FOTO: KM telpās atjaunoti unikāli Jūlija Madernieka dekoratīvā krāsojuma fragmenti

2016. gada 08. decembris plkst. 9:31
Dalies ar šo rakstu

Kultūras ministrijas (KM) telpās atjaunoti unikāli Jūlija Madernieka dekoratīvā krāsojuma fragmenti, kas nejauši atklāti restaurācijas darbu laikā, informē AS Būvuzņēmums Restaurators pārstāvis Jānis Riņķis.

Nacionālā romantisma stilā darinātais polihromais sienu krāsojums, kas tapis ap pagājušā gadsimta 20. gados, atklāts izpētes laikā, kuru saskaņā ar VAS Valsts nekustamie īpašumi pasūtījumu ministrijas kamīnzālē veica AS Būvuzņēmums Restaurators speciālisti. Unikālā krāsojuma fragmenti tika atrasti pēc iebūvēto krēslu un atsevišķu koka paneļu demontāžas.

Tagadējās Kultūras ministrijas ēkā padomju gados atradās sadraudzības biedrība ar tautiešiem ārzemēs, kuras darbība bija Valsts drošības komitejas (VDK) uzmanības centrā. Šajā laika periodā kamīnzāles sienas tika vairākkārtīgi pārkrāsotas un vēsturiskie dekoratīvie krāsojumi palika apslēpti zem divām (vietām pat trijām) kaļķa un eļļas krāsu kārtām. Pēc restauratores Ineses Ozoliņas veiktās izpētes atklājās, ka zem šīm vietām nevīžīgi uzklātajām krāsu kārtām ir saglabājušies Jūlija Madernieka sevišķi smalkajā tehnikā darinātie polihromie krāsojumi, kas restaurācijas procesa laikā tika daļēji atjaunoti.

«Pabeidzot restaurācijas darbus, daļa vēsturiskā krāsojuma fragmentu ir eksponēta īpašā ekspozīcijas laukumā, kas ir iekļauts telpas kopējā interjerā un atrodas pie kamīnzāles ieejas durvīm. To tagad var aplūkot ikviens ministrijas apmeklētājs. Taču daļa fragmentu ir iekonservēta nākamajām paaudzēm un uz ilgiem gadu desmitiem paslēpta zem kamīnzāles sienu koka apdares. Šos fragmentus diemžēl var redzēt tikai attēlos, kas tapuši veikto restaurācijas darbu laikā,» skaidro AS Būvuzņēmums Restaurators valdes priekšsēdētājs Mareks Mamajs.

Projekta ietvaros atjaunots vēsturiskais kamīns, parkets un telpas griesti ar visiem to dekoratīvajiem elementiem, kā arī veikta ļoti interesanta apdares restaurācija koka sienu paneļiem, kurus rotā gobelēnu fragmenti un nelieli gleznojumi.

Jūlijs Madernieks (1870.–1955.) bija ne vien spilgts sava laikmeta latviešu gleznotājs, interjerists, pedagogs un mākslas kritiķis, bet arī nacionālā romantisma stila novirziena pamatlicējs Latvijas mākslā.
 

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām