Elektromobiļu iegādi atbalstīs arī iedzīvotājiem

2012. gada 22. marts plkst. 16:58
Autors: Jānis Rancāns
Sadaļa: Auto
Dalies ar šo rakstu

Pretendēt uz atbalstu elektromobiļu iegādei varēs arī fiziskas personas, paredz jaunākais Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) izstrādāto noteikumu projekts. Plānots, ka fiziskas personas varēs pretendēt uz maksimālo atbalstu līdz 50% no izmaksām, bet atbalsts nepārsniegs 13 tūkstošus latu.

Maksimālā elektromobiļu iegādes atbalsta intensitāte tiešām vai pastarpinātām pārvaldes iestādēm, atvasinātām publiskām personām konkursa ietvaros paredzēta 85 % apmērā, komersantiem - 65%, bet fiziskām personām - 50%. Fiziskas personas nevar pretendēt uz atbalstu uzlādes staciju izveidei.

Konkursa ietvaros tiks atbalstīta elektroautomobiļu iegāde, kas atbilst šādām minimālām prasībām: elektromobiļa maksimālais nobraukums starp uzlādes reizēm – 100 kilometri, elektromobiļa maksimālais ātrums – 100 kilometri stundā. Atbalstīt paredzēts arī ar elektrību darbināmu transporta kombinēto uzlādes staciju, kas ietver gan 43kW maiņstrāvas, gan arī 50kW līdzstrāvas uzlādes iespēju, iegāde, montāža un uzturēšana divu gadu laikā pēc uzlādes staciju uzstādīšanas, kā arī pieslēgšanas sadales elektriskajam tīklam. Ar noteikumu projektu iespējams iepazīties šeit.

Noteikumu projektā paredzēts, ka iesniedzējiem, kas ir tiešā vai pastarpinātā valsts pārvaldes iestāde, kā arī atvasinātajām publiskajām personām pieejamais maksimālais finansējums ir 390 tūkstoši latu. Komersantiem, kas izvēlas atbalstu saskaņā ar Eiropas Komisijas regulu Nr. 800/2008 maksimālais finansējums ir 390 tūkstoši latu, komersantiem, kuri izvēlas atbalstu saskaņā ar regulu Nr. 1998/2006 ir 200 tūkstoši vai 100 tūkstoši eiro.

Savukārt fiziskajām personām pieejamais maksimālais finansējums paredzēts 13 tūkstošu latu apmērā. Maksimālais finansējums vienam elektroautomobilim ir 13 tūkstošu latu apmērā.

VARAM izstrādātā kārtība Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansējuma (KPFI) saņemšanai elektromobiļu iegādei un to uzlādes infrastruktūras ieviešanai Latvijā paredz elektroautomobiļu atbalstu kopumā 3,5 miljonu latu apmērā.

Kopumā KPFI pieejamais finansējums ir 3 522 621 lati; no tiem 1 761 310 latus plānots novirzīt elektromobiļu ieviešanai, bet 1 761 311 latus – elektromobiļu uzlādes infrastruktūras izveidošanai, informē VARAM. Atbilstoši konkursa nosacījumiem projekta pieteikumus var iesniegt tiešās vai pastarpinātās valsts pārvaldes iestādes, atvasinātās publiskās personas, Latvijā reģistrēti komersanti un fiziskās personas.

VARAM izstrādātais noteikumu projekts «Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansēto projektu atklāta konkursa «Siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšana transporta sektorā – atbalsts elektromobiļu un to uzlādes infrastruktūras ieviešanai» nolikums» ceturtdien izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē.

Konkursa mērķis ir veicināt siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanu,  atbalstot elektromobiļu iegādi un ar elektrību darbināmu transportlīdzekļu uzlādes staciju izveidi.

Db.lv iepriekš vēstīja, ka Igaunija paredzējusi izstrādāt plānu kā līdz 2020. gadam valstī nodrošināt vismaz 10 tūkstošus elektromobiļu. Valsts plāno izveidot elektromobiļu subsidēšanas sistēmu, kas ļaus privātpersonām tās iegādāties par puscenu.

Dalies ar šo rakstu