Eirosistēmas nākamā paaudze jau ir Rīgā

2017. gada 27. septembris plkst. 11:20
Autors: Didzis Meļķis
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Rīgā turpmāk atradīsies apvienotais Baltijas valstu centrālais vērtspapīru depozitārijs jeb Nasdaq CSD, kas ir pirmais šāds depozitārijs Eiropā ar Centrālo vērtspapīru depozitāriju regulai atbilstīgu licenci.

Starp citām lietām tas nozīmē, ka Nasdaq Baltijas valstīs ir panācis efektivitātes kāpumu, komentārā laikrakstam Dienas Bizness trešdien raksta Eiropas Centrālās bankas Tirgus infrastruktūras un maksājumu ģenerāldirektorāta ģenerāldirektors Marks Beils de Žesē (Marc Bayle de Jessé).

Baltijas centrālo vērtspapīru depozitāriju apvienošanās, izveidojot Nasdaq CSD, un pievienošanās Eiropas TARGET2 vērtspapīriem (T2S) norēķinu platformai jeb Eiropas vienoto platformu vērtspapīru norēķiniem līdz ar to ir jau veiksmīgs fakts, lai gan šis ceļš nebija bez šķēršļiem, saka M. Beils de Žesē.

«Aptuveni 20 CVD, kas pārstāv 20 Eiropas tirgus, tagad ir savienoti ar T2S un var izmantot šīs platformas piedāvātos mūsdienu prasībām atbilstošos pakalpojumus. Turklāt, apvienojot infrastruktūras Nasdaq, Baltijas valstis varēs panākt efektivitātes kāpumu.

T2S ir būtiska loma integrēta vērtspapīru norēķinu tirgus izveidē Eiropā, palielinot pēctirdzniecības pakalpojumu efektivitāti un drošību. Pirms T2S uzsāka darbību, finanšu tirgus infrastruktūras Eiropā galvenokārt bija vērstas uz iekšzemes tirgiem, sniedzot pēctirdzniecības pakalpojumus, kas bija pielāgoti iekšzemes darījumu veikšanai. Tāpēc tirgi visā Eiropā bija ļoti sadrumstaloti, pārrobežu vērtspapīru norēķini bija sarežģīti, un tie nekādā gadījumā nebija piemēroti ērtai izmantošanai vienotās valūtas zonā.

Pārrobežu un iekšzemes vērtspapīru norēķini T2S ir gan efektīvi, gan droši. Tie ir droši, jo norēķini tiek veikti, izmantojot centrālās bankas naudas līdzekļus, un tie ir efektīvi, jo vērtspapīrus un likviditāti var izmantot tieši to atrašanās vietā – T2S tirgū turētos aktīvus var uzlūkot kā vienotu pūlu. Tā kā ir šāds vienots nodrošinājuma un likviditātes pūls, bankām savos tirgos vairs nav nepieciešamības turēt pietiekamas nodrošinājuma rezerves. Īsās un garās pozīcijas iespējams izlīdzināt, nodrošinot būtiskus nodrošinājuma un likviditātes ietaupījumus. Turklāt tā dēvētā T2S automatizētā nodrošinājuma funkcionalitāte ļauj samazināt lietotāju likviditātes vajadzības, jo vērtspapīrus, par kuriem veikti norēķini, uzreiz var izmantot, lai iegūtu iegādei nepieciešamo likviditāti. Tāpēc vairs nav nepieciešams turēt likviditātes pārpalikumu.»

Visu rakstu Eirosistēmas nākamā paaudze jau ir Rīgā lasiet 28. septembra laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu