Cukuroto dzērienu aplikšana ar akcīzes nodokli kļūst par modes lietu 

Akcīzes nodokļa sasaiste ar cukura vai tā aizstājēju daudzumu limonādēs kļūst par modes lietu, jo pērn tādu ieviesa Lielbritānija un Dienvidāfrika, diskusijas par šādu nodokli notiek ne tikai Latvijā, bet arī citās valstīs.

Māris Ķirsons, 05.7.2019
1/2

Foto: pixabay.com

To liecina a/s BDO Latvia pētījums par akcīzes nodokli cukurotiem dzērieniem. «Lai arī kopējais valstu skaits, kuros ir ieviests akcīzes nodoklis dzērieniem atkarībā no tajos esoša cukura daudzuma, nav ļoti kupls, var secināt, ka to pulks augs,» pētījuma datus vērtē a/s BDO Latvia partneris Jānis Zelmenis. Viņš norāda, ka šim nodoklim ir divi būtiski balsti – cilvēku veselība un papildu ieņēmumi valsts kasē. «Lielajās valstīs, kur ir daudz iedzīvotāju, šī cukura akcīzes nodokļa ieņēmumi būs lielāki par tām valstīm, kurās ir neliels iedzīvotāju daudzums. Turklāt jāņem vērā vēl kāda nianse – kontrole par to, vai par attiecīgajiem dzērieniem (tajos esošo cukura daudzumu) ir samaksāts atbilstošs nodoklis,» skaidro J. Zelmenis. Viņaprāt, ir salīdzinoši vieglāk kontrolēt šī nodokļa adekvātu iekasēšanu tādā ģeogrāfiski nošķirtā valstī, kāda ir Lielbritānija ar sava veida izņēmumu – Ziemeļīriju, savukārt daudz grūtāk to ir nodrošināt ES dalībvalstij, kur valstu robežas faktiski ir iezīmētas kartē, bet realitātē neeksistē. «Domāju, ka tas ir tikai laika jautājums,» uz vaicājumu, vai pēc kāda brīža akcīzes nodoklis par cukurotām limonādēm netiks regulēts jau no Eiropas direktīvas vai regulas, atbild J. Zelmenis. Viņš norāda, ka akcīzes nodokļi bija un ir sava veida attiecīgo preču patēriņa regulētāji. «Šāda nodokļa ieviešanas pamats ir Pasaules Veselības organizācijas (PVO) ziņojumā, kurā minēts, ka cukura diabēts izraisa būtiskus zaudējumus valstu IKP gan tieši, gan netieši, jo, iegūstot cukura diabētu, cilvēkiem samazinās darba spējas, kā arī valstij ir papildu ārstniecības izmaksas. Līdz ar to PVO iesaka valstīm rīkoties un piemin cukuroto dzērienu nodokli kā vienu risinājumu šai problēmai,» stāsta J. Zelmenis. Viņš norāda, ka tieši tāpēc ir vēlme ar nodokļa palīdzību samazināt cukuroto dzērienu patēriņu un līdz ar to samazināt ar dzērienu izraisīto veselības problēmu saistītās izmaksas, kā arī papildus iegūt nodokļu ieņēmumus, kurus valsts varētu novirzīt veselības aprūpei vai citiem mērķiem.

Celmlauzis Norvēģija

Pētījums rāda, ka Norvēģijā akcīzes nodoklis dzērieniem ar cukuru jau darbojas kopš 1924. gada. Norvēģijā cukurotajiem dzērieniem tiek piemērota fiksēta likme par katru litru, balstoties uz to, kādā kategorijā dzēriens ietilpst, turklāt nodoklis tiek uzlikts ne tikai tiem dzērieniem, kuru sastāvā ir tikai cukurs, bet arī tādiem, kuru sastāvā ir arī mākslīgie saldinātāji. Nodokļa likmes ir 4,82 norvēģu kronas (apmēram 0,5 eiro) par litru bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukuru vai mākslīgajiem saldinātājiem, 29,34 norvēģu kronas (apmēram 3 eiro ) par litru koncentrātam (sīrupam), 1,73 norvēģu kronas (apmēram 0,18 eiro) par litru sulām un sīrupiem, kas ražoti no augļiem, ogām un dārzeņiem bez pievienotā cukura, un 10,47 norvēģu kronas (apmēram 1 eiro) par litru koncentrātiem, kas ražoti no augļiem, ogām un dārzeņiem, bet nesatur pievienoto cukuru. J. Zelmenis norāda, ka arī 1918.–1940. gada Latvijas nodokļu sistēmā ir atrodams cukura akcīzes nodokļa aizmetnis. «Šodien šķiet dīvaini, ka tā laika Latvijā ar akcīzes nodokli (2,50 Ls/kg) aplika raugu, sērkociņus (0,01 Ls/paciņa), kā arī augļu un ogu sulas, tomēr tam ir izskaidrojums. Latvijas turīgākie cilvēki pirka alkoholu veikalā (tas bija aplikts ar attiecīgu akcīzes nodokli), bet nabadzīgākie cilvēki alu, šņabi brūvēja, izmantojot raugu, un tas tika pielīdzināts šodienas izpratnē kā spirta ekvivalents,» skaidro J. Zelmenis. Viņam interesanta ir tobrīd eksotiskās šokolādes un tējas aplikšana ar akcīzes nodokli. «Šos importētos produktus patērēja tā laika sabiedrības krējums, savukārt vairākums iedzīvotāju lietoja Latvijā audzētās ķimeņu, kumelīšu, liepziedu un citas augu valsts tējas,» norāda J. Zelmenis.

Visu rakstu lasiet 5. jūlija laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

Būtiski lielākas akcīzes nodokļa likmes noteikšana saldinātajiem dzērieniem, ņemot vērā tajos...

Ja parlaments nemainīs savu nostāju, skatot grozījumus akcīzes nodokļa likumā galīgajā lasījumā,...

Būtiski lielākas akcīzes nodokļa likmes noteikšana saldinātajiem dzērieniem, balstoties uz tajos...

Igaunijas pārtikas nozares pārstāvji par diskriminējošu uzskata valdības lēmumu ieviest...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

2019. gada desmit lielāko nekustamā īpašuma darījumu sarakstā Rīgā un Pierīgā ir ne...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

No šīs sadaļas

Lietuvas valdība trešdien piekritusi no nākamā gada janvāra paaugstināt minimālo algu par...

Jūlijā stājās spēkā vairākas nozīmīgas izmaiņas Pievienotās vērtības nodokļa likumā —...

900 Latvijā reģistrētām SIA, kuru 100% īpašnieks ir ārvalstīs reģistrēta kompānija, mēneša...

Turpmāk par ātruma pārsniegšanu no 51 līdz 60 kilometriem stundā netiks atņemtas...

Čeku loterijā līdz otrdienas plkst.10 jau ir reģistrēti 23 tūkstoši čeku, biļešu...

Vai jūlijā uzsāktā Čeku loterija mudinās pircējus «saskaldīt» pirkumus, lai reģistrētos vairākkārt...

No šodienas sāk darboties čeku loterija, un pirkumu jeb pakalpojumu čekus var...

Iedzīvotājiem, kuri līdz 2019. gada 1. jūlijam ir veikuši brīvprātīgās veselības apdrošināšanas...

No šodienas stāsies spēkā vairāki šogad maija beigās veiktie būtiskie grozījumi Pievienotās...

No 1.jūlija cigaretes ar augstāku akcīzes nodokli, lielākas tiesības nodokļu administrācijai,...