Nodokļi

Cukura akcīzes apetīte kļuvusi mazāka

Māris Ķirsons, 12.06.2019

Foto: pixabay.com

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Būtiski lielākas akcīzes nodokļa likmes noteikšana saldinātajiem dzērieniem, ņemot vērā tajos esošo cukura daudzumu, visticamāk, tiks ieviesta nevis pēc gada, kā sākotnēji plānots, bet pēc diviem.

To liecina Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdes diskusijas, izskatot grozījumus akcīzes nodokļa likumā. Atbildīgajā komisijā tika piedāvāti pat trīs dažādi piedāvājumi, tādējādi faktiski mīkstinot sākotnējo piedāvājumu – gan nosakot garāku termiņu, no kura brīža tas varētu būt spēkā, gan arī mazākas akcīzes nodokļa likmes. DB jau vēstīja, ka priekšlikumu par diferencētu akcīzes nodokli bezalkoholiskajiem dzērieniem no 2020. gada 1. jūnija iesniedza Saeimas deputāti Andris Skride, Ilmārs Dūrītis un Inese Voika, to atbalstīja arī parlamenta vairākums.

Priekšlikums paredz, ka bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukura saturu līdz 5 gramiem uz 100 mililitriem akcīzes nodoklis būtu 7,4 eiro par 100 litriem, tiem, kuru saturā cukura daudzums būtu no 5 līdz 8 gramiem – 10 eiro par 100 litriem un tiem, kuru saturā cukura daudzums pārsniegtu 8 gramus, akcīzes nodokļa likme jau būtu 30 eiro. Jāņem vērā, ka pašlaik akcīzes nodokļa likme bezalkoholiskajiem dzērieniem ir noteikta 7,4 eiro par 100 litriem.

Likmju lieta

Saeimas deputāts Andris Skride norādīja, ka ir notikušas diskusijas un to rezultātā tiek piedāvāts triju likmju vietā ieviest divas likmes. Bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukura saturu līdz 8 gramiem (iepriekš līdz 5) uz 100 mililitriem akcīzes nodoklis būtu 7,4 eiro par 100 litriem, un tiem, kuru saturā cukura daudzums pārsniegtu 8 gramus, akcīzes nodokļa likme jau būtu 20 (sākotnēji 30) eiro. Bez tam šādas nodokļu likmes stātos spēkā no 2021. gada 1. jūlija, nevis kā sākotnēji bija piedāvāts no 2020. gada 1. jūlija. «Tas ir sava veida kompromiss ar nozari, bet priekšlikuma būtība ir samazināt cukura patēriņu ar dzērieniem pieaugušo un jo īpaši bērnu uzturā,» uzsvēra A. Skride. Savukārt Bezalkoholisko dzērienu uzņēmēju asociācijas pārstāve Inese Lielpinka steidza piemetināt, ka industrija minētajam priekšlikumam nepiekrīt un atbalsta Zemkopības ministrijas piedāvāto risinājumu. Zemkopības ministra Kaspara Gerharda biroja vadītājs Jānis Eglīts norādīja, ka priekšlikums ir arī ieviest divas likmes, bet bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukura saturu līdz 8 gramiem uz 100 mililitriem akcīzes nodoklis būtu 7,4 eiro par 100 litriem un tiem, kuru saturā cukura daudzums pārsniegtu 8 gramus, akcīzes nodokļa likme jau būtu 14 eiro. «14 eiro likme par 100 mililitriem dzērieniem ar cukura saturu virs 8 gramiem ir tāpēc, lai tā būtu vienlīdzīga ar akcīzes nodokli alum, jo nebūtu loģiski, ja bezalkoholiskajam dzērienam akcīzes nodokļa likme būtu augstāka nekā alum,» par to, kāpēc 20 eiro likme nav pieņemama, skaidroja Inese Lielpinka.

Visu rakstu lasiet 12. jūnija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Komentāri

Pievienot komentāru