināts siltumenerģijas tarifs. Pie pašreizējās dabasgāzes cenas – 230 lati par 1000 kubikmetriem, siltumenerģijas gala tarifs ir samazināts par 13%, no 53,17 uz 46,06 Ls/MWh. Tā ir vēl nebijusi prakse, kad tarifu samazina, balstoties uz aprēķiniem un reizē ar jaunas stacijas darbības uzsākšanu, atzina klātesošie speciālisti.

SIA Liepājas enerģija biokoģenerācijas stacijas būvniecību uzsāka 2011. gada novembrī un š.g. 28. septembrī tā ir nodota ekspluatācijā. Projekta izmaksas ir aptuveni 7,4 milj. latu, tai skaitā ES Kohēzijas fonda atbalsts 2,2 milj. latu. Biokoģenerācijas stacijas izbūvi nodrošināja ģenerāluzņēmējs akciju sabiedrība UPB, kas iesniedza saimnieciski izdevīgāko piedāvājumu un mūsdienīgus tehnoloģiskos risinājumus. Galveno iekārtu ražotāji un piegādātāji - Kohlbach (Austrija) un Turboden (Itālija). Kohlbach projektēja un ražoja tehnoloģiskās iekārtas biokoģenerācijas stacijai, bet Turboden kā viens no vadošajiem un atzītākajiem ORC tehnoloģiju ražotājiem pasaulē izgatavoja un uzstādīja turbīnu elektroenerģijas ražošanai.

«11 mēnešos realizēts tehnoloģiski sarežģīts projekts, kas ietver sevī pilnu projektēšanas un būvniecības ciklu, iekārtu piegādi, uzstādīšanu, noregulēšanu un nodošanu ekspluatācijā. Tas neapšaubāmi bija liels izaicinājums UPB un tā darbiniekiem,» sacīja a/s UPB prezidents Uldis Pīlēns, uzsverot, ka šāds projekta īstenošanas termiņš uzskatāms par ļoti īsu.

Šā gada 31. augustā Liepājas enerģija parakstīja līgumu ar a/s UPB arī par jaunas šķeldas katlumājas būvniecību blakus jau atklātajai stacijai. Tās jauda būs 30 MW. Šis projekts ir daļa no ES Kohēzijas fonda projekta Siltumavota rekonstrukciju Kaiju ielā 33, Liepājā un tā kopējās attiecināmās izmaksas ir ap 8,1 milj. latu no kuriem 50% ir ES līdzfinansējums. Jaunais siltuma avots ekspluatācijā jānodod 2013. gada oktobrī.

Liepājas enerģija ir uzņēmums, kurš Latvijā saņēmis vislielāko ES atbalstu - attīstības programmas projektiem kopējā atbalsta summa pārsniedz deviņus miljonus latu, apgalvoja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras vadītājs Andris Ozols..

SIA Liepājas enerģija ir Liepājas centralizētās siltumapgādes nodrošinātāja. Tās akcionāri ir a/s Latvenergo (51%); 39% - Liepājas pilsētas dome; 10% - SIA Jaunā fabrika.

Tevi varētu interesēt

Kopējā summa, kas 2011. gadā samaksāta elektroenerģijas ražotājiem par elektroenerģiju, kas iepirkta...

Latvija ir zaudējusi cīņu par sašķidrinātās gāzes termināļa (SGT) būvniecību, atzina...

15.novembrī Liepājā paredzēta SIA Liepājas enerģija jaunbūvētās biokoģenerācijas stacijas...

Lai neaizkavētu AS Latvenergo īstenoto «Kurzemes loka» projektu, Saeima konceptuāli atbalstījusi...

Cēsu uzņēmums SIA Unitruck grasās būvēt biomasas koģenerācijas staciju, projekta attīstībā...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...