Foto: Ieva Leiniša/LETA

Attīstībai/Par! nepieņems JKP piedāvāto valdības modeli 

Partiju apvienība «Attīstībai/Par!» (AP) nepieņems «Jaunās konservatīvās partijas» (JKP) piedāvāto valdības modeli, jo nav vienošanās par darāmajiem darbiem, pirmdien pēc apvienības valdes sēdes paziņoja politiskā spēka līdzpriekšsēdētājs Juris Pūce.

LETA, 2018. gada 15. oktobris plkst. 20:19

Viņš teica, ka šāds lēmums pieņemts, jo JKP nav sniegusi «reālu piedāvājumu par darāmajiem darbiem». Krēslu sadalījums valdībā ir otršķirīgs solis, sacīja Pūce. Politiķis norādīja, ka vispirms ir jāvienojas par vērtībām, principiem, mērķiem un darāmajiem darbiem.

Vienlaikus AP rosinās sākt sarunas starp sešām partijām par darāmajiem darbiem, uzsvēra Pūce. Politiskais spēks sarunas par paveicamo plāno sākt ar partiju «KPV LV», JKP, nacionālo apvienību «Visu Latvijai!»-«Tēvzemei un brīvībai»/LNNK (VL-TB/LNNK), Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) un partiju apvienību «Jaunā Vienotība» (JV). Proti, ar visām Saeimā iekļuvušajām partijām, izņemot «Saskaņu».

AP plāno apspriešanai izveidot vērtību, principu, mērķu un darbu piedāvājumu jeb to uzskaitījumu, ar ko iecerēts iepazīstināt potenciālos sadarbības partnerus. Politiskais spēks «ideālā gadījumā» šo piedāvājumu ar pārējām piecām partijām plāno pārrunāt vēl līdz nedēļas otrajā pusē gaidāmajām sarunām ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni, pauda AP līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts.

Pūce skaidroja, ka šādā veidā politiskais spēks ir gatavs vismaz daļēji veikt to darbu, kas ir jāpaveic valdības veidošanas sarunu vedējiem - «KPV LV» un JKP. Vaicāts, vai pēc vienošanās panākšanas par darāmajiem darbiem AP uzņemsies arī iniciatīvu sarunās par amatiem, politiķis norādīja, ka par to ir pāragri runāt.

Kā ziņots, valdības veidošanā iniciatīvu uzņēmušās JKP un partija «KPV LV». JKP piektdien paziņoja, ka piedāvā veidot piecu partiju koalīciju, kurā kopā ar to iekļautos AP, JV, VL-TB/LNNK un «KPV LV». Līdz ar to opozīcijā paliktu ZZS un «Saskaņa».

Sev JKP jaunajā valdībā vēlētos premjera posteni, kā arī vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra un iekšlietu ministra krēslus.

Saskaņā JKP piedāvājumu AP tiktu Finanšu ministrija, Labklājības ministrija un Veselības ministrija. Vēl trīs ministrijas pienāktos VL-TB/LNNK, kura saglabātu kultūras ministra amatu, kā arī tiktu pie Izglītības un zinātnes ministrijas un Zemkopības ministrijas vadības.

Partijai «KPV LV» piedāvāti ekonomikas ministra un satiksmes ministra krēsli, bet JV - tieslietu ministra un aizsardzības ministra posteņi. Savukārt lēmums par Ārlietu ministrijas pārraudzību varētu tikt pieņems kopīgi, tā rosinājusi JKP.

Pārējās partijas, kuras JKP aicinājusi darboties jaunajā koalīcijā, vēl nav formulējušas viedokli par šo piedāvājumu.

«KPV LV» Ministru prezidenta amata kandidāts Aldis Gobzems pirmdien pēc tikšanās ar ZZS uzsvēra, ka JKP solis ir pārsteidzīgs un ka vispirms jāvienojas par darba plānu. Gobzems arī norādīja, ka jāsagaida otrdienas tikšanās ar JKP. Viņš cita starpā pieļāva, ka valdības veidošanas sarunās vēl varētu būt divi līdz četri sarunu apļi.

VL-TB/LNNK pirmdien valdes sēdē apsprieda valdības veidošanas gaitu, tomēr par atbildi JKP piedāvājumam par topošo valdību vēl nav lēmusi, tā teica VL-TB/LNNK priekšsēdētājs Raivis Dzintars. Partija JKP sākotnējo redzējumu par koalīcijas modeli un atbildības sfēru sadalījumu dažādos formātos apspriedīšot līdz trešdienas pēcpusdienai.

Vienlaikus Dzintars pauda, ka nacionālā apvienība runās ar visām partijām, kas varētu piedalīties valdības veidošanā, un centīsies pārliecināt izveidot sešu partiju koalīciju. Ja mērķis ir «Saskaņu» atstāt ārpus valdības, tad partijām vajadzētu atteikties no papildus sarkano līniju zīmēšanas attiecībā uz citiem partneriem, teica politiķis.

JV priekšsēdētājs Krišjānis Kariņš pirmdien pēc apvienības valdes un jaunievēlēto deputātu kopsēdes žurnālistiem sacīja, ka JV vēl nevar teikt «jā» vai «nē» JKP piedāvājumam par topošo valdību, jo ir daudz jautājumu un neskaidrību. JV arī mulsinot JKP nostāja dažos jautājumos, piemēram, iecere apvienot specdienestus un piedāvājums ārlietu ministra izvirzīšanai.

«JV ir gatava strādāt ar visiem politiskajiem spēkiem, izņemot «Saskaņu»,» atgādināja Kariņš. Viņš piebilda, ka šis ir arī jautājums par «matemātiku un politisko taktiku», un matemātiski var izveidot dažādas koalīcijas. Tas gan ir maznozīmīgi un svarīgi runāt par valdības mērķiem, kas gūtu arī Saeimas vairākuma atbalstu, atkārtoti sacīja Kariņš.

Tikmēr Valsts prezidents Raimonds Vējonis jau nedēļas beigās vēlas tikties ar Saeimā ievēlētajām partijām, cerot sagaidīt partiju redzējumus gan par iespējamo sadarbības modeli, gan par to, ko tās redz kā galvenos veicamos uzdevumus nākamajai valdībai un koalīcijai.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2018. gada 10. oktobris plkst. 12:56

Jaunā konservatīvā partija (JKP) jaunās valdības izveidē neplāno sadarboties ar Zaļo un...

2018. gada 08. oktobris plkst. 17:17

Koalīcijas partneri ir neformāli uzrunāti saistībā ar nākamās valdības veidošanu, pirmdien pēc...

2018. gada 08. oktobris plkst. 14:15

Ja arī, sagaidot Latvijas simtgadi, vēl nebūs pilnībā noslēgusies valdības veidošana, tad...

2018. gada 08. oktobris plkst. 12:12

Esošajai valdībai vajadzēja aktīvāk stāstīt par paveikto, tā līdzšinējās koalīcijas partiju...

2018. gada 08. oktobris plkst. 9:22

Partijas «Saskaņa» premjerministra amata kandidāts Vjačeslavs Dombrovskis būtu gatavs uzņemties...

Nepalaid garām

VAS «Privatizācijas aģentūra» (PA) izsolē piedāvā iegādāties nekustamo īpašumu Kuģu ielā...

Regulāras un pietiekamas investīcijas zīmolā ir ļoti nozīmīgas, jo tieši tas dod...

Uzņēmums Stats Serviss mainījis nosaukumu uz STATS RENT, turpina izstrādāt rentomāta projektu...

Nelīdzsvarotā būvniecības attīstība ar straujiem kāpumiem un kritumiem un atkarība no ES...

Lielākā Zviedrijas banka, vērtējot pēc aktīvu apjoma, Svenska Handelsbanken AB, paziņojusi, ka...

Šodien Jēkabpilī AS Virši-A atklās pirmo CNG jeb saspiestās dabasgāzes uzpildes staciju...

No šīs sadaļas
2018. gada 15. oktobris plkst. 13:20

1991.gadā, kad tika dibināti pirmie uzņēmumi, to vadītāju vidējais vecums bija 38...

2018. gada 15. oktobris plkst. 7:06

Nolaidībā apsūdzētais bijušais maksātnespējas administrators Ilmārs Krūms ir pārsūdzējis...

2018. gada 12. oktobris plkst. 15:32

Jaunā konservatīvā partija (JKP) jaunajā valdībā sev vēlētos premjera posteni, kā arī...

2018. gada 12. oktobris plkst. 14:37

Jaunā konservatīvā partija (JKP) partijām, ar kurām tiekas valdības veidošanas sarunu otrajā...

2018. gada 12. oktobris plkst. 13:43

Vairāki Lielbritānijas ministri draudējuši pamest valdību, šādi reaģējot uz premjerministres...

2018. gada 12. oktobris plkst. 11:20

Partija «KPV LV» nākamnedēļ «konsultāciju formātā» plāno tikties ar «Saskaņu», skaidrojot,...

2018. gada 12. oktobris plkst. 9:07

Virsstundu apmaksas samazināšana no pašreizējiem 100% līdz 50% būs tām nozarēm, kas...

2018. gada 11. oktobris plkst. 17:12

Partijas «KPV LV» pārstāvji piektdien vēl nedosies uz atkārtotām sarunām ar Jauno...

2018. gada 11. oktobris plkst. 9:10

Izmeklējot nelikumīgu shēmu, Klaipēdas ostā aizturēta krava ar pusotru miljonu paciņu cigarešu...

2018. gada 11. oktobris plkst. 6:16

Īrijā uz alkoholisko dzērienu iepakojuma būs būs jāatrodas brīdinājumam, ka alkohols izraisa...