Aukstais karš kases aparātu segmentā 

Latvijā apzināti vai arī neapzināti ir izvērsts aukstais karš kases aparātu segmentā, kurā tirgus pārdales instrumenta lomu spēlē nevis konkurenti, bet gan nodokļu administrācija

Māris Ķirsons, 2018. gada 19. februāris plkst. 7:23

Tā intervijā Dienas Biznesam stāsta SIA Computer Hardware Design (CHD) valdes priekšsēdētājs Olafs Bluķis.

Kases aparātu reforma virzās kā pa kalniem

Fragments no intervijas, kas publicēta 19. februāra laikrakstā Dienas Bizness:

«Nevaru pateikt iemeslus – kadru maiņa nodokļu administrācijā, tirgus situācija vai sazin kas, bet 30. oktobrī saņēmām vēstuli no VID, ka CHD kases aparāti neatbilst prasībām un pat uz vienu dienu tika izņemti no lietošanai atļauto saraksta, kaut arī tos par atbilstošiem izvirzītajām prasībām bija atzinis VID noteiktais atbilstības novērtētājs. Pārsteigums milzīgs! Neatbilstības punkti, maigi izsakoties, bija «safabricēti», un to arī norādījām un izskaidrojām. Piemēram, kā viena no neatbilstībām tika norādīta vienkāršā datu nodzēšanas iespēja, kaut arī attiecīgais kases aparātu modelis (instrukcija, no kuras nodokļu administrācija bija smēlusies attiecīgo informāciju) Latvijā nekad nav ticis pārdots. Šāds modelis tiek ražots, taču citiem tirgiem. Nodokļu administrācijas darbinieki gan atteicās nodemonstrēt, kā to uz atbilstības novērtētāja par atbilstošiem Latvijas normatīvu prasībām atzītajiem kases aparātiem var izdarīt.

Pēc lielākas skaidrošanās nodokļu administrācija atjaunoja Latvijā atļauto – sertificēto – kases aparātu sarakstā no tā «izslēgtos» uzņēmuma ražojumus. Atviegloti uzelpojām, bet klienti, kuri iegādājušies attiecīgos kases aparātus, ceļ trauksmi. Pēc viņu stāstītā, kontrolieri neesot mierā ar šādu aparātu lietošanu un nemitīgi brīdinot par to «it kā esošu neatbilstību». Klienti zvana un taujā – ko darīt? Ir pat unikāls gadījums, kad klientam – sertificēta kases aparāta lietotājam – tas tiek konfiscēts, jo «neatbilst prasībām», kaut arī šī paša kases aparāta modelis atrodas lietošanai atļauto sarakstā. Rezultātā ieguvēji var būt tie uzņēmēji, kuri vēl nebija paspējuši iegādāties prasībām atbilstošu – sertificētu kases aparātu un kuri, redzot to, kas notiek ar mūsu kases aparātu lietotājiem, tiek virzīti tos iegādāties no konkurentiem.

Tādējādi faktiski ir situācija, kuras rezultātā nodokļu administrācija veicina kases aprātu tirgus pārdali. Nav izslēgts, ka mērķtiecīgi. Līdzīgs stāsts ir saistībā ar hibrīda kases aparātiem, kurus atbilstības novērtētājs ir atzinis par atbilstošiem MK noteikumu izvirzītajām prasībām jau septembra sākumā, jo arī to gaidītāji joprojām ir gaidītāji. Iesniegumu reģistrācijai iesniedzām jau 12. septembrī. Noteikumi saka, ka VID jāatbild un kases aparāts jāreģistrē 15 dienu laikā, bet tas ilgstoši vilcinājās ar atbildēm un dažādiem papildu pieprasījumiem, līdz atteikumu reģistrācijai saņēmām 28. decembrī, dienā, kad VID bija atradis citas firmas modeli, ko iekļaut hibrīda kases aparātu sarakstā: tā sakot – domājiet, ko vēlaties!

No klientiem jau labu laiku saņemam arī ziņas, ka nodokļu inspektori mūsu potenciālos un arī esošos klientus mudina izvēlēties citu firmu, pat bieži vien norādot, kuru tieši. Savukārt, lai iedvestu bailes mums, nodokļu administrācija uzņēmumā (kurš nodokļos samaksā teju 25% no neto apgrozījuma un nav akcīzes nodokļa maksātājs) arī 2017. gadā veica tematisku pārbaudi. Lai jau būtu, taču aktā pierakstītais par klientu, kuriem arī veiktas pārbaudes, aparātiem - «apzināti veikuši izmaiņas kases aparāta konstrukcijā ar mērķi slēpt ieņēmumus» – šokēja, bez tam adekvāti pierādījumi tā arī joprojām nav likti galdā. Lielākais pārsteigums CHD sagaidīja 5. februāra vakarā, kad atbilstības pārbaudes institūcija Ernst&Young Baltic atsūtīja paziņojumu, ka, pamatojoties uz atšķirīgajām VID izteiktajām noteikumu punktu interpretācijām, pēc VID pieprasījuma atsauc savus pirms 10 mēnešiem izsniegtos atbilstības atzinumus. Neaptverams, starptautiska līmeņa auditorkompānijas darbības un ētikas standartiem neadekvāts solis, ko, šķiet, panākuši vietējās nodokļu administrācijas ierēdņi. Mums šobrīd nav gatavas atbildes, ko sniegt klientiem par situāciju, kā ieteikt rīkoties. Atbildība par šo putru ir VID pusē, jo tas gan ieceļ sertificētājus, gan reģistrē aparātus, gan meklē tiem neatbilstības, ja vēlas atrast. Un ir jautājums, kad VID vēlas un kad nevēlas atrast neatbilstības. Gadījies redzēt konkurentu aparāta instrukciju, kur vairāki punkti liecina par to, ka šis aparāts neatbilst noteikumiem, un punkti, kuri liecina, ka aparātam ir tādas pat «neatbilstības» kā CHD markas apsūdzētajiem modeļiem. Arī – domājiet, ko vēlaties!»

Visu interviju Tirgu bez cīņas neatdos lasiet 19. februāra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2017. gada 16. janvāris plkst. 6:44

Janvāra beigās vai februāra sākumā būs sertificēta pirmā kases sistēma, un no...

2017. gada 11. janvāris plkst. 18:09

Jauno kases aparātu iekārtu iegādes tēriņi tirgotājiem varētu būt 40-75 miljonu eiro...

2016. gada 09. septembris plkst. 17:03

Kases aparātu maiņa ir piespiedu reforma, kas ir lieka, norāda Latvijas Tirgotāju...

2015. gada 29. jūnijs plkst. 12:53

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) iebilst pret dārgu un pasaulē unikālu...

2014. gada 07. maijs plkst. 7:59

Valdība jaunos kases aparātu noteikumus atbalstīja jau šā gada februārī, taču, ņemot...

Nepalaid garām

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

Anda Šmitmane ēdināšanas biznesā Tukumā darbojas jau 20 gadus. Viņa atzīst, ka...

Mazumtirdzniecības tīkls Rimi pirmdien prezentēja pirmo veikalu Latvijā ar pašapkalpošanās skeneriem....

Pēdējā laikā būtiski pieaudzis elektrisko skrejriteņu vandālisma gadījumu skaits, stāsta koplietošanas...

Vai bērnam ir jābūt algas grāmatiņā, lai saņemtu IIN atvieglojumus jeb -...

«Pastāvēs, kas pārmainīsies - šis ir par mums un tieši tamdēļ mēs...

No šīs sadaļas
2018. gada 16. februāris plkst. 12:55

Elektroniskais pieraksts sākotnēji būs pieejams dažās tehniskās apskates stacijās.

2018. gada 16. februāris plkst. 8:32

Konstatēti arī šoferi, kuri pasažierus pārvadājuši bez derīgas autovadītāja apliecības.

2018. gada 15. februāris plkst. 17:25

Pēc vērienīgiem rekonstrukcijas darbiem uz autoceļa Rīga-Liepāja (Apvedceļš 11, Saldus) 15.februārī...

2018. gada 15. februāris plkst. 9:24

Azartspēļu nozare pagājušajā gadā sasniegusi pirmskrīzes apgrozījumu, tomēr nozari bažīgu...

2018. gada 15. februāris plkst. 8:22

«Tiem, kam bijis parastais telefons vai tāda nav bijis vispār, tas ir lielāks izaicinājums.»

2018. gada 14. februāris plkst. 11:31

Lai padarītu vienkāršāku PVN atgūšanas procesu un atvieglotu korporatīvo klientu ikdienu, Neste...

2018. gada 13. februāris plkst. 10:05

Ķīpsalas izstāžu centrā izstādēm ir kļuvis par šauru.

2018. gada 09. februāris plkst. 15:09

Jūrmala būs pirmā pilsēta Latvijā, kur no 2018. gada 1. marta tiek...

2018. gada 09. februāris plkst. 10:17

Teju katra trešā šī zīmola kāzu kolekcijas kleita kļūst par dižpārdokli, taču to komerciālā veiksme nav racionāli izskaidrojama.

2018. gada 08. februāris plkst. 22:16

Tā ir viena no lielākajām Lietuvas biznesa tiešajām investīcijām ārvalstīs.