Pasaulē

Barrozu: Skotijas pievienošanās ES varētu nebūt iespējama

LETA--EUOBSERVER, 17.02.2014

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Neatkarības pasludināšanas gadījumā Skotijas pievienošanās Eiropas Savienībai (ES) būtu «sarežģīta, ja ne pat neiespējama», svētdien atzina Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žozē Manuels Barrozu.

Intervijā britu raidsabiedrībai BBC Barrozu norādīja, ka veto Skotijas uzņemšanai blokā varētu uzlikt tādas valstis kā Spānija, kur drīzumā gaidāms referendums par Katalonijas atdalīšanos.

«Es uzskatu, ka tas būs ārkārtīgi sarežģīti, ja ne pat neiespējami, kādai jaunai dalībvalstij, kas atdalījusies no kādas mūsu valsts, panākt [pašreizējo dalībvalstu] piekrišanu,» skaidroja EK prezidents. «Mēs esam pieredzējuši, ka Spānija, piemēram, iebilst pat pret Kosovas atzīšanu, zināmā mērā šis ir līdzīgs gadījums, jo tā ir jauna valsts.»

Tikmēr Skotijas valdība solījusi, ka gadījumā, ja septembrī paredzētajā referendumā vēlētāji atbalstīs neatkarības pasludināšanu, 18 mēnešu laikā pēc balsojuma tiks veiktas pārrunas par valsts jaunajiem ES dalības nosacījumiem.

Šajā laikā Skotija oficiāli vēl būtu Lielbritānijas sastāvā - līdz neatkarības pasludināšanai 2016.gadā.

Skotija uzskata, ka tā varēs pievienoties ES, izmantojot ES līguma 48.pantu un tādējādi rodot iespēju izvairīties no oficiālās iestāšanās procedūras.

Taču Barrozu šādas cerības noraidīja.

«Gadījumā, ja būs jauna valsts, valsts, kas būs atdalījusies no pašreizējās dalībvalsts, tai nāksies pietiekties [dalībai blokā],» uzsvēra EK prezidents.

Reaģējot uz Barrozu izteikumiem, Skotu nacionālās partijas (SNP) līdera vietniece Nikola Stērdžena jau pasteigusies Barrozu pausto viedokli nodēvēt par absurdu.

«Tas ir absurds apgalvojums, ko apliecina arī smieklīgais salīdzinājums ar Kosovu. Skotija jau ir ES, un tā tas ir bijis 40 gadus,» viņa norādīja. «Fakts ir tāds, ka neviena dalībvalsts nav pateikusi, ka tā uzliktu veto Skotijas turpmākai dalībai.»

Referendums, kurā skotiem būs jāatbild uz jautājumu «Vai Skotijai jākļūst par neatkarīgu valsti?», notiks 2014.gada 18.septembrī.

Vēl pēc diviem mēnešiem referendums par atdalīšanos no Spānijas iecerēts Katalonijā, lai gan Spānijas valdība solījusi nepieļaut balsojuma norisi.

Komentāri

Pievienot komentāru