Karjera

Aug cilvēku īpatsvars virs 50 gadiem, par kuriem pilnā mērā veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas

Žanete Hāka, 25.03.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Sociālās apdrošināšanas iemaksas par 90,6% jeb 312,1 tūkstoti darba ņēmēju vecumā virs 50 gadiem veiktas pilnā apmērā, liecina Labklājības ministrijas (LM) apkopotā informācija par faktiski veiktajām sociālās apdrošināšanas iemaksām laikā no 2011.gada janvāra līdz 2013.gada septembrim.

Kopumā analizēta informācija par darba ņēmējiem, kuri sasnieguši un pārsnieguši 50 gadu vecumu. Tie ir 344,4 tūkstoši jeb 32,3% no visiem darba ņēmējiem, kuri iepriekšminētajā laika periodā reģistrēti Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).

LM uzsver, ka kopumā laika periodā no 2011.gada janvāra līdz 2013.gada septembrim ir palielinājies to darba ņēmēju īpatsvars, par kuriem iemaksas ir veiktas pilnā apmērā, bet samazinājies to skaits, par kuriem iemaksas ir veiktas nepilnā apmērā.

Par 8% jeb 27,4 tūkst. darba ņēmējiem iemaksas veiktas nepilnīgi, proti, tās nav veiktas pilnā apmērā. Par 1,1% jeb 3,7 tūkstošiem darba ņēmēju veiktās iemaksas bijušas nulle, jo darba ņēmējs minētajā periodā, iespējams, bijis bezalgas atvaļinājumā. Par 0,3% jeb 1,1 tūkst. darba ņēmēju iemaksas vispār nav veiktas.

Tāpat konstatēts, ka līdz 2014.gada 20.janvārim divdesmit trīs cilvēki paši ir veikuši iemaksas pensiju apdrošināšanai. Trīs cilvēkiem VSAA jau veikusi pārmaksāto iemaksu atmaksu, jo darba devējs ir samaksājis iemaksu parādu. Pārējiem - nosūtīta informācija par pārmaksātajām iemaksām, un pēc iesnieguma saņemšanas - tās atmaksās.

Tāpat ziņojumā iekļauta informācija par nokavēto iemaksu piedziņu, jo Ministru kabinets uzdeva Valsts ieņēmumu dienestam (VID) prioritāti piedzīt valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu parādus. Saskaņā ar nodokļu maksātāju iesniegtajiem pārskatiem 2013.gadam aprēķinātas (deklarētas) valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) summas kopumā 2,14 mljrd. EUR apmērā. Saskaņā ar VID rīcībā esošo informāciju 2013.gadā darba devēji VSAOI faktiski bija veikuši 2,18 miljardu eiro apmērā (t.sk. maksājumi par iepriekšējiem periodiem, nokavējuma nauda).

Uz 1.janvāri kopējais parāds (VSAOI un sociālais nodoklis) bija 180,5 miljoni eiro, kas, salīdzinot ar 2013.gada sākumu, samazinājies par 35,8%. Uz 2014.gada 1.janvāri darba devēju – VSAOI parādnieku kopējais skaits bija 52 859 jeb par 8040 mazāk nekā 2013.gada sākumā.

No 2011.gada 1.janvāra likums Par valsts sociālo apdrošināšanu paredz, ka cilvēks ir sociāli apdrošināts pensiju apdrošināšanai, ja par viņu faktiski ir veiktas obligātās iemaksas. Ja darba devējs iemaksas nav veicis, tad cilvēkam, sasniedzot pensionēšanās vecumu, ir tiesības pašam veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas pensiju apdrošināšanai.

Ministru kabinetam ik pēc sešiem mēnešiem jāizvērtē faktiski veikto obligāto iemaksu pensiju apdrošināšanai ietekmi uz cilvēku sociālo nodrošinājumu, un jāiesniedz Saeimai par to ziņojums.

Komentāri

Pievienot komentāru