Vai investors, iegādājoties Liepājas metalurgu, nezināja, kādas ir elektrības cenas un to veidošanās principi, vai uzņēmuma biznesa plāns balstījās uz Latvijas valdības šantāžu?
Meklējot pareizo investoru, valdības ausis savulaik izrādījās nejutīgas pret aizrādījumiem, ka Ukrainas kompānijas KVV Group dzīvesgājumā ir nesmuks fakts par kāda metalurģijas uzņēmuma neveiksmīgu restartu Ukrainā. Uz ko, pērkot dziestošo Liepājas uzņēmumu, cerēja valdības uzticības kredītu iemantojusī kompānija, apzinoties gan elektroenerģijas izmaksas, gan vairāk vai mazāk prognozējamo tērauda tirgus situāciju?
Tātad, pat gribot, šo darījumu nevar uzskatīt par kaķi maisā, par ko tagad taisīt lielas acis. Jājautā, kādas ir KVV Liepājas metalurgs tiesības tagad prasīt valstij lētāku elektrību. Savukārt jaunās (vai apmaisītas vecās) valdības uzdevums būs atsijāt patiesības graudus šajā Liepājai un valsts tautsaimniecībai skumjajā stāstā, cenšoties saskatīt patieso situāciju uzņēmumā.
Tēraudkausēšanas ceha modernizācijai, kas noslēdzās ar pompozu atklāšanu, sekoja vairāki negadījumi, drīzumā izgaismojās nesakārtotie vides jautājumi, piemēram, filtru trūkums tēraudkausēšanas katlam. Tas raisīja aizdomas par aiz modernizācijas čaulas maskētu līdz galam nenovestu un šaubīgu procesu. Tagad jau var atzīt, ka kopumā modernizācija, ko ar sajūsmu vērtēja kā Liepājas pašvaldība, tā valdība, nebija veiksmīga. Turklāt atjaunotā tēraudkausēšanas katla jaudai trūka ekonomiska pamatojuma, tāpat kā ierobežota sortimenta tērauda stiegru lieljaudas ražošanai. Milzīgais ražotnes organisms ir fiziski vecs un morāli paguris – viena orgāna reanimācija neatdzīvinās pārējo vecā milža ķermeni. Lai spētu ražot pasaulē pieprasītu produkciju, bija jāturpina jēgpilna modernizācija, tagad atzīst «metālmurga» sāgas sekotāji, uzdodot retorisku jautājumu: vai investors pacels cepuri, savācot iekārtas un aizbraucot no Latvijas?
Uz jautājumu, vai situācija, kurā ražošanas izmaksas pārsniedz pārdošanas cenu, faktiski nozīmē uzņēmuma slēgšanu, KVV Liepājas metalurgs valdes loceklis Igors Talanovs atbild, ka «pie pašreizējām armatūras tirgus cenām un energoresursu izmaksu līmeņa rentabla ražošana nav iespējama. Zaudējumus jau neviens nefinansēs.» Viņš piesauc rūpnīcas konservāciju, kas būtu smaga pļauka Liepājai. KVV varēja ienākt Latvijā, tikai pateicoties augstajam korupcijas līmenim valstī, pagājušajā gadā DB sacīja Kirovs Lipmans, vēršot uzmanību uz kukuļņemšanu, investora neizpildītiem solījumiem un uz kompānijas atrašanos Ukrainas Iekšlietu ministrijas melnajā sarakstā, apšaubot arī investora apgalvoto par 50 milj. eiro ieguldījumiem.
Iespējams, tagad politiskās atbildības nesēji kož pirkstos, jo lielais spiediens uz metalurga darbības atjaunošanu galu galā ir pārlauzis veiksmes stāsta sprandu. Gaismu Liepājā draud izslēgt Latvijas Gāze, kas brīdinājusi par dabasgāzes padeves pārtraukšanu, metalurģijas uzņēmumam ar vērienu kavējot maksājumus.