Pasaulē

Beļģijas karalis Alberts II veselības dēļ atsakās no troņa

Jānis Rancāns, 04.07.2013

Beļģijas karalis Alberts II

Foto: AFP/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Beļģijas karalis Alberts II atteiksies no troņa par labu savam vecākajam dēlam Filipam. Televīzijas uzrunā karalis paziņojis, ka viņa veselība vairs nav tik laba, lai varētu pildīt savus pienākumus.

Alberts II tronī atradies divdesmit gadus un no tā iecerējis atteikties 21. jūlijā. «Es apzinos, ka manas vecums un veselība vairs neļauj man pildīt manus pienākumus tā, kā es to gribētu. Princis Filips ir labi sagatavots, lai mantotu varu,» televīzijas uzrunā sacījis 79 gadus vecais Beļģijas karalis.

Beļģija ir konstitucionāla monarhija, kurā karalis pilda lielākoties ceremoniālu lomu. Viens no viņa pienākumiem ir būt par mediatoru konstitucionālu krīžu laikā. Karalis aktīvi strādāja pie tā, lai atrisinātu politisko strupceļu 2010. – 2011. gadā, kad valsts politiskie spēki par valdības izveidošanu nespēja vienoties 541 dienu.

Alberta II valdīšanas laikā pastiprinājušās domstarpības starp valsti apdzīvojošu flāmu un valoņu politiskajām partijām. Analītiķi uzskata, ka karaļa atkāpšanās ir politisks mēģinājums samazināt flāmu separātisma izpausmes pirms 2014. gadā paredzētajām vēlēšanām, jo abās etniskajās grupās valda liela cieņa pret karaļnamu, raksta Bloomberg Businesweek.

Alberts II bija sestais Beļģijas karalis kopš Leopolds I 1831. gadā sēdās tronī. Varu viņš mantoja pēc sava brāļa Boduēna I nāves 1993. gadā. Aprīlī no troņa par labu savam dēlam Orānijas princim Vilemam Aleksandram atteicās arī Beļģijas kaimiņvalsts Nīderlandes karaliene Beatrikse.

Komentāri

Pievienot komentāru