Foto: LETA

Problēmu novēršana VID izbrāķētajiem kases aparātiem izmaksās pusmiljonu, taču maksāt neviens negrib 

Veicot vērienīgo kases aparātu reformu, Valsts ieņēmumu dienests (VID) izbrāķējis 18 000 kases aparātus, kuru iegādei vai programmatūras nomaiņai uzņēmumi iztērējuši ap 5 miljoniem eiro. Lai VID konstatētās problēmas novērstu, nepieciešams pusmiljons eiro, taču šobrīd nav skaidrs, kurš par to maksās, ceturtdien vēstīja raidījums LNT Ziņas.

Dienas Bizness, 2018. gada 16. marts plkst. 8:34

Jau ziņots, ka pagājušā gada nogalē uzņēmēju pārbaudēs atklājās, ka vairāki sertificētie un VID reģistrētie kases aparātu modeļi neatbilst noteikumiem un tajos joprojām iespējama iejaukšanās. Tagad pēc vairāku mēnešu skaidrošanās dienests no attiecīgā reģistra izslēdzis sešus Latvijas lielākā kases aparātu ražotāja CHD kases aparātu modeļus. Tie izrādījušies paši populārākie modeļi, līdz ar to par neatbilstošiem atzīti 18 000 kases aparātu.

VID secinājis, ka CHD saražojis daudz kases aparātu ar elektronisko kontrollenti, kas nenodrošina obligātu Ministru kabineta noteikumos ierakstītu prasību - energoneatkarīgu atmiņu. Tā nepieciešama, lai, pat pazūdot elektrībai un nestrādājot baterijai, nepazustu dati. Šī nepilnība atklājās pēc pārbaudēm vairākos uzņēmumos, kas bija iegādājušies kases aparātus ar brāķētu bateriju. Tā bija tukša, lai gan tai vajadzēja darboties divus mēnešus. «Praksē pierādījās, ka, pazūdot elektrībai, visa informācija no kases aparātiem pazuda. Šī informācija jāglabā trīs gadus, un faktiski šie kases aparāti nenodrošina šo ļoti būtisko prasību, jo kases aparātiem nav fiskālās atmiņas,» skaidro VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktora vietniece Inese Bindemane.

Brāķētās baterijas, kas atklājušās aptuveni 300 kases aparātiem, par paša līdzekļiem ražotājs steidzis nomainīt. Tomēr VID bija konstatējis vēl vairākas neatbilstības un aicinājis tās novērst. Ražotājs tā arī esot izdarījis un kases aparātu modeļus jau atkārtoti iesniedzis pārbaudei. Šobrīd grūti prognozēt, cik ilgi notiks uzlaboto versiju pārbaude un kad tā būs pieejama uzņēmējiem. CHD savu vainu neatzīst un uzskata, ka arī iepriekš kases aparāti atbilduši noteikumiem, jautājums esot par interpretāciju. «Gājām tiem visiem "marazmiem" pāri un sataisījām tā. Lai gan mēs arī strīdējāmies, pirmkārt, tas nav rakstīts nekur, otrkārt, tas nav drauds valstij, treškārt, eksperti tam izgāja cauri un teica - labi,» skaidro uzņēmuma valdes loceklis Ritvars Ziders.

Tikmēr VID ieskatā, visā šajā situācijā vainīgs ir brāķēto iekārtu ražotājs un tam būtu arī jāsedz aptuveni pusmiljonu eiro lielās izmaksas, kas saistītas ar uzlabojumu veikšanu. Kāds ir konkrētos modeļus sertificējušās atbilstības iestādes Ernst&Young viedoklis šajā jautājumā, LNT Ziņām pagaidām neizdevās noskaidrot. Nekāda oficiāla rīkojuma par to, kam jāsedz izmaksas, nav. To lielā mērā noteiks līgumi, kurus uzņēmumi slēguši ar kases aparātu apkalpojošiem dienestiem. Ražotājs atzīst, ka uzņēmumiem pašiem var nākties apmaksāt kases aparātu programmatūras uzlabošanu. Vienlaikus CHD pārstāvis pieļāva arī iespēju, ka būtu gatavs segt daļu izmaksu, ja pārējo uzņemtos arī auditors un VID.

Tikmēr uzņēmēji uzsver, ka viņu vainas šajā situācija nav. «Uzņēmējs, protams, nav vainīgs. Šajā gadījumā jāskatās, vai nu sertificētājs Ernst & Young ir kļūdījies un izdevis neatbilstošu dokumentu. Vai arī, ja tiešām, kā esmu dzirdējis, ka Ernst & Young sertificēja un CHD viņus ir mānījis, tad CHD būtu jāsedz [izmaksas]. Bet neticu, ka CHD būtu iesniedzis nepatiesu informāciju Ernst & Young,» saka Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.

Kopumā šobrīd no visiem reģistrētajiem kases aparātiem sertificēta ir trešā daļa, tomēr prasībām atbilst tikai nepilni 7%.

LASI VĒL:

Kossovičs: VID maldina uzņēmējus un lobē ārzemju uzņēmumu
Aukstais karš kases aparātu segmentā

Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt

Ne lietotājiem, ne valstij par saviem līdzekļiem neatbilstības nav jānovērš.

Konstatētas neatbilstības vairākos jauno kases aparātu modeļos, tomēr esošie lietotāji tos varēs...

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir reģistrējis pirmos divus hibrīda kases aparātus -...

Janvāra beigās vai februāra sākumā būs sertificēta pirmā kases sistēma, un no...

Jauno kases aparātu iekārtu iegādes tēriņi tirgotājiem varētu būt 40-75 miljonu eiro...

Nepalaid garām

Mēbeļu veikals–noliktava Likvy LV Jūrkalnes tehnoloģiskajā parkā ir atvērts tikai izpārdošanas...

Rīgā plānots ieviest jaunu aplikāciju Flipix, kas apmaiņā pret reklāmu noskatīšanos sniegs...

Akciju tirgus galvenā ziņa janvārī – pasaules gals nav iestājies. Tie, kas neseko...

Kamēr lielajiem uzņēmumiem uzrādīt strauju izaugsmi ir salīdzinoši grūti, mazāki uzņēmumi,...

Vēl pirms diviem gadiem Pārdaugavā, Robežu ielas koka namā, čakli strādāja vietējais...

No šīs sadaļas

Vai vēlaties pienācīgi un kvalitatīvi aprīkot plašas un modernas noliktavas, kurās ir...

Veselības ministrija (VM) iecerējusi izstrādāt veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzi,...

Juridiskais uzņēmums Mossack Fonseca, kas bija «Panamas dokumentu» skandāla centrā, paziņojis,...

17 «Rimi»un «Iki» veikalus Lietuvā vēlas iegādāties ne tikai Latvijas mazumtirdzniecības tīkla...

Uzņēmums Econom Class Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā iesniedzis maksātnespējas...

Viens no Virši-A tuvākās nākotnes mērķiem ir stiprināt klātbūtni Rīgā un Pierīgā...

Yandex.Taxi sācis darboties Rīgā – Latvija kļuvusi par pirmo Eiropas Savienības valsti,...

Lai iedzīvotāji par ūdenssaimniecības pakalpojumiem - ūdensapgādi un kanalizāciju maksātu atbilstoši...

Eiropas lielākais apģērbu mazumtirdzniecības uzņēmums un zīmola «Zara» īpašnieks «Inditex»...

SIA Omniva pārdošanas ieņēmumi Latvijā 2017. gadā pieauga par 58%, sasniedzot 4,01 miljonus eiro,...