Austrālija gatavojas slānekļa eļļas bumam 

Austrālijas rīcībā varētu būt slānekļa eļļas krājumi vairāk nekā 20 triljonu ASV dolāru vērtībā, kas būtu pietiekami, lai valsts kļūtu par pašpietiekamu degvielas ražotāju.

Jānis Rancāns, 24.01.2013

Ar šādām aplēsēm, balstoties uz pētījumu rezultātiem Austrālijas dienvidos, klajā nākusi Brisbenas enerģijas kompānija Linc Energy.

Saskaņā ar kompānijas aprēķiniem kopumā atradnēs varētu būt, sākot no 3,5 līdz 233 miljardiem barelu slānekļa eļļas. Šāds apjoms varētu Austrāliju pārvērst no «melnā zelta» importētājas par eksportētāju, raksta vietējie plašsaziņas līdzekļi.

Austrālijas dabas resursu attīstības ministrs Toms Koutsanons (Tom Koutsantonis) pat izteicies, ka slānekļa eļļa un degslānekļa gāze no šī brīža kļūs par vienu no galvenajiem aspektiem, lai nodrošinātu valsts enerģētisko neatkarību. Ministrs gan atzina, ka patlaban vēl neesot veikti vajadzīgie aprēķini, lai kļūtu skaidrs, vai eļļas iegūšana Austrālijas dienvidos atklātajās atradnēs varētu būt ekonomiski izdevīga.

Arī enerģētikas eksperti piesardzīgi vērtē Austrālijas iespējamās slānekļa eļļas iegulas, norādot, ka patlaban nav zināms, cik daudz no atklātajiem resursiem varēs iegūt, vēsta Reuters.

Tikmēr enerģijas kompānija Linc Energy sākusi meklēt investorus nākamajam slānekļa eļļas iegūšanas posmam, kura izmaksas tiek lēstas 150 – 300 miljonu ASV dolāru apmērā. Investoru meklēšanā piesaistīta arī britu banka Barclay’s. Kompānija arī norāda, ka atradnēm ir potenciāls Austrālijā uzsākt slānekļa eļļas un gāzes ieguves «bumu», līdzīgu tam, kāds ir piemeklējis ASV.

Laikraksts The Wall Street Journal aizvadītajā nedēļā vēstīja, ka ASV šogad varētu kļūt par pasaulē lielāko eļļas eksportētāju.

Jaunākais izdevums