ES atklāj plānus Lielbritānijas sodīšanai pārejas periodā 

Eiropas Savienība (ES) trešdien atklāja plānus, kas paredz ierobežot Lielbritānijas piekļuvi bloka vienotajam tirgum, ja tā pārejas periodā pēc izstāšanās no ES pārkāps noteikumus.

LETA, 07.2.2018

Foto: EPA/SCANPIX/LETA

Pārejas perioda vienošanās projektā arī uzstāts, ka Lielbritānijai jāizvairās no jebkādas rīcības, kura varētu būt «kaitīga» ES interesēm divu gadu ilgā pārejas perioda laikā, kā sākums plānots 2019.gada martā.

Abas puses šonedēļ sāka sarunas par pārejas periodu, kurā Londonai apmaiņā pret netraucētu piekļuvi vienotajam tirgum jāievēro ES tiesību akti, lai arī tai vairs nebūs teikšanas pār lēmumu pieņemšanu.

Tomēr ES izstrādātā piecu lappušu projekta zemsvītras piezīmē aicināts nodrošināt iespēju sodīt Lielbritāniju gadījumos, kad vēršanās ES Tiesā aizņemtu pārāk ilgu laiku.

Šādu soda pasākumu vidū varētu būt tarifu vai robežkontroles atjaunošana, lai arī kā ES vienotā tirgus dalībniece Lielbritānija līdz 2020.gada decembrim tiem nav pakļauta.

«Izstāšanās līgumam jānodrošina mehānisms, kas ļautu Savienībai apturēt noteiktas priekšrocības, kuras Apvienotā Karaliste gūst no dalības iekšējā tirgū, kad tā uzskatīs, ka lietas nodošana Eiropas Savienības Tiesā pienācīgā laikā nedos nepieciešanos labojumus,» norādīts paziņojumā.

Tikmēr Breksitu atbalstoši britu likumdevēji aktīvi ķērušies pie šo ES plānu kritizēšanas, norādot, ka ir «pilnīgi aplami» noteikt tarifus britu precēm situācijā, kad abu pušu ekonomikas ir tik cieši saistītas.

«Tā ir pazīme par to, cik bailīga ES ir, ja tai jāizsaka tik muļķīgi draudi,» britu sabiedriskajai raidorganizācijai BBC paziņoja Lielbritānijas premjerministres Terēzas Mejas vadīto konservatīvo parlamenta deputāts Bernards Dženkinss.

«Protams, ka mums ārpus ES klāsies diezgan labi, un mēs parādīsim ES kā mazāk veiksmīgu organizāciju,» viņš piebilda.

Ietekmīgais konservatīvo deputāts Džeikobs Rīss-Mogs, kurš tiek piesaukts kā iespējams Mejas sāncensis uz partijas līdera amatu, uzsvēra, ka britu valdībai būs «ļoti grūti» piekrist šādiem ES plāniem.

«Paldies Dievam, ka mēs izstājamies no organizācijas, kas ieņem tik agresīvu nostāju, kad jūs nedarāt to, kas tiek likts,» viņa teikto citēja laikraksts The Times.

Lielbritānija nav atklājusi, vai pieņems Briseles priekšlikumu, kā arī to, vai valdība ir izstrādājusi ārkārtas plānus gadījumam, ja valstij pārejas periodā tiks bloķēta piekļuve vienotajam tirgum.

«Tas ir ES izveidots dokumenta projekts, kas vienkārši atspoguļo viņu uzstādītās direktīvas,» aģentūrai AFP norādīja Lielbritānijas Breksita lietu ministrijas pārstāvis.

Abas puses cer līdz marta beigām panākt vienošanos par pārejas periodu, lai pēc tam varētu pāriet pie sarunām par ES un Lielbritānijas nākotnes attiecībām, tostarp iespējama tirdzniecības līguma aprisēm.

Abas puses decembrī panāca vienošanos par trīs svarīgākajiem šķiršanās jautājumiem - tā dēvēto Breksita rēķinu, Īrijas robežu ar Ziemeļīriju un ES pilsoņu tiesībām Lielbritānijā.

Tevi varētu interesēt

Tā dēvētais Breksita likums ir tikai viens no vairākiem likumiem, kuru apstiprināšana jāpanāk valdībai līdz 2019.gada martam, kad paredzēta Lielbritānijas aiziešana no ES.

Breksits ir sakāve, par kuru atbildība jāuzņemas abām pusēm, sacīja Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers.

Uzsvērts arī tas, ka vienošanās par Apvienotās Karalistes izstāšanos būtu jāpanāk pēc iespējas ātrāk.

Eiropas Savienība riskē atvērt durvis jaunai pasaules finanšu krīzei, ja tā atteiksies no labas...

Nākamā gada otrajā pusē arī Lielbritānijā rezidējošie Latvijas pilsoņi varēs sākt...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Reģionālā pašvaldības policija šobrīd izstrādā vienotu Ķekavas novada videonovērošanas...

Lielākie postījumi konstatēti Hualiaņā, kur gājuši bojā četri cilvēki, bet vairāk nekā 200 guvuši dažādas traumas.

Ir aizdomas par nelikumīgu darbību veikšanu ar spēļu automātiem, kā rezultātā, iespējams, izmantojot speciālu programmatūru, tiek mainīta spēles gaita.

Jau šo piektdien, 9.februārī Dienvidkorejas pilsētā Phjončhanā tiks atklātas XXIII Ziemas olimpiskās...

Noslēgtā konteinerā tika ievietoti desmit pērtiķi, kuriem četras stundas nācās ieelpot izplūdes gāzes no Volkswagen automašīnas.

Viltotās banknotes izplatīja ne tikai Latvijas Republikas robežās, bet arī ārpus tās.

Lai arī tiesu vara ir nodalīta no citām, tomēr tā nevar neskaidrot...

Apbalvojums pasniegts par izciliem sasniegumiem sportā un nozīmīgu ieguldījumu Latvijas vārda popularizēšanā pasaulē.

Baltijā pirmdien, 2018. gada 22. janvārī, sākas pieteikšanās L`ORÉAL Baltic stipendijai Sievietēm...

Breksits ir sakāve, par kuru atbildība jāuzņemas abām pusēm, sacīja Eiropas Komisijas (EK) prezidents Žans Klods Junkers.