Lai arī valdība šonedēļ nolēma neiegādāties savulaik privatizēto Ķemeru sanatoriju, Saeimas Pieprasījumu komisija mudina valsti aktīvāk iesaistīties šī kultūras pieminekļa glābšanā un vērtēt iespējas to atsavināt.
«Vēl ir daudz neskaidru, valstiski risināmu jautājumu. Nav skaidrs, kā rīkoties, ja neviens šo īpašumu neiegādāsies un kas notiks ar viesnīcas teritorijas zemes dzīlēs esošajām dabas bagātībām. Ķemeru viesnīca ir ne tikai potenciāla ārstniecības iestāde, bet arī kultūrvēsturisks piemineklis,» trešdien paziņojis Pieprasījumu komisijas priekšsēdētājs Romualds Ražuks.
DB jau vēstījis, ka pērnā gada nogalē Pieprasījumu komisija nosūtīja vēstuli Ministru prezidentam ar lūgumu izskatīt iespēju piedalīties izsolē par Ķemeru viesnīcas iegādi, lai nodrošinātu šī kultūras pieminekļa saglabāšanu un aizsardzību. Otrdien valdība šo ierosinājumu noraidīja, argumentējot, ka jau 1996. gadā, lemjot par sanatorijas nodošanu privatizācijai, valsts būtībā paziņojusi, ka šis īpašums tai nav vajadzīgs. Turklāt, kurā tiesu izpildītājs izsolīs neveiksmīgajam Ķemeru sanatorijas prvatizētājam Ominasis Latvia piederošos īpašumus, tostarp Ķemeru viesnīcas ēku, to varētu iegādāties kāds investors, kuram ir iespēja ieguldīt līdzekļus viesnīcas darbības atjaunošanā, otrdien valdības sēdē klāstīja Ekonomikas ministrijas Juridiskā departamenta direktora vietnieks Kaspars Lore.
«Komisijā veidosim darba grupu, lai kopā ar ieinteresētajām pusēm ― ministrijām, Jūrmalas pašvaldību, sabiedrību ― sekotu līdzi šī jautājuma virzībai,» trešdien paziņojis R.Ražuks.
Komisijas deputāts Dāvis Stalts (VL-TB/LNNK) norāda, ka, apsekojot Ķemeru viesnīcu, konstatēts, ka viesnīcas pagrabi esot pilni ar ūdeni un līdz ar to ceļas gruntsūdeņu līmenis, un pauda bažas, ka šādā stāvoklī neviens nevēlēsies šo īpašumu iegādāties.
Diskutējot par iespējamajiem risinājumiem, D.Stalts mudinājis izmantot iespējai apstrīdēt privatizācijas līgumu. Viņaprāt, Ķemeru viesnīcas īpašnieki ir pārkāpuši vairākus līguma nosacījumus un to nevar uzskatīt par izpildītu.
Likumos ir noteikta iespēja atsavināt nekustamo īpašumu piespiedu kārtā par atlīdzību, tomēr praktiski valsts nekad nevienu kultūras pieminekli šādā ceļā nav iegādājusies. Ja likumā tiktu paredzēta iespēja, ka valsts var atsavināt nekustamo īpašumu bez atlīdzības, ja tiktu pierādīta, piemēram, īpašnieka nolaidība, iegādei paredzēto finansējumu varētu ieguldīt atsavināto kultūras pieminekļu restaurācijā, komisijas deputātiem pavēstīja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs Juris Dambis.