Transports un loģistika

Balsojot atšķirīgi, lidostas Rīga padome tomēr atlaiž valdes priekšsēdētāju

Egons Mudulis, 17.06.2016

Lidostas "Rīga" valdes priekšsēdētājs Andris Liepiņš

Foto: Zane Bitere/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Lidostas padomes priekšsēdētājam Jurim Kanelam un padomes loceklim Raitim Nešporam balsojot par, bet neatkarīgajam padomes loceklim Tālim Linkaiti ‒ pret, krēslu zaudējis uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Andris Liepiņš.

Arī valdes loceklim Ilmāram Upeniekam karjera lidostā būs beigusies, jo maz ticams, ka akcionārs – Satiksmes ministrija (SM) ‒ varētu rīkoties citādi nekā lēma divi no trim padomes locekļiem. Viņa gadījumā T. Linkaits balsojumā par neuzticības izteikšanu atturējās. Neatkarīgais padomes loceklis Db.lv norādīja, ka to, vai I. Upenieks bijis interešu konfliktā konkrētā iepirkumā, jāvērtē kompetentām institūcijām. Savukārt valdes priekšsēdētāja gadījumā bijis skaidrs, ka nav noticis nekas tāds, kādēļ būtu jālemj par neuzticības izteikšanu. Arī SM veiktajā lidostas audita ziņojumā, kur pārmesta iepirkumu procedūras nepildīšana atsevišķos gadījumos, nav bijuši minēti ne kādi likumpārkāpumi, ne vainīgās personas.

T. Linkaits gan atzīst, ka iepirkumu procedūras vienmēr var uzlabot, taču padome nav vērtējusi nedz valdes līdzšinējo darbību, nedz sasniegumus, nedz veicamos darbus. Pēc viņa teiktā, diskusija koncentrējusies uz divu valdes locekļu atbrīvošanu. «Ja kādam bija uzstādījums šos valdes locekļus noņemt, tad tas arī tika veiksmīgi izdarīts,» atzīmē aviācijas eksperts.

LTV iepriekš ziņoja, ka tās rīcībā nonākušais lidostas iekšējā audita ziņojums liecina, ka iepirkuma procedūras uzņēmumā nenotiek, ievērojot saimniecisku rīcību ar kapitālsabiedrības līdzekļiem. Kā viens no piemēriem minēts šī gada pavasarī slēgtais 700 tūkst. eiro vērtais līgums ar būvniecības uzņēmumu SIA Velve, kura valdē vēl 2014. gadā darbojies arī I. Upenieks. Veiktais audits norāda uz interešu konflikta risku.

Savdabīga gan bija Satiksmes ministrijas un tās vadības pieeja lidostas valdes jautājumam. Šodien, kad uzņēmuma padomei bija jāsanāk uz pirmo sēdi, kurā neplānoti jālemj, ko darīt ar valdi, satiksmes ministrs Uldis Augulis devās uz 15. Grāmatu svētkiem Daugavpils novadā. Lai gan ministrijas ieraksts Twitter vietnē rāda, ka tur noritējusi arī diskusija par lauku ceļiem, tā visticamāk bija laba iespēja izvairīties no nepatīkamiem jautājumiem, kādi žurnālistiem varētu rasties saistībā ar lidostas pārvaldību.

Savdabīga bijusi arī SM pieeja pašas ministrijas veiktā audita ziņojuma sakarā. Pēc padomes locekļu teiktā, viņiem SM telpās bija salīdzinoši īsā laikā jāiepazīstas ar apmēram 40 lappušu garu, aizslepenotu materiālu, uz kura pamata tad arī jāpieņem lēmums par valdes nākotni. Līdz ar to visai droši var pieņemt, ka ziņojuma nopludinātājs LTV bijusi pati ministrija. Apmēram pusstundu iepazīties ar audita ziņojumu bijis dots arī lidostas valdes locekļiem padomes sēdes laikā.

Pēc lidostas padomes priekšsēdētāja teiktā, valdē darbu turpinās valdes locekle Ilona Līce, kuru lidostas padome ierosina iecelt par lidostas pagaidu valdes priekšsēdētāju, un valdes loceklis Verners Stūrmanis. Lai nodrošinātu pilnvērtīgu valdes darbu, lidostas padome ierosinājusi akcionāru sapulcē apstiprināt par pagaidu valdes locekli līdzšinējo lidostas Komerciālā departamenta direktoru Artūru Saveļjevu.

Egons Mudulis