Jaunās kasu sistēmas – haoss valstī vai iespēja attīstīties? 

Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem par nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektronisko ierīču un iekārtu tehniskajām prasībām komersantiem jau no 2017. gada janvāra ir jālieto kases aparāti ar pamatdarbības sistēmu, kas atbilst Valsts ieņēmuma dienesta (VID) stingri definētām tehniskām prasībām.

Edijs Tanons - SIA «Datakom» risinājumu direktors, 11.6.2018

Foto: publicitātes

Šāda sistēma atšķirībā no iepriekšējiem risinājumiem ļauj detalizēti un nekļūdīgi reģistrēt visas ar saimniecisko darbību saistītās aktivitātes. Tas ir būtiski godprātīgam komersantam un nostiprina kopējo godīgas konkurences principu uzturēšanu dažādās tautsaimniecības jomās valstī.

Protams, reālā situācija liecina, ka daudzi komersanti dažādu iemeslu dēļ šīs jaunās kases sistēmas arvien nav ieviesuši, un ar grozījumiem normatīvos komersantiem, kas iekļauti tā dēvētajā VID «baltajā sarakstā», atļauts šīs jaunās sistēmas ieviest ne vēlāk kā ar 2019. gada 1. janvāri. Valsts no savas puses ir definējusi skaidras prasības, grozot noteikumus ir bijusi pretimnākoša godprātīgas saimnieciskās darbības īstenotājiem, un, ja šīs jaunās sistēmas arvien nav ieviestas – tagad ir īstais laiks! Godprātīgam komersantam tā ir iespēja padarīt efektīvāku grāmatvedību, parūpēties par datu drošību un būt līdzatbildīgam godīgas konkurences veicināšanā valstī.

Ir skaidrs, ka kases sistēmu nomaiņa prasa laiku. Ja runājam par vidēji lielu Latvijas uzņēmumu, kur nomaināmas varētu būt vismaz 50 – 100 kases, jārēķinās, ka kopējais sistēmu nomaiņas process aizņems vismaz pusgadu. Jāteic, ka jaunā risinājuma ieviešana, nav tikai godprātīga sekošana normatīvajiem aktiem, tā ir arī domāšana ilgtermiņā. Jebkuras pārmaiņas sevī ietver nezināmo par nākotni, un tomēr katras pārmaiņas sevī ietver iespēju uzlabot procesus.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Lielākā daļa uzņēmēju, ar kuriem runājām, vēlas izmantot radušos situāciju, lai uzlabotu darba efektivitāti gan mazumtirdzniecības vietā, gan atbalsta pusē – ofisā. Tā ir iešana līdzi laikam un darba atvieglošana pašam sev. Kā jau ar visu jauno – ir saprotamas komersantu bažas, ka jaunās sistēmas varētu uzlikt papildu atbildību vai papildu darba slogu, taču realitātē ir citādāk – tās pat atvieglo darbu. Pēc sistēmu ieviešanas nav nepieciešami papildu darbinieki, ne arī kādam darbiniekam tas varētu radīt papildu pienākumu slogu, bet starp būtiskiem ieguvumiem būs augstāka datu drošība un daudz pārskatāmāka saimnieciskā darbība.

Ir dažādas tautsaimniecības nozares, kurām jārēķinās ar izņēmumiem kases aparātu risinājumos, piemēram, degvielas uzpildes stacijas vai taksometri. Tāpēc ir būtiski izprast, kāds tieši kases sistēmas risinājums konkrētam komersantam ir nepieciešams. Latvijā pašlaik ir apmēram trīs lielākie normatīviem atbilstošu kases sistēmu risinājumu izstrādātāji, kuri tad arī būs kompetenti tautsaimniecības veicēju konsultēt īstā risinājuma piemeklēšanā. Arī SIA «Datakom» jau ir izstrādājis normatīviem atbilstošu kases sistēmas risinājumu. Risinājumu izstrādājām ciešā sadarbībā ar VID, izprotot iestādes vēlmes un mērķus. Tas rezultējies zināšanās un padziļinātā pieredzē kases sistēmu nomaiņā un līdz ar to – arī izpratnē par to, cik laikietilpīga un sarežģīta tā ir. Mums bija svarīgi radīt risinājumu, kas būtu elastīgs attiecībā uz integrētajām sistēmām un tajā pašā laikā ātrs, stabils un atbilstošs VID prasībām.

Jaunie kases sistēmu risinājumi ir liels palīgs ikdienā, jo daudz precīzāk uzskaita un apkopo datus par saimniecisko darbību, turklāt, tos ieviešot, komersants var būt drošs par datu aizsardzību, tāpēc aicinātu ikvienu komersantu izvērtēt gan individuālos, gan kopējos savas tautsaimniecības nozares ieguvumus pēc jaunās sistēmas nomaiņas. Esmu drošs, ka šo sistēmas nomaiņas soli spert kļūs daudz vieglāk. Un, protams, svarīgi apzināties, ka pēc 2019. gada 1. janvāra tiesiskajām normām neatbilstošu kases risinājumu lietošana var rezultēties saimnieciskās darbības apturēšanā vai licences atņemšanā.

Tevi varētu interesēt

Donna Dana, jūs «pārshēmojāties» vai iedomājāties, ka varat spēlēt pārāk prasti. Jūs...

«Melu kampaņas organizatori un tās tiražētāji medijos ir uzvarējuši,» tā paziņojumu par...

Māris Skujiņš atsauc savu pieteikumu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatam, teikts...

Latvijā noteiktais slieksnis fizisko personu konta apgrozījumam, pie kura bankām šobrīd ir...

«Mīļais Dievs, tas ir bezpriģels*!» saka cilvēki uz ielas. Cita vārda nav....

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Visticamāk, nākamās nedēļas Saeimas plenārsēdē tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam būs...

«Melu kampaņas organizatori un tās tiražētāji medijos ir uzvarējuši,» tā paziņojumu par...

Māris Skujiņš atsauc savu pieteikumu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektora amatam, teikts...

Sakarā ar notiekošo maksātnespējas jomā Saeimas opozīcijas deputāti prasa neuzticības izteikšanu...

Nekustamo īpašumu aģentu darbība ir jāsakārto, taču par to, kā tas notiks,...

Vjetnamā strādājošiem Latvijas uzņēmējiem turpmāk paredzēts nodrošināt stabilu nodokļu...

Virsstundu apmaksas samazināšana no pašreizējiem 100% līdz 50% tām nozarēm, kuras noslēgušas...

Līdz 2019. gada 1. janvārim patērētāju kreditēšanas pakalpojumu sniedzējiem jāizveido noziedzīgi...

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija šodien nolēma atlikt lēmuma pieņemšanu par...

Briti nav ieinteresēti, lai viņu jurisdikcijā reģistrētās kompānijas radītu problēmas pašmājās...