Emigrē zemā atalgojuma dēļ

2018. gada 11. jūlijs plkst. 9:33
Autors: Elīza Grīnberga - speciāli DB
Sadaļa: Ekonomika
Dalies ar šo rakstu

Latvijas iedzīvotāji uz ārzemēm dzīvot un strādāt lielākoties pārceļas zemā atalgojuma dēļ vai tāpēc, ka Latvijā nevar atrast darbu, liecina pētījums, savukārt parādsaistību dēļ no valsts aizceļo tikai nedaudzi

2018. gada sākumā Latvijā dzīvoja 1,930 miljoni iedzīvotāju, liecina Centrālās statistikas pārvaldes provizoriskie dati. Kopš 1990. gada Latvijas iedzīvotāju skaits samazinājies par 738 tūkstošiem, savukārt 2017. gadā iedzīvotāju skaits samazinājās par aptuveni 20 tūkstošiem jeb 1%. Dati liecina, ka darbspējas vecuma iedzīvotāju skaita samazinājumu būtiski ietekmē migrācija, un, lai arī minējumi par aizbraukušo iedzīvotāju skaitu ir ļoti dažādi, taču CSP statistika uzrāda, ka kopš 1990. gada sākuma migrācijas rezultātā iedzīvotāju skaits Latvijā ir samazinājies gandrīz par pusmiljonu (450 tūkstošiem).

Iemesli dažādi

Iemesli, kādēļ Latvijas iedzīvotāji emigrē uz ārvalstīm, ir vairāki, taču galvenokārt tas ir darba tirgus situācijas dēļ, liecina tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktais pētījums. Tikai neliela daļa emigrē parādsaistību bankās vai – vēl mazāka – nebanku kredītu dēļ.

Pētījumā, ko veicis SKDS, aptaujāti 1003 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem, kuri pārstāv visus Latvijas reģionus. Saskaņā ar aptaujas rezultātiem 91% no aptaujātajiem Latvijas iedzīvotājiem vecuma grupā no 18 līdz 74 gadiem personīgi pazīst kādu, kurš ir pārcēlies strādāt uz ārvalstīm, 8% atzīst, ka personīgi nepazīst nevienu, kurš ir pārcēlies strādāt uz ārvalstīm, savukārt 1% aptaujāto nav viedokļa šajā jautājumā. Izvērtējot sniegtās atbildes dažādās sociāli demogrāfiskajās grupās, rezultāti liecina, ka kādu, kurš ir pārcēlies strādāt uz ārvalstīm, salīdzinoši biežāk zina iedzīvotāji, kuri dzīvo Latgalē.

Galvenais iemesls, kāpēc respondentiem personīgi pazīstami cilvēki pārcēlušies dzīvot un strādāt uz ārvalstīm, ir atalgojums, kas Latvijā bijis pārāk zems, – šādi atbildējuši 48%.

Visu rakstu Emigrē zemā atalgojuma dēļ lasiet 11. jūlija laikrakstā Dienas Bizness.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds