Eksperts: Nissan lēmums «nepārliecinās citus ieguldīt» Lielbritānijā 

Viens no Japānas vadošajiem biznesa stratēģiem BBC paudis viedokli, ka investīcijas Lielbritānijā pēc Brexit balsojuma samazināsies.

Lelde Petrāne, 02.11.2016
1/3

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Intervijā BBC Newsnight Keniči Ohmae (Kenichi Ohmae), komentējot neseno Japānas autobūves pārstāvja Nissan paziņojumu, kas attiecas uz ražošanu Sanderlendas rūpnīcā, uzsvēris, ka tas ir tikai viena uzņēmuma lēmums.

Kā vēstīts, Lielbritānija šā gada jūnijā nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības (Brexit). Pēc tā Nissan vadītājs Karloss Gosns brīdināja, ka Nissan apsver iespēju vairs neinvestēt Sanderlendas rūpnīcā. Taču oktobra beigās autoražotājs tomēr apstiprināja, ka gan jaunie Qashqai, gan X-Trail tiks ražoti Lielbritānijas rūpnīcā. Nissan vadītājs sacīja, ka valdības atbalsts un garantijas ļāva izlemt, ka divi jaunie modeļi tiks ražoti šajā valstī.

«Es nedomāju, ka citi uzņēmumi sekos šim piemēram,» BBC norādīja K. Ohmae. Tieši viņš pagājušā gadsimta astoņdesmito gadu sākumā deva padomu Nissan galveno Eiropas rūpnīcu veidot Lielbritānijā.

Taču tagad K. Ohmae apšauba, vai pēc Brexit balsojuma eksports no Sanderlendas rūpnīcas turpināsies kā līdz šim: «Tas ir tikai Lielbritānijas valdības apgalvojums. Gaidīsim un redzēsim.»

«Tā ir taisnība, ka Nissan paziņojis par divu modeļu turpmāku ražošanu arī pēc Brexit, bet tas ir ļoti, ļoti neliels vienas kompānijas lēmums. Es nedomāju, ka citas kompānijas sekos šim piemēram,» skaidrojis eksperts.

Runājot par viņa ieteikumiem uzņēmumiem, K. Ohmae sacījis, ka pagaidām nav skaidrs, kā attīstīsies notikumi Lielbritānijā, tādēļ viņš iesaka nesteigties un vērot situāciju, kā arī ieklausīties gan Lielbritānijas valdības, gan Eiropas Savienības teiktajā. Viņaprāt, kamēr situācija nav noskaidrojusies, investīciju lēmumus nebūtu jāpieņem.

Pēc K. Ohmae vārdiem, cilvēki Japānā esot šokēti par Lielbritānijā notikušā balsojuma rezultātu: «Mēs nesaprotam, kāpēc briti nobalsoja par Brexit... Tas mums un, iespējams, daudziem arī pašā Lielbritānijā bija liels pārsteigums.»